Krosovými šampiony se stali Štefko a Klimešová

Bělá nad Radbuzou - Českými šampiony v krosu se v Bělé pod Radbuzou stali Róbert Štefko a Jana Klimešová. Titul na mílařské trati obhájil Jiří Miler. Mistrovství České republiky bylo zároveň nominací na mistrovství Evropy. Štefko se ale startu na prosincovém šampionátu v italském San Giorgiu vzdal.

Vedení svazu proto zvažuje, že místo něj vyšle na šampionát dva juniory.

Štefko vyhrál vytrvalecký závod na 10 kilometrů o tři sekundy před kolegou z AK Kroměříž a obhájcem titulu Davidem Gerychem.

Bronz vybojoval další kroměřížský běžec Pavel Faschingbauer, před nímž proběhl cílem francouzský host Franck Lelut.

Štefko po závodě kategoricky prohlásil, že se ME nezúčastní. "S dnešním úspěchem jsem nepočítal. Běžel jsem, protože mám krosy rád. Místo v reprezentaci rád přenechám někomu mladšímu," řekl osmatřicetiletý slovenský rodák.

Šéftrenér Václav Fišer prý v takovém případě bude zvažovat vyslání dvou juniorů, vedle vítězného Milana Kocourka tak má šanci i Jakub Holuša.

Zkušená Klimešová získala na šestikilometrové trati už čtvrtý domácí titul. Pětatřicetiletá závodnice USK Praha porazila spolufavorizovanou Petru Kamínkovou, třetí skončila Monika Preibischová.

Loňská vítězka a triatlonová reprezentantka Vendula Frintová závod vzdala. "Celou sezonu
jsem měla špatnou, ale poslední měsíc jsem tvrdě trénovala. Když jsme pak závod s Petrou (Kamínkovou) rozběhly, věděla jsem, že to bude dobré," řekla Klimešová.

Mezi mílaři vyhrál čtyřkilometrový závod mladoboleslavský Miler před dlouho vedoucím a favorizovaným Petrem Mikulenkou.

Nejlepší juniorkou byla Lucie Sekanová, která triumfovala po odstoupení největší favoritky Terezy Čapkové. Ta půl závodu vedla, ale po jeho polovině zkolabovala a byla převezena do nemocnice.

Výsledky:
Muži:
10 km:
1. Štefko (AK Kroměříž) 31:51,5, 2. Gerych (oba AK Kroměříž) 31:54,6, 3. Lelut (Fr.) 31:55,5, 4. Faschingbauer (AK Kroměříž) 31:57,3, 5. Havlíček (Slavia Praha) 32:02,8, 6. Kasl (Baník Stříbro) 32:08,7.
4 km: 1. Miler (AŠ Mladá Boleslav) 12:23,0, 2. Mikulenka (Frýdek-Místek) 12:27,9, 3. Doubravský (Olymp Praha) 12:32,1.
Ženy (6 km):
1. Klimešová (USK Praha) 21:28,6, 2. Kamínková (AK Olomouc) 21:40,5, 3. Preibischová (Slovan Mariánské Lázně) 21:47,3, 4. Müllerová (AC Slovan Liberec) 21:56,3, 5. Ptáčková (Škoda Plzeň) 22:11,9, 6. Sekyrová (Sparta Praha) 22:19,6.
Junioři (6 km): 1. Kocourek (ARC Brno) 18:51,9, 2. Holuša (Sokol Opava)
19:02,5, 3. Kourek (Nové Město na Moravě) 19:36,9,
Juniorky (4 km): 1. Sekanová (Sokol České Budějovice) 14:36,5, 2. Sárová (Nové Město na Moravě) 14:50,8, 3. Svobodová (TJ Klatovy) 15:30,5.