Britský vytrvalec Mo Farah ovládl na MS atletů v Pekingu závod na 10 000 metrů. | foto: Reuters

Rok ve znamení odloučení. Farah bez rodiny i kouče znovu zničil Keňu

  • 6
Peking (Od našeho zpravodaje) - Tak drsný šampionát Mo Farah ještě nejspíš nezažil. Ne vinou horka, které v Pekingu ničí všechny atlety. Ani tím, že peloton Keňanů je letos snad ještě odhodlanější než kdy dřív, protože jim britský vytrvalec už čtyři roky nedává v dráhových závodech šanci. V sobotu Brit v Pekingu doběhl pro zlato z desítky, ale cesta k němu byl bolavá. A to nejen na dráze.

Za cílem udělal tradiční srdíčkové gesto, pak si plácl s Francouzem Lavilleniem, který snadno doletěl do finále tyčky a rozradostněný vyprávěl: „Nebyl to zrovna jednoduchý rok. Tolik pro mě tohle vítězství znamená.“

Jestliže se obvykle taková věta bere u sportovců za frázi, Farahovi ji věřte.

„Nechci v závodech myslet na nic jiného, než jak porazit Keňany a Etiopany,“ říká, jenže tentokrát měl hlavu zanesenou hromadou myšlenek. Alberto Salazar, americký trenér dvojnásobného olympijského šampiona, totiž musí reagovat na dopingová nařčení. A Farah s ním.

Americká antidopingová agentura USADA kouče viní, že olympijskému medailistovi Galenu Ruppovi podával testosteron a pravidelně překračoval dopingová pravidla. Farah už vyhlásil, že při zjištění čehokoliv nezákonného by pouto přestřihl, zatím ale nemá důvod nic měnit.

A ani šéfové britské atletiky se zatím nemají k jakémukoliv zásahu. „Vycházíme spolu. A nechali jsme ho soustředit se na Moovu přípravu,“ řekl o Salazarovi předseda Britské atletické federace Ed Warner. Aby se však zabránilo kontroverzi, Salazar z vlastní vůle raději v Pekingu obývá jiný hotel a Farah dochází na konzultace za ním.

Britský vytrvalec Mo Farah ovládl na MS atletů v Pekingu závod na 10 000 metrů.
Britský vytrvalec Mo Farah ovládl na MS atletů v Pekingu závod na 10 000 metrů.

Přestože jeho jakékoliv podezření míjí, při tom všem kolem nedokáže udržet obvyklý pracovní klid. Před šampionátem ho z pověření USADA pět hodin griloval Bill Bock, který stál za pádem Lanceho Armstronga, a pídil se po čemkoliv podezřelém. Otázky se valí a Farah musí bojovat na více frontách.

„Tak rád bych dělal jen to, co umím nejlépe. To znamená běh,“ povzdechl si 32letý borec. „Ale nejdůležitější je sbírat medaile pro mou zemi,“ snažil se hned zapomenout na koučovy trable.

Letošek je i kvůli nim pro Faraha samotářskou zkušeností. Většinu prázdnin se totiž připravoval sám v Pyrenejích, navíc jeho žena Tania tentokrát na mistrovství necestovala, protože doma v Londýně čeká třetího potomka.

„Chybí mi, ale táta musí dělat, co dělá,“ vysvětloval atlet své rodině na dálku. „Sedm měsíců v roce trávím pryč od nich a jednoho dne to pochopí. Ale když teď můžu stát na pódiu, je to pro mě moment největší radosti.“

V sobotu v Ptačím hnízdě mu ta radost přiletěla.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž