Rosolová: Na Tretru vzpomínám vždycky v dobrém, ale atletika mi nechybí

Denisa Rosolová | foto: ČAS/Aleš Gräf

12 2018
Po úspěšné sportovní kariéře jí nastává nová životní etapa. Bývalá atletka Denisa Rosolová se na podzim rozloučila s vypjatými boji na ovále a před měsícem přivedla na svět dceru Evelin. Ačkoli vicemistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek z roku 2012 už sport sama neprovozuje, stále k němu má blízko.

Společně s partnerem Adamem Sebastianem Helceletem jste patrony tréninkového sportovního projektu Kemp vítězů pro děti. Jak se vám role mentorky líbí? 
Teď to pro mě bude díky dceři trošičku náročnější, ale těším se, až budu svoje zkušenosti předávat dětem. Třeba je přivedu k tomu, aby je to bavilo, chodily dobrovolně na tréninky, měly spoustu nových zážitků a poznaly kamarády.

Poslední měsíce

Proč by si děti měly vybrat právě atletiku?
Myslím si, že atletika je základ pro většinu sportů, všude musíte umět běhat a mít kondičku. V tomhle má atletika výhodu. Jsem ráda, že se nám akce Kempu vítězů podařily naplánovat, máme dva kempy v červenci, které povedu spíš já, a dva v srpnu po mistrovství Evropy, kde už bude i Adam. A na děti se už těšíme. 

Když jste oznamovala konec kariéry, avizovala jste, že vás čeká mnohem náročnější a také krásnější období. Je tomu skutečně tak? 
Určitě. Náročnější je v tom, že člověk je docela nevyspalý. Ale tělo si nějak zvykne a funguje. Není to ale takový ten život sportovce, kdy se ráno probudíte, odtrénujete a pak máte třeba celý den volno. Tohle je prostě dennodenní zápřah, kromě pár hodin spánku skoro 24 hodin denně. V tomhle je to jiné, ale určitě mi to nevadí.

Denisa Rosolová

* 21. srpna 1986

Denisa Rosolová v rozběhu olympijského závodu na 400 metrů překážek. (16. srpna...

Vicemistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek z roku 2012 platila za neobyčejně všestrannou atletku. Medaile na významných soutěžích zpočátku sbírala ve skoku do dálky, posléze se věnovala víceboji, hladké čtvrtce a překážkám. Jejím největším úspěchem je zlatá medaile z halového mistrovství Evropy 2011 v Paříži v běhu na 400 metrů. Čtyřikrát startovala na olympijských hrách.

Atletika vám tedy nechybí? 
Nechybí. Já se vždycky na závody dívám v televizi. Těším se, až se budeme s malou chodit dívat i naživo. Ale když vidím ty čtvrtky překážek, tak mi to popravdě vůbec nechybí. Vím, kolik to obnášelo dřiny a odříkání a v mém věku bych už asi ani nepředváděla výkony na nejlepší úrovni.

Dostala jste se od porodu na ovál? 
Aktivně ještě ne. Byla jsem se s malou dvakrát podívat na Adamově tréninku a pak jsme to vzali do parku. Já sama si asi ještě chviličku počkám. Ale až ukončím šestinedělí, tak bych se možná měla začít hýbat. Přece jenom jsem byla zvyklá na něco jiného než na tu postavu, kterou teď mám. Asi se lehce začnu dávat zpátky do formy.

Ve středu startuje ostravská Zlatá tretra, tedy závod, který vám dle vlastních slov otevřel dveře do světové atletiky. Jak na mítink vzpomínáte? 
Vždycky v dobrém. V roce 2010 jsem si tam na hladké čtvrtce zaběhla osobní rekord. Mám to tam hodně ráda, na domácím stadionu vždycky byla výborná atmosféra, lidi fandili, co to šlo, takže pro mě je to jeden z nejkrásnějších mítinků na světě.

Na startu jste se objevila pokaždé v letech 2010-2016, mítink musel za tu dobu projít nějakým vývojem.
Už od začátku byla Tretra na hodně vysoké úrovni. Změnou prošel stadion, který se zvětšil, ale já si myslím, že na starším stadionu byla atmosféra lepší. Když lidi stáli u sebe, tak víc řvali, teď je to trošičku jiné v tom, že lidi sedí. Ale zase to je pro někoho lepší, že má větší pohodlí a nemusí se někde dvě hodiny mačkat na ostatní.

Závod se špičkovými atlety z celého světa je jistě skvělou příležitostí, jak přitáhnout děti k atletice.
Jo! Myslím si, že děti by měly sportovat a každá podobná akce tomu pomáhá. Neříkám, že všechny profesionálně, ale v dnešní době počítačových her a mobilů, kdy děti jenom sedí a koukají do toho, je pro ně sport důležitý. 

Fotogalerie

Umíte si představit, že byste dceru Evelin vedla k vrcholové atletice? Geny na ni určitě mít bude.
Určitě ji budeme chtít vést k nějakému sportu. Neříkám, že bude muset nutně být profesionálka, to si vybere sama, pokud ji to bude bavit. Ale chtěli bychom, aby se v mládežnických letech sportu věnovala, děti, které sportují, jsou trošičku jiné než ty, které nemají vůbec žádné záliby, jenom sedí doma a chodí kouřit. Atletika určitě bude základ, ale později to nemusí být nutně ona, je tady i spousta jiných sportů.

Vy jste byla velmi všestranná atletka, závodila jste ve skoku do dálky, víceboji, na hladké čtvrtce i překážkách. Co byste dceři doporučila? 
Nejraději bych byla, kdyby začala s vícebojem, protože to je základ pro jakékoliv další disciplíny, z kterých si může vybrat. A byla bych samozřejmě ráda, kdyby si od Elišky Klučinové zase zpátky vzala můj český halový rekord v pětiboji.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však...

Ovečkinovo dilema: jít do KHL, nebo raději překonat Gretzkého?

Alexandr Ovečkin se zdraví s čínskými dětmi na tréninku.

Momentálně se to může zdát jako fikce, ale hokejista Alexandr Ovečkin nevyloučil, že za dva roky...

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

VIDEO Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem...

Poražení uznali sílu Slavie. Šance jsou malé, ale zkusíme to, řekl kouč

Dan Petrescu, trenér CFR Kluž, během kvalifikace o Ligu mistrů.

VIDEO Uznali sílu soupeře, ale boj o Ligu mistrů vzdát nehodlají. „Nevím, jak postoupit. Ale vím, že v...

Světový pohár bez Česka? Je to odraz našeho hokeje, shodují se osobnosti

Česká reprezentace skončila na posledním Světovém poháru na šestém místě. Teď...

Českému hokeji se mezinárodní špička nadále vzdaluje. Dalším dokladem nepříjemného faktu je...

Další z rubriky

Atleti budou na MS zkoušet elektronickou pilulku pro boj s vedrem

Vizualizace mistrovství světa v atletice v katarském Dauhá v roce 2019

Atleti budou moci na mistrovství světa v Dauhá na přelomu září a říjnu zkoušet elektronickou...

Vadlejch přišel v Birminghamu o diamantové vítězství v poslední sérii

Jakub Vadlejch na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu.

Po posledních rozpačitých výkonech vzýval Jakub Vadlejch závod, který mu konečně sedne a v němž...

Poraz Finku, řekli jí doma. Kristiina Mäki toho na ME dokázala víc

Kristiina Mäki na ME družstev v Bydhošti

Bydhošť (Od našeho zpravodaje) Ve smutku z dramatického a nakonec neúspěšného boje o záchranu v Superlize mistrovství Evropy...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz