Zážitek na celý život, řekl o Nabarveném ptáčeti na premiéře hlavní hrdina

  21:25aktualizováno  21:25
Na českou premiéru filmu Nabarvené ptáče dorazili ve středu večer do Kongresového centra v Praze herci a tvůrci snímku. Na červeném koberci se jako první objevil režisér, scenárista a producent Václav Marhoul s představitelem hlavní dětské role Petrem Kotlárem.

Petr Kotlár film uvidí poprvé, na filmovém festivalu v Benátkách, kde měl snímek premiéru, ho totiž kvůli věku vidět nemohl. „Trošku mám strach, ale těším se na to, že uvidím, co jsem dokázal. Bylo to moje první natáčení, bylo to dobré, ale někdy mě to nebavilo, že jsem už chtěl jít domů. Zážitek je to na celý život,“ prohlásil Petr Kotlár a prozradil, která scéna se mu nenatáčela moc příjemně. „Jak jsem zastřelil člověka. Měl jsem blbý pocit. Neuměl jsem se zbraní, měl jsem z toho strach.“

Fotogalerie

Slavnostní pražské premiéry se zúčastnili tvůrci i pozvaní hosté z řad herců, zpěváků či sportovců. Nechyběli ani herci Pavel Kříž, Filip Kaňkovský či Irena Máchová. „Na premiéru se moc těším, ale v sále už nebudu. Film jsem už viděla v Benátkách. Je to monumentální a originální dílo. Stojí za to ho zhlédnout, aby se lidi zamysleli, kam náš svět směřuje. Moje role je krátká a emocionálně vypjatá,“ řekla herečka.

Její kolegyně Denisa Pfauserová film ještě neviděla. Prozradila, že hraje malou roli ženy z vesnice, kterou napadli kozáci. „Je tam asi nejbrutálnější scéna filmu, co jsem slyšela, samé vraždy a znásilnění. Mám strach z toho, co se okolo mě děje, snažím se někde schovat, a pak i na mě dojde. Václav Marhoul se mě zeptal, jestli mi nebude vadit, když odhalím zadek, tak tady jsem s tím neměla vůbec žádný problém. Patřilo to tam a bylo to minimální, co jsem mohla udělat,“ prozradila.

Herec Radim Fiala už film viděl na festivalu v Benátkách. „Byl to nádherný, neopakovatelný zážitek. Diváci by se hlavně neměli bát toho tématu. Je samozřejmě těžké, ale je to krásný film. Nejen proto, že jsem v tom hrál. A vzkazuji divákům, ať moc nečtou recenze,“ řekl Fiala. „Hrál jsem velice pikantní roli. Není moc hezká, nejsem ten dobrý.“

Jitka Čvančarová prozradila, že film uvidí už potřetí. Nejdřív ho viděla na malém monitoru, protože režisér ji požádal, aby nazpívala závěrečnou píseň. Pak snímek viděla na velkém plátně na filmovém festivalu. 

„Seděla jsem v řadě vedle Stellana Skarsgarda, Uda Kiera, Barryho Peppera. Když jsme se na sebe podívali na děkovačce, která trvala nekonečných jedenáct minut, tleskalo se ve stoje a křičelo bravo, byli jsme až v rozpacích. Viděla jsem, jak mají kluci slzy v očích. A to jsou kluci, kteří už fakt něco zažili a hodně toho viděli. To bylo krásné. Stellan Skarsgard políbil Václavu Marhoulovi ruku. Byli jsme dojatí, že lidé pochopili, že je to víc než jen film, že to je poselství,“ řekla Čvančarová.

„Tu roli, kterou jsem měla, jako herečka nechcete. Je těžké něco takového přijmout. Strašně dlouho, možná několik měsíců, jsem se rozmýšlela. Jde ale o to, že všichni, kteří jsme byli Václavem Marhoulem osloveni ke spolupráci, jsme věděli, že to musíme udělat.“ dodala.

Herci a tvůrci filmu Nabarvené ptáče na premiéře snímku (Praha, 11. září 2019)

Herci a tvůrci filmu Nabarvené ptáče na premiéře snímku (Praha, 11. září 2019)

Do největšího sálu Kongresového centra se kvůli projekci pořizovalo nové plátno a několik dní se instalovala zvuková technika.

