Česká štafeta na 4x400 metrů slaví stříbro z halového ME v Toruni.

Česká štafeta na 4x400 metrů slaví stříbro z halového ME v Toruni. | foto: AP

Medailová radost, štafeta bere stříbro. Duplantis překonal rekord halového ME

• 48
Závěr halového mistrovství Evropy v Toruni přinesl české výpravě druhou medaili: štafeta na 4x400 metrů si doběhla pro stříbro. V soutěži tyčkařů dominoval Švéd Duplantis, vítězem sedmiboje se stal Francouz Mayer. Druhé prvenství na šampionátu získal Nor Jakob Ingebrigtsen, který po patnáctistovce ovládl i běh na 3000 metrů.

Díky skvělému týmovému výkonu na všech úsecích proměnila česká štafeta na 4x400 metrů tajné sny v medailovou skutečnost.

„Myslím si, že šance jsou veliké, forma šla všem nahoru, což je dobré východisko,“ hlásil Pavel Maslák už před startem šampionátu.

ONLINE

Reportáž z nedělního programu halového ME

Společně se svými kolegy pak ve finále tyto ambice potvrdili.

Závod výtečně odstartoval Vít Müller, který předával na hraně druhého a třetího místa. Následně Maslák zavelel k rozhodujícímu nástupu a upevnil pozici na stříbrné příčce.

Lídr českého kvarteta dokonce předával shodně s prvním pozicí, Michal Desenský ale poté spíše hájil druhou příčku, než aby útočil na jasně vedoucí Nizozemce.

Michael Desenský (uprostřed čelem) předává štafetu finišmanovi Patriku Šormovi...

Finišman Patrik Šorm pak v posledním kole ze všech sil odolával mocnému ataku Británie a skvělou stříbrnou medaili pro české družstvo udržel.

„Bojovali jsme o zlato, na Nizozemce jsme měli. Ale běželi jsme fantasticky,“ radoval se Maslák v rozhovoru pro ČT.

Reprezentanti zvládli závod v čase 3:06,54, za favorizovanými Nizozemci zaostali o 48 setin. Třetí příčku obsadila štafeta Británie. Na zlato svých kolegů navázaly o chvíli později i nizozemské atletky.

Duplantis překonal rekord mistrovství

V soutěži tyčkařů potvrdil Armand Duplantis, že spíše než se soupeři bojuje s historickými rekordy. Švédský fenomén zůstal v soutěži osamocen už po 5,80 metrech, následně pak výkonem 6,05 překonal dosavadní maximum evropských halových šampionátů.

Duplantis poté zkoušel pokořit i hranici 6,19 metru, čímž by o centimetr vylepšil vlastní světový rekord z loňského roku. Ani jeden ze tří pokusů mu však nevyšel.

Centimetrově vyrovnaný souboj přinesla soutěž trojskokanek. Zlato v ní v národním rekordu 14,53 metru ukořistila Portugalka Patrícia Mamonaová, o stříbro se po výkonu 14,52 podělily Ana Peleteirová ze Španělska a Němka Neele Eckhardtová.

V závěrečné disciplíně sedmiboje, běhu na 1000 metrů, uhájil vedení Kevin Mayer. Francouzovi stačilo ke zlaté medaili i sedmé místo, celkově získal 6392 bodů.

ZPRAVODAJSTVÍ

z dopoledne na HME

Stříbro s odstupem 234 bodů získal obhájce Španěl Jorge Ureňa, těsně za ním skončil domácí Pawel Wiesiolek.

Ve finále běhu na 3000 metrů navázal na titul z patnáctistovky Jakob Ingebrigtsen. Norský atlet zažil po triumfu na míli krušné chvíle: nejprve byl diskvalifikován za vyšlápnutí z dráhy, o pár hodin později však porota verdikt zrušila a zlato mu vrátila.

