VÍTĚZOVÉ. Londýnský maraton ovládli Priscah Jeptoová  a Tsegaye Kebede.

VÍTĚZOVÉ. Londýnský maraton ovládli Priscah Jeptoová a Tsegaye Kebede. | foto: Reuters

Londýnský maraton ovládli Kebede a Jeptoová, běžci uctili bostonské oběti

• 3
Podruhé v kariéře vyhrál Tsegaye Kebede věhlasný Londýnský maraton. Etiopský vytrvalec navázal na svůj triumf z roku 2010, když dosáhl času 2:06:04 hodiny. Mezi ženami kralovala Priscah Jeptoová z Keni, která se po třetím místě v loňském ročníku a stříbru z olympijského závodu se dočkala v britské metropoli premiérového vítězství.

Šestadvacetiletý Kebede  na dálku prohrál souboj s vítězem Hamburského maratonu Keňanem Eliudem Kipchogem, který v německém městě stanovil nový traťový rekord 2:05:30.

Kebede na posledním kilometru předběhl unaveného vítěze z roku 2011 Emmanuela Mutaie z Keni a vybojoval prémii 55 000 dolarů. Třetí skončil jeho krajan Ayele Abshero, obhájce prvenství Wilson Kipsang z Keni skončil pátý před olympijským vítězem Stephenem Kiprotichem z Ugandy.

Jeptoová dosáhla časem 2:20:15 nejlepšího světového výkonu sezony, druhá doběhla mistryně světa a krajanka vítězky Edna Kiplagatová před Jukiko Akabaovou z Japonska. S více než čtvrthodinovou ztrátou dokončila závod olympijská vítězka Tiki Gelanaová z Etiopie, jež na patnáctém kilometru upadla po kolizi s účastníkem závodu vozíčkářů.

Závod v Londýně se konal za zpřísněných bezpečnostních opatření a začal pietním aktem k uctění památky obětí výbuchů při maratonu v Bostonu. Startu
předcházela půlminuta ticha, množství běžců se vydalo na trať s černými páskami na rukou.

Také v Hamburku drželi účastníci maratonu minutu ticha. V průběhu závodu pak způsobil menší rozruch nález podezřelého balíčku na nástupišti v metru, ukázalo se ale, že jde o prázdnou kartonovou krabici od bot.