X Factor a milion v kapse má Zonyga. Proč?

  8:43aktualizováno  8:43
Půlroční souboj talentovaných jedinců i skupin skončil. Finálovou nocí vyvrcholil první ročník X Factoru, soutěže, která poměrně jasně ukázala, že české publikum příliš nestojí o mladičké nevyzrálé neumětely, ale spíše o jedince lehce starší, s nadhledem a životními zkušenostmi.

I televizní štáb ukázal, že od dob SuperStar přeci jen pokročil o notný kus dopředu, i když na výsledné podobě X Factoru měla dramaturgie větší podíl, než jaký mít měla. Je to zřejmě prokletí českých reality a talent show - nenechávat věcem volný průběh a snažit se vše nacpat do určitých nepřirozených mantinelů. Ale oproti SuperStar to pořád bylo zlaté.

Občas se samozřejmě něco nepovedlo. V nedělním finále to například bylo vystoupení dětské kapely. Pardon, ale slyšet v talentové soutěži playbackový zpěv prepubertálních holčiček, navíc ve studiu notně digitálně vyžehlený a vyčištěný, to bylo docela peklo. Produkce se raději měla plácnout přes kapsu a pozvat na finále třeba Biancu Ryan, fenomenální čtrnáctiletou vítězku America’s Got Talent, která před dvěma lety doslova ohromila celý svět a záznam jejího soutěžního vystoupení patřil k nejsledovanějším videím na YouTube.
Poněkud zvláště působila i společná píseň všech finalistů. Nemůžu si pomoci, tyhle společné písně byly už v Superstar na odstřel a obávám se, že ani v X Factoru se to tentokrát nepovedlo.

Vítězem je Jiří Zonyga!

Ale abych jen nekritizovala, v neděli nás samozřejmě čekala i spousta kvality. Leoš Mareš si užíval finále plnými doušky a útočil na city i na bránice a oba finalisté se snažili ze všech sil předvést to nejlepší, co v nich je.
Každý na to šel jinou cestou, svým stylem. Kdybych to nějak měla pojmenovat, tak Ondřej zpíval spíše pro fajnšmekry, Jiří pro lidi. Což nejspíše stojí i za jeho vítězstvím. Finále tak jasně ukázalo, co je to ten X Factor. Objektivně lepší muzikant Ondřej zůstal v pozadí, protože jeho soupeř oslovil lidi svojí osobností, životem, nadhledem a možná se do něj více projektovali zralí lidé, kteří v něm vidí určitý vzor i pro sebe - že i v třiačtyřiceti můžete převálcovat tisíce soupeřů a zvítězit.

A co se mi obzvlášť na nedělním večeru líbilo, byl závěr pořadu. Konečně dokonale provedené finále, předávání cen a aplaus pro vítěze, při němž si druhý v pořadí nemusel připadat nijak odstrčený. Navíc závěrečná skladba, kterou si oba pánové střihli společně, byla báječně uvolněná. Po třech nepovedených finále SuperStar konečně uspokojení pro soutěžící i pro diváky.

Ondřej Ruml

Ondřej Ruml ve velkém fináleGrace Kelly/Mika - kdo slyšel tuto píseň jen z rekapitulací, ten si musel myslet, že se snad jedná o nějakou šmoulí píseň. Grace Kelly je ale pekelně těžká zkouška, to už snad není ani pěvecká maturita, to je boj o doktorandství. Zazpívat ji stejně jako Mika mi přišlo nemožné, Ondřej to zvládl naprosto dokonale a stal se pro mě vítězem hned první skladbou.

Stokrát chválím čas/Karel Gott - po šílenosti od Miky si Ondřej trochu odpočinul u znatelně středněproudnější skladby. Diváci (i Leoš) se možná divili, že nesáhl raději po Don’t worry, be happy, ale Ondřej nejspíš usoudil, že jeho mcferrinovský výkon i tak nebude zapomenut, a raději vystřihnul zamilovanou píseň božského Káji. Co k tomu dodat? Snad jen to, že posluchači už se těší na božského Ondřeje, kterak zamíchá českými slavíky.

Somebody To Love/Queen - písní podle svého vlastního výběru udělal Ondra radost příznivcům rockovější muziky. Mercuryho hlas byl sice jedinečný, ale připadá mi, že i Ondrův začíná  být stále více vyprofilovaný, a i když se mi zpočátku zdál příliš neutrální a nevýrazný, přišla jsem mu velice rychle na chuť. Sahání na Queeny už se v této soutěži několikrát nevyplatilo, Ondřej se toho ale nebál a risknul to. Nezvítězil a milion si neodnesl, ale jasně ukázal té své polovině diváctva, co vše se od něj dá očekávat.