Druhou medaili stejné hodnoty si pak zajistil na dvojnásobné distanci, časem 7:48,20 navíc vylepšil osobní maximum. Ingebrigtsen od úvodu určoval tempo, v polovině závodu se sice z čela vytratil, nicméně pro závěrečnou pasáž znovu nastoupil a vadnoucí soupeře nechal za sebou.

Nor Jakob Ingebrigtsen finišuje na prvním místě v běhu na 3000 metrů na halovém...
Nor Jakob Ingebrigtsen slaví vítězství v běhu na 3000 metrů na halovém ME v...

Dvacetiletý Nor opanoval dvě disciplíny i před třemi lety na venkovním šampionátu v Berlíně, kde slavil na tratích 1500 a 5000 metrů. Pro stříbro si díky skvělému finiši doběhl Belgičan Isaac Kimeli, třetí příčku obsadil Španěl Adel Mechaal.

Šedesátku překážek si v čase 7,42 podmanil hlavní favorit Wilhelm Belocian z Francie, o setinu za ním zaostal Brit Andy Pozzi. Bronz ukořistil Paolo Dal Molin z Itálie.

Ve stejné disciplíně žen triumfovala nizozemská obhájkyně Nadine Visserová (7,77) před Britkami Cynthií Cemberovou a Tiffany Porterovou.

Jen čtyři dny po devatenáctých narozeninách si pro titul halové mistryně Evropy na osmistovce doběhla Britka Keely Hodgkinsonová. Mladičká atletka předčila Polky Joannu Józwikovou a Angeliku Cichockaovou.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Toruni

(Polsko)

Finále

Muži
800 m: 1. Dobek 1:46,81, 2. Borkowski (oba Pol.) 1:46,90, 3. Webb (Brit.) 1:46,95
3000 m: 1. J. Ingebrigtsen (Nor.) 7:48,20, 2. Kimeli (Belg.) 7:49,41, 3. Mechaal (Šp.) 7:49,47
60 m př.: 1. Belocian (Fr.) 7,42, 2. Pozzi (Brit.) 7,43, 3. Dal Molin (It.) 7,56
Tyč: 1. Duplantis (Švéd.) 605, 2. V. Lavillenie (Fr.), 3. Lisek (Pol.) oba 580
Sedmiboj: 1. Mayer (Fr.) 6392 bodů (60 m: 6,86 - dálka: 747 - koule: 16,32 - výška: 204 - 60 m př.: 7,78 - tyč: 520 - 1000 m: 2:45,72), 2. Ureňa (Šp.) 6158 (7,03 - 733 - 14,57 - 210 - 7,87 - 490 - 2:43,16), 3. Wiesiolek 6133 (6,95 - 731 - 15,27 - 201 - 8,27 - 520 - 2:43,13)
4x400 m: 1. Nizozemsko (Dobber, Bonevacia, Angela, Van Diepen) 3:06,06, 2. ČR (Müller, Maslák, Desenský, Šorm) 3:06,54, 3. Británie 3:06,70

Ženy
60 m: 1. Del Ponteová (Švýc.) 7,03, 2. Kemppinenová (Fin.), 3. Samuelová (Niz.) obě 7,22
800 m: 1. Hodgkinsonová (Brit.) 2:03,88, 2. Jožwiková 2:04,00, 3. Cichocká (obě Pol.) 2:04,15
60 m př.: 1. Visserová (Niz.) 7,77, 2. Semberová 7,89, 3. Porterová (obě Brit.) 7,92
Výška: 1. Mahučichová 200, 2. Geraščenková (obě Ukr.) 198, 3. Junnilaová (Fin.) 196
Trojskok: 1. Mamonaová (Portug.) 14,53, 2. Peleteirová (Šp.), 3. Eckhardtová (Něm.) obě 14,52
4x400 m: 1. Nizozemsko (Klaverová, Dopheideová, De Witteová, Bolová) 3:27,15, 2. Británie 3:28,20, 3. Polsko 3:29,94