Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Špotáková s Hejnovou o návratu do středověku, optimismu i olympiádě

  12:52
Obě mají za sebou nejbláznivější sezonu kariéry. Rok, kdy se chystaly na svou poslední olympiádu a pak chvíli netušily, jestli v létě vůbec budou sportovat. Nakonec pár závodů oštěpařka Barbora Špotáková a překážkářka Zuzana Hejnová zvládly. Jak budou na tento rok vzpomínat? A co je čeká dál?

Barbora Špotáková (vpravo) a Zuzana Hejnová rozdávají autogramy po návratu z Ria. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jaká tedy byla letošní sezona?
Barbora Špotáková: Zvláštní, ale z mého pohledu určitě ne špatná, protože jsem po třech letech hodila zase 65 metrů. Našla jsem nového trenéra, novou energii.
Zuzana Hejnová: Byl to vážně zvláštní rok. Pro mě to bylo těžké hlavně v tom najít motivaci. Připravovala jsem se na olympiádu a když mi řekli, že nebude, hrozně mě to srazilo. Neměla jsem moc chuť trénovat, protože jsme netušili, jestli nějaké závody budou, nebo ne. Pak se to naštěstí rozjelo, ale nedala jsem do toho to, co bych potřebovala. Proto jsem nebyla ani spokojená s výkony.

Česko se teď pere s druhou vlnou koronaviru. Jak zvládáte trénovat?
Š: Nikdo neví, co bude, je pro nás složitější plánovat soustředění a podobně. Z mého pohledu je extrémně náročné ještě k tomu to domácí učení. Starost o domácnost, vaření, to s profesionálním tréninkem dlouhodobě úplně nejde skloubit. Chvíli to zvládnu, ale doufám, že to brzo skončí. A příprava tím bude ovlivněná úplně celá. Nesmíme se ale nechat zlomit a zdeptat, přinejhorším můžeme trénovat doma na Julisce.
H: Začali jsme přípravu celkem standardně ještě na Šumavě. Teď můžeme trénovat na Julisce, vystačím si i v parcích. Příští týden odjedeme na soustředění na Kanárské ostrovy, tak snad příprava až tak ovlivněná nebude.

Atletický mítink Kladno hází a Kladenské memoriály. Radost vítězky Barbory...

Atletický mítink Kladno hází a Kladenské memoriály. Radost vítězky Barbory Špotákové.

Co vás tedy přesně čeká?
Š: Taky se chystám stejně jako Zuzka na Kanárské ostrovy, ale už v době, kdy se musí dělat testy staré maximálně 2 dny. Když z týmu někdo vypadne, ztrácí to trochu smysl. Musíme se modlit, aby všichni byli negativní, v tomhle je to složitější. Museli jsme měnit ostrov, ale jinak trénink vypadá dobře. Nejsme zlomení.
H: Já odlétám na Tenerife na 14 dní, pak se vrátíme domů, tak snad budeme negativní a nebudeme muset být v karanténě. Pak uvidíme, jestli se povede odletět do Jižní Afriky, to zatím nevíme, ale určitě bychom rádi. Víme, že nám to tam svědčí.
Š: Po Novém roce začneme Nymburkem a doufáme v Portugalsko, Turecko. Už je to všechno zarezervované s tím, že věříme, že to vyjde.
H: Já bych chtěla do Jižní Afriky jednou do Vánoc a pak se tam vrátit ještě v lednu, ale nevíme, co bude. Čeká se tam na otevření univerzity, která je zavřená od března. Ale vypadá to, že je to na dobré cestě. Tak snad se podaří odletět, jinak existují varianty v Evropě.

Je složité nastavit hlavu na to, že vás vlastně čeká to stejné co před rokem?
Š: Příprava je naplánovaná a my věříme, že vyjde. Je to podobné minulým rokům i cílům.
H: Taky se snažím připravovat jako každý rok. Jiné je to v tom, že nemáme až na tak dlouhou dobu naplánované výjezdy i kvůli podmínkám, které se mění. Musí se hodně improvizovat. Co si naplánujete, nemusí úplně vyjít. Jsme zvyklí mít naplánované všechno, teď to dlouhodobě nejde, což je na psychiku trochu náročné.
Š: Jak jsem měla zdravotní potíže, byla jsem nucena improvizovat, což je dost náročné. Naštěstí jsem ale jen sama s trenérem, takže trénink můžeme flexibilněji upravovat, v čemž mám výhodu, že netrénuju ve skupině.
H: Mě zase dlouhodobě nebaví trénovat samotnou.

Zuzana Hejnová na trati 300 metrů překážek v rámci Inspiration Games v Papendalu

Zuzana Hejnová na trati 300 metrů překážek v rámci Inspiration Games v Papendalu.

Jak zvládáte testy na covid-19?
Š: Já byla jen jednou, daří se mi tomu vyhýbat. Pohybuju se na trase Juliska, domácnost, takže nejsem často ve společnosti mnoha lidí. Test byl hodně nepříjemný, ale zas tak často to nebude.
H: Já byla dvakrát, poprvé v srpnu, teď podruhé. Buď jsem měla jemnou zdravotnici, nebo mi to nepřišlo zase tak strašné. Je to nepříjemnost, ale dá se to.
Š: Domácí učení je horší, bych řekla. To je návrat do středověku, jestli chceme úplně blbé děti… Vzdělání je nejdůležitější a tohle je fakt velký průšvih. Jediné, co mi na téhle věci fakt vadí.

Jaký je vlastně nyní váš denní režim, Báro?
Š: Někteří to mají i horší. Já mám pořád flexibilní práci, takže jsem na tom určitě líp než jiní. Nestěžuju si, ale kvůli dětem si přeju, aby tohle co nejdřív skončilo.

Jak zvládáte učení s Jankem?
Š: Myslím, že dobře. Spíš myslím na ty lidi, kteří nejsou tak v pohodě jako my. Nemají tak flexibilní pracovní dobu, nejsou tak zaopatření jako my, nežijí v baráku se zahradou. Hrozně myslím na mámy, které jsou zavřené v paneláku, musí mít home office. To musí být hrozně těžký. My to zvládáme dobře, ale přeju všem, aby se děti vrátily do škol.

Barbora Špotáková doma v Unhošti se syny Jankem a Darkem a životním partnerem...

Barbora Špotáková doma v Unhošti se syny Jankem a Darkem a životním partnerem Lukášem

Učitelka z vás nebude?
Š: Nene, já jsem hodně přísná. Vždycky vidím rozdíl mezi mnou a učitelkou online, a to je markantní rozdíl. Ta má hlásek… jako med.

Je něco pozitivního, co vám tahle doba přinesla?
H: Mám pocit, že všichni jsou zamračení. I prodavačky jsou nepříjemné, čemuž i docela rozumím. Ale pozitivní je, že jsem stihla udělat věci, na které nemám normálně čas. Byla jsem dlouho u rodičů, můžu se věnovat malému psovi. Maličkosti, které si člověk musí najít.
Š: Dá se najít hodně pozitivních věcí. Už jen to, že si člověk váží všeho – blbého špinavého fitka. Když nás pustili do posilovny, jásali jsme. Teď vzpomínáme s klukama na aquapark, že se půjdeme vykoupat, až ho otevřou. Je potřeba si najít své spojence a čelit tomu. Máte čas se zamyslet, třeba jak si vážíte babiček. My jsme nepřerušili vztahy. Přes všechno to ´nechoďte k prarodičům´, jsme se dohodli, že než aby se ustýskali, budeme se vídat naopak víc. Soudržnost je třeba lepší a nikdo vám ji nevrátí.

Zuzano, vy na Instagram často přidáváte veselé příspěvky. Snažíte se tak lidi motivovat, aby se víc usmívali?
H: Mám kolem sebe spoustu lidí, kteří jsou naštvaní a vidím, jak se mračí. I přes roušky je to vidět. Jsou nepříjemní. Snažím se je proto motivovat…
Š: Proto já chci vždycky se Zuzkou bydlet na závodech. Tam jsou všichni soustředění, chodí jak bubáci a my se s Zuzkou smějeme na pokoji. To je základ, Zuzka to tak má.
H: Myslím si, že člověk musí být za každou cenu pozitivní. Do depresí se dostanete lehce, když začnete myslet negativně, a to nechceme.
Š: Pozitivem téhle doby je, že si snad lidi uvědomí, že co se zdraví týče, nemají se spoléhat na stát, že jim zabezpečí nějakou péči, ale že mají sportovat a starat se o sebe. Že je to o vlastní odpovědnosti. Abych nebyl tlustý jako prase a tak dále…

Máte nějaké historky z téhle doby, na které si i po letech vzpomenete?
H: Třeba na to, že když si člověk chtěl dát něco k jídlu, musel to jíst na ulici.
Š: Nebo když jste si chtěli dát pivo, tak jste si přišli, jako kdyby vám bylo 17, schovávali jste se. (smích) Budu vzpomínat i na to, že v Jankově první a druhé třídě jsem se stala učitelkou.

Jaká bude podle vás olympiáda?
Š: My atleti přivezeme pět medailí. Dvě zlaté a tři stříbrné. (smích)

Myslel jsem spíš atmosféru, diváky, testy, karanténu…
H: Bude to určitě zajímavé. Jsem ráda, že jsem zažila standardní olympiádu. Že jsme si to užili se vším všudy - s vesnicí, kde jsme byli všichni pohromadě, s diváckou kulisou a podobně. Teď to tak asi nebude. Budeme hodně v bublině, izolovaní, testovaní. Trochu se bojím, aby nebyly povinné vakcíny. Upřímně se na to moc netěším, jestli to bude probíhat takhle. Vím, že je to svátek všech sportovců, ale v takové izolaci nevím, jestli z toho bude mít člověk až takovou radost.
Š: Já nad tím zatím nechci moc přemýšlet. Lukáš (partner) tam jede, i kdyby byla olympiáda bez diváků, což se může stát, a to je pro mě důležité. Zas budou jiné zážitky. A my vám ty medaile přivezeme. 

Sport v roce 2021

28. 11. 2020 - 21. 3. 2021 (přehled závodů)
9. - 21. 2. (Pokljuka, Slovinsko)
9. - 21. 2. (Cortina d´Ampezzo)
4. - 14. 3. (Nové Město na Moravě)
21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Sexistické narážky? Loprais se omluvil za nevhodná slova o Kolocových dcerách

Sami na sociálních sítích zveřejňují videa z kabiny, aby fanouškům zprostředkovali co nejvěrnější obrázek slavné Rallye...

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Macík vyhrál na Dakaru už třetí etapu, Michek dostal penalizaci a je 10.

V létě bojoval o život a zvítězil. Svým způsobem „zvítězil“ Martin Michek i teď. Jako první z Čechů zvládl porci téměř...

Skvělý Macík. Na Dakaru vyhrál druhou etapu v řadě, i když jel bez okna

Devět let jezdí Dakar, v úterý se konečně dočkal etapového vítězství a hned následující den přidal další výhru. Martin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Jednotka pro bezúhonnost atletiky znovu zasahuje, Manyonga musí stát

Bývalý mistr světa ve skoku do dálky Luvo Manyonga má pozastavenou činnost kvůli porušení antidopingových pravidel o...

Odložené halové MS atletů v Číně se posouvá až na rok 2023

Už jednou odložené halové mistrovství světa v atletice se v Číně neuskuteční ani v březnu příštího roku. Světová...

Půlmaratonský rekordman Kandie chce v Tokiu běžet 10 000 metrů

Držitel světového rekordu v půlmaratonu Kibiwott Kandie se zaměří na dráhu, protože chce na olympijských hrách v Tokiu...

Nejvíc se bojím, že budu zdravý a nebude sezona, říká překážkář Svoboda

Konec roku tráví atlet Petr Svoboda už pravidelně při tréninkovém cyklu na Kanárských ostrovech. A výjimku neudělal ani...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...