Jiří Zonyga

Jiří Zonyga ve velkém finále X FactoruMorituri Te Salutant/Daniel Landa (Karel Kryl) - jako milovnice Kryla bych si tuhle písničku užila, nebýt několika nepříjemných faktů. Zaprvé - šlo o verzi Dana Landy, která se prostě nepovedla a jde proti Krylovu osobnímu postoji. Ta píseň nemá být drsným rockovým flákem. Když se pak na pódium spustili paragáni se samopaly, to už se asi pacifista Karel Kryl v hrobě přímo rozrotoval. Jevištní dramaturgie byla v celém X Factoru značně prvoplánová a nesnažila se jít po hloubce a významu textů. Mnohdy tak byla skladbě spíše na obtíž. Nic proti tanečníkům, svoji roli zvládli výborně, ale v některých skladbách to mělo být pojato úplně jinak. Ale ještě k Jiřímu. Když si odmyslím svoji nechuť k tomuto remaku, zbude mi příliš přímočarý zpěv, intonačně trochu nejistý, ale patrně lahodně znějící všem, kterým se Landovy kryloviny líbí.

Nothing Else Matters/Metallica - kdo se někdy na zábavě neploužil na tuhle skladbu, není Čech. Tuhle píseň znají snad úplně všichni a Jiří do ní prostě nemohl vnést nic nového, protože to ani není možné. Text v Jiřího podání byl poněkud "přibližný“, po pěvecké stránce se mu toho ale příliš vytknout nedá. Opět lehké intonační kolísání, ale z pohledu rockového fanouška, který přistoupí na to, že si Nothing Else Matters poslechne po tisící pětisté padesáté, se jednalo o povedenou zonygovinu.

Husličky/Vlasta Redl - tuhle skladbu snad napsal Redl pro Zonygu. Dokonalá symbióza skladby a zpěváka ukázala, že když bude mít Jiří dobrý repertoár, tak může rozdrtit všechny tuzemské hitparády. A dokonce ve mně klíčí kacířská myšlenka, že by se Jirka měl vykašlat na přímočarý rock a koketovat spíše s rockovými crossovery, jako je folk-rock, jazz-rock, rocková odnož world music a podobně. Protože tohle byl vysloveně zážitek pro labužníky.


Konečné slovo

Můj osobní dojem z finálového boje? Pro mne vyhrál po hudební stránce Ondřej, po stránce osobních sympatií Jiří. Jak řekl i Leoš, nejlepší by bylo, kdyby vyhrál Runyga, dvojjediná bytost složená z obou finalistů. Ale jak už bylo řečeno mnohokrát, v podstatě zvítězili oba, pouze jeden z nich navíc dostal milion. Šanci a startovní pozici mají ale oba obdobnou a teď už je jen na nich, jestli se budou umět prosadit i bez další televizní podpory. Špatných příkladů promarněných šancí už existuje díky SuperStar docela hodně. Poučí se Jiří s Ondřejem z krizového vývoje a nezahodí nastartovanou kariéru? Na to už si musíme počkat déle než jen do příští neděle.

Čtěte v Magazínu DNES

Rozhovor s vítězem X Factoru Jiřím Zonygou čtěte ve čtvrtek.

Autor:

Nejčtenější

Tomáši Řepkovi výrazně zkrátili trest. Ještě letos by mohl být doma

Tomáš Řepka

Fotbalista Tomáš Řepka (45) má šanci, že se dostane na svobodu mnohem dřív než za dva a půl roku. Ještě před nástupem...

Jsem šťastná a těším se. Špatně mi bylo jen chvíli, říká těhotná Šafářová

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec

Lucie Šafářová (32) nedávno skončila s tenisem, Tomáš Plekanec (36) si po tahanicích přivezl z Kanady domů oba syny....

Prokuratura stáhla obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování

Herec Kevin Spacey u soudu (7. ledna 2019)

Americká prokuratura zbavila herce Kevina Spaceho obvinění ze sexuálního obtěžování. Toho se měl podle obžaloby...

Gott dokázal elegantně spolupracovat i s minulým režimem, říká Fanánek

Lou Fanánek Hagen na křtu CD skupiny Tři sestry Fernet Underground (22. 5. 2015)

I když je kapela Lou Fanánka Hagena (53) tvorbě Karla Gotta (79) vzdálená, mistr má ve Fanánkovi obdivovatele. „V 80....

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Další z rubriky

Být rodičem je výzva a nejtěžší role v životě, míní Vlastina Svátková

Vlastina Svátková

Slovenská herečka Vlastina Svátková (37) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, že do chodu domácnosti zapojuje...

Zesvětluji si knírek. Pečuji i o pleť dvouleté dcery, říká Williamsová

Serena Williamsová s dcerou Alexis Olympií (9. dubna 2019)

Serena Williamsová (37) prozradila, že její dcera Alexis Olympia, která brzy oslaví teprve své druhé narozeniny,...

Malajsijský král abdikoval kvůli miss, pár měsíců po svatbě se rozvedl

Oksana Vojevodinova a bývalý malajsijský král sultán Muhammad V.

Tajná svatba loni, abdikace letos v lednu, narození syna v květnu a v červenci konec manželství. Bývalý malajsijský...

Najdete na iDNES.cz