Nabarvené ptáče patří k divácky náročným filmům. Trvá dvě hodiny a 49 minut, z toho se v něm mluví devět minut a neobsahuje žádnou filmovou hudbu. Výjimkou je píseň Eukalyptový háj od izraelské skladatelky a zpěvačky Naomi Šemerové, kterou k závěrečným titulkům nazpívala v hebrejštině Čvančarová. Snímek byl natočený na 35milimetrový film.

V Benátkách Marhoulův snímek bodoval u části kritiky, média si všímala i toho, že někteří diváci vizualizované scény násilí člověka na člověku, jichž je předloha plná, v kině nevydrželi. V pondělí byl film uveden také na festivalu v Torontu, kde tamní recenzent upozornil na to, že snímek může šokovat jen ty, kdo neznají předlohu.

Kosiński tvrdil, že v Nabarveném ptáčeti čerpal ze svých vlastních válečných zkušeností. Román se nejvíce zaobírá brutalitou, pověrami a perverzí vesničanů a měšťáků a schopností člověka páchat nejneuvěřitelnější krutosti. Knihy se celosvětově prodalo 100 milionů kusů.

Do kin vstoupí téměř tříhodinový černobílý film podle stejnojmenného bestselleru Jerzyho Kosińského ve čtvrtek.

Autoři: ,

Nejčtenější

Přišel jsem o všechno. Jsem vlastně bezdomovec, svěřil se Aleš Brichta

Aleš Brichta (tisková konference k 60. narozeninám Aleše Brichty, Libeňský...

Aleš Brichta (60) nemá rád rozhovory. Nejraději je doma nebo v oblíbené hospůdce, kam to má z domova pár kroků. V...

Volal jsem si sanitku a nechával se odvézt do blázince, řekl Michal Penk

Zpěvák a skladatel Michal Penk v diskusním pořadu Rozstřel.

Zpěvák, skladatel a muzikant Michal Penk (51) byl v pondělí hostem Rozstřelu. V 80. a 90. letech byl dívčím idolem, v...

Karel Gott poslal z Bertramky fanouškům nové foto a vzkaz

Karel Gott na křtu alba Ta pravá (Malostranská beseda, Praha, 26. července 2018)

Karel Gott (80) pozdravil příznivce aktuální fotografií z Bertramky. Zpěvák bojuje s akutní leukémií a podstupuje...

Táta si na mou práci zvykl, říká dcera exministra obrany Jana Tvrdíková

Jaroslav Tvrdík s manželkou a dcerou Janou Tvrdíkovou na 25.ročníku finále...

Modelku Janu Tvrdíkovou (18), jejímž otcem je exministr obrany Jaroslav Tvrdík (51), teprve čeká maturita. Již nyní má...

Nemohla jsem jinak, říká Jitka Boho. I s dcerou náhle opustila manžela

Jitka Boho s manželem Lukášem a dcerou (Praha, 26. června 2017)

Zpěvačka a bývalá modelka Jitka Boho (27) oznámila na sociálních sítích, že se po čtyřletém manželství odstěhovala od...

Další z rubriky

Přátelé slaví 25 let. Newyorská parta ovlivnila životy milionů diváků

Matt LeBlanc, Courteney Coxová, Matthew Perry, Lisa Kudrowová, Jennifer...

Americký seriál Přátelé patřil k nejúspěšnějším televizním projektům vysílaným na přelomu století. Na obrazovkách se...

Natáčet s dětmi je stres, říká hvězda komedie Přes prsty Petra Hřebíčková

Petra Hřebíčková

S plačícím dítětem v karavanu se nesoustředí na herecký výkon zrovna nejlépe. Petra Hřebíčková, která v pátek oslavila...

Za vše vděčím špagetám, říká jubilantka Sophia Lorenová

Sophia Lorenová ve filmu Černá orchidej (1958)

Jedni ji milují a ti druzí ji milují ještě víc. I v 85 letech patří italská diva Sophia Lorenová mezi poklady světové...

Jsem sapiosexuál, tvrdí o sobě držitel Oscara producent Mark Ronson

Mark Ronson v pořadu Good Morning Britain na stanici ITV (Londýn, 19. září 2019)

Hudební producent Mark Ronson (44) tvrdí, že se pro něj ze všeho nejvíc hodí označení sapiosexuál – partnerky si...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz