REKORD. Keňský běžec Patrick Makau při triumfu v Berlíně, kde překonal světové

REKORD. Keňský běžec Patrick Makau vyhrál maraton v Berlíně v čase 2:03:38 hodiny. Při svém triumfu překonal světový rekord o 21 vteřin. | foto: Reuters

Keňan předčil legendu a posunul v maratonu hranice lidských možností

  • 18
Do hlavní role berlínské maratonské show byl obsazen Haile Gebrselassie, stárnoucí legendu ale zcela zastínil jiný favorit - Patrick Makau. Keňský vytrvalec sebral Etiopanovi jeho světový rekord, který vylepšil o plných 21 vteřin. Rychlou trať v německé metropoli zvládl v čase 2:03:38 hodiny.

"Mým cílem je Londýn, tak jako každého. Proto jsem se vrátil, ne abych vyhrál, ale abych se kvalifikoval na olympiádu," říkal už před startem osmatřicetiletý Gebrselassie, který chtěl především zaútočit na kvalitní čas.

Pokoušel se následovat obhájce prvenství Makaua. Vydržel to až do 27 kilometru, Keňan ale neslevil z drtivého tempa a držitel dosavadního rekordního času 2:03:59 posléze vzdal. "Nemohl dýchat, nevíme proč," řekl jeho agent Jos Hermens a spekuloval, ža potížemi běžce by mohlo astma, které ho v minulosti trápilo. Gebrselassie každopadně přišel o svou berlínskou neporazitelnost - při předchozích čtyřech účastech pokaždé zvítězil.

I ženy běžely v Berlíně rychle

Dobrou úroveň měl i závod žen, který vyhrála Florence Kiplagatová z Keni a časem 2:19:44 se dostala pod uctívanou hranici dvou hodin a dvaceti minut. Druhá skončila domácí naděje Irina Mikitenková, třetí doběhla světová rekordmanka Paula Radcliffeová z Velké Británie. "Částečně jsem zklamaná a zčásti spokojená. Alespoň mám kvalifikační limit pro olympiádu a mám na čem stavět pro Londýn," uvedla Radcliffeová, která běžela maraton po dvou letech.

A Makau uháněl za velikým triumfem. "Po 32 kilometrech jsem si říkal, že by to mohl být světový rekord, ale poslední desítka byla hodně těžká," přiznal bývalý mistr světa v půlmaratonu, který na této trati drží čtvrtý nejlepší čas historie 58:52 minuty.

Oficiálně se stal druhým mužem v historii, který pokořil hranici dvou hodin a čtyř minut. Letos sice jeho krajané Geoffrey Mutai a Moses Mosop stlačili v Bostonu své časy těsně nad úroveň 2:03 hodin, jenže jim pomáhal silný vítr do zad a trať obsahovala větší klesání, než povolují pravidla, takže výsledky nebyly do rekordních listin zahrnuty.

S berlínskou trasou by problémy být neměly, v minulosti na ní padlo světové maximum už osmkrát, z toho pětkrát v mužské kategorii. Makau měl oproti loňskému propršenému vítězství i štěstí na podmínky, 38. ročník slavného závodu se konal za slunečného počasí a příjemné teploty, která během dopoledne vystoupala na 18 stupňů.

Letos při jiném věhlasném maratonu v Londýně upadl, přesto skončil třetí. "Dneska jsem neměl žádné potíže. Sice jsem se ráno necítil nejlíp, ale jak startér vystřelil, tak to ze mě spadlo," vykládal Makau v cíli televizním reportérům. "Když dá bůh, budu příští rok olympijským šampionem," dodal.

I on myslí na Londýn, kde měl před několika měsíci smůlu. Narozdíl od Gebrselassieho má však šestadvacetiletý rodák z Manyanzwani k olympijské medaili nakročeno mnohem lépe. Slavný Etiopan totiž bude mít velké potíže dostat se do olympijského týmu.

"Abych byl upřímný, tak ani nevím, kde by si nominaci mohl zajistit," prohlásil Hermens, vzápětí však dodal, že jeho chráněnec by se mohl pokust kvalifikovat v lednu v Dubaji. "Tohle není konec Haileho. Je to konec jedné éry. Je tu nová éra, Keňani běhají za 2:03 až 2:02. Znám pár lidí v Keni, kteří už to zvládli ještě o půl minuty rychleji," dodal naznačil protřelý manažer, že rekord může být brzy znovu překonán.

Berlínský maraton

Muži: 1. Makau 2:03:38 - světový rekord, 2. Chemlany 2:07:55, 3. Kimaiyo 2:09:50, 4. Limo (všichni Keňa) 2:10:38, 5. Overall (Brit.) 2:10:55, 6. Serrano (Šp.) 2:13:32.

Ženy: 1. Kiplagatová (Keňa) 2:19:44, 2. Mikitenková (Něm.) 2:22:18, 3. Radcliffeová (Brit.) 2:23:46.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž