Vánoční klasika i nejhorší film všech dob. Co možná nevíte o Mrazíkovi

  14:19aktualizováno  14:19
Ruská pohádka Mrazík patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako Libuška Šafránková ve Třech oříšcích pro Popelku. Přestože jde o pohádku notoricky známou, méně už se ví, že samotné natáčení a také osudy hereckých hvězd provázela řada neuvěřitelných momentů a zvratů.

Alexandr Chvylja v pohádce Mrazík (1964) | foto: © Gorky Film Studio

Představitele krásného Ivánka Eduarda Izotova zdaleka v životě nepotkalo takové štěstí jako jeho pohádkového hrdinu. Po uvedení Mrazíka se z pohledného herce původem z Běloruska stal miláček žen a na nedostatek dalších rolí si nemohl stěžovat, nicméně v 80. letech se vše zlomilo. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Spolu se svou druhou manželkou byl v roce 1983 zatčen na ulici při tom, když se načerno pokoušeli prodat tisíc amerických dolarů a rodinné zlato. Vekslováním chtěli získat peníze na vysněnou chatu. Za to však manželům mělo hrozit až patnáct let. Nakonec byli odsouzeni na tři roky. 

Z bran vězení vyšli díky dobrému chování o půl roku dříve. Kriminál herce do konce života poznamenal a udělal z něj tichého a uzavřeného člověka. Když ho v padesáti letech postihla mrtvice, znamenalo to definitivní konec jeho kariéry. Následovalo několik dalších mozkových příhod, po kterých zůstal nepohyblivý. Své poslední dny strávil v péči psychiatrů a nepoznával již ani své blízké. Zemřel v roce 2003.

Inna Čurikovová si ve vizáži Marfušky nijak nelibovala. Naopak byla ze vzhledu své postavy nešťastná a při prvním promítání filmu ji doslova zachvátila panika. „Připadala jsem si hrozně ošklivá. Dokonce jsem