Rozhodně to nebude podobně masivní záležitost jako například podobné závody v Praze. Stejně tak na startu nečekejte nabušené závodníky z Afriky. „Samozřejmě, ať přijede třeba Mou Farah, když bude chtít. Budeme ho vítat, bude to super, budeme ho mít rádi,“ zmiňuje ředitel Jihlavského půlmaratonu Jiří Holoubek čtyřnásobného olympijského vítěze na tratích pět a deset kilometrů Mohameda Faraha. „Ale náš závod nebyl a není dělán v komerčním rozsahu.“
Pořadatelé půlmaratonu v krajském městě Vysočiny od úvodu sází na zcela jinou myšlenku. „Naším cílem je, aby si přišli zaběhat lidé, kteří normálně nezávodí. Aby jich přišlo co možná nejvíce a zaběhali si přímo v Jihlavě, na místech, která jsou uzavřená jenom za účelem tohoto závodu,“ vysvětluje.
To však neznamená, že by nemohli dorazit zahraniční závodníci. „Tradičně jsou tu běžci ze Slovenska, Rakouska a Německa. Většinou zaměstnanci zahraničních firem,“ říká Holoubek. „A občas se objeví i rodilí Mongolové.“
Certifikovaná trať se nezmění. Ani o metr
V hlavním závodě jednotlivců, dvojic a čtveřic na 21,0975 km, který odstartuje v pravé poledne v neděli 10 .září, předpokládá účast zhruba pětistovky běžců.
„V tuto chvíli máme něco málo přes tři stovky přihlášených. S tím, že očekáváme, že na místě se přidá další stovka, dvě,“ připomíná, že do závodu se dá nahlásit i těsně před startem – od 8.00 do 10.30 na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Trať bude naprosto stejná jako v předchozím ročníku. „Do posledního metru,“ slibuje Holoubek. „Od loňska ji totiž máme certifikovanou od Mezinárodní atletické federace. Takže se rozhodně nebude měnit nic.“
Závodníci se proto musí připravit na kopcovitý profil, včetně obávaného dlouhého stoupání od městského vlakového nádraží až do centra města.
„U nás to není úplná placka a ani si na to nechceme hrát,“ říká Holoubek. „Nejsme schopni vytyčit trať po rovině. Ale bereme to tak, že je pro běžce výzva: vyzkoušet si půlmaraton i trošku kopcovitější.“
Profil trati si pochvaluje například dvojnásobný vítěz Jihlavského půlmaratonu Vladimír Srb. „Pokud člověk trénuje na Vysočině, ví, že kopcům se zde samozřejmě nevyhne. Ale s tím se počítá,“ tvrdí Srb. „Takže ano, kopce tu jsou. Ale myslím si, že trať odpovídá tomu, že jde o závod na Vysočině.“
V minulém roce si někteří účastníci stěžovali na špatné organizační zajištění vzhledem k extrémně teplému počasí. „Jsme připravení,“ hlásí Holoubek. „Na jednom desetikilometrovém okruhu budou tři občerstvovací stanice, přičemž normální standard je jedna po pěti kilometrech. Nachystaná bude také sprcha,“ slibuje Holoubek.
V rámci doprovodného programu už v 10.30 odstartuje Rodinný běh na 1 200 metrů pro libovolné týmy s minimálně jedním dospělým a jedním dítětem do 15 let.
Výtěžek z jeho startovného poputuje na rehabilitační pobyt devítiletého Štěpána, který kvůli svému zdravotnímu stavu potřebuje neustálou 24hodinovou péči.
Dvojnásobný vítěz Srb dá přednost DolomitenmannoviPři prvních dvou ročnících Jihlavského půlmaratonu před sebe nikoho nepustil. Radost z vítězství dopřál soupeřům až loni, kdy se na start nepostavil. A také letos nechává tajenku se jménem největšího favorita zahalenou. Běžec Vladimír Srb totiž druhý rok po sobě dá přednost startu na závodě Red Bull Dolomitenmann, který se v okolí rakouského Lince uskuteční v sobotu 9. září. Tedy jediný den před letošním Jihlavským půlmaratonem. „Je to pro mě větší výzva,“ připouští Srb. „Přeci jen, Dolomitenmann je neoficiálním mistrovstvím světa outdoorových štafet.“ Tradiční a prestižní závod v běhu do vrchu, paraglidingu, jízdě na divoké vodě a horském kole, letos slaví jubilejní 30. ročník. „Byl jsem osloven týmem z Brna, čehož si vážím,“ usmívá se Srb. „Všimli si mých kvalit a po loňské účasti stáli o moje služby,“ pokračuje. „A já jsem si to nechtěl nechat ujít. Přeci jenom, věk nezastavím. A je to moje asi poslední účast,“ říká běžec, který příští rok oslaví čtyřicetiny. „Naopak jihlavský půlmaraton můžu běžet, i když mi bude pětačtyřicet,“ má jasno. „Sice už asi v jiné kategorii a ne o první místo. Ale můžu si ho užít déle.“ Úvodní dvanáctikilometrový běžecký úsek postaví před borce náročný úkol. „První tři kilometry běžíte po rovině a za zbývajících devět kilometrů nastoupáte 1 850 výškových metrů. Takže neuvěřitelné převýšení,“ líčí Srb. „Je to nejtěžší závod, který jsem kdy běžel,“ má jasno. Únava se v něm mísí s bolestí. „Samozřejmě bolí každý závod, který přeženete na startu. Ale Dolomitenmann bolí, i když to nepřeženete.“ V loňském ročníku Srb společně se svým týmem nakonec v konkurenci 125 účastníků obsadil osmatřicáté místo. „Letos máme cíle vyšší. Chtěli bychom se dostat do první desítky mezi amatérskými týmy,“ prozrazuje. „To by znamenalo posunout se o nějakých deset míst dopředu,“ upřesňuje, že náročného závodu se účastní dvě desítky profesionálních štafet. „Doufám, že to vyjde.“ Vzpamatovat se z účasti na Dolomitenmannovi není ani pro vysportované tělo ničím snadným. „Je to určitě individuální, záleží na tom, kolik máte natrénováno. Ale já jsem loni po Dolomitenmannovi uzavřel sezonu. A zbytek už jsem v uvozovkách jen doklusal,“ přiznává. „Už nebyla motivace. A hlavně: minimálně měsíc bych se z toho vzpamatovával. A když si vezmu půlku září a připočtu měsíc, už by bylo skoro po sezoně,“ počítá. „Takže jsem zbytek vzal jen na doběhání na nižší úrovni, abych se nezadřel.“ A jak Srb tipuje možné výsledky letošního Jihlavského půlmaratonu? V okruhu favoritů určitě nezapomíná na Jaroslava Vítka, s kterým v úvodních dvou ročnících sváděl vyrovnané souboje. „Byl jsem překvapený, že loňský ročník nevyhrál. Ale zvítězil Kuba Exner,“ zaznamenal Srb. „Jsem zvědavý, jak to dopadne letos. Tipovat si ale netroufám,“ dodává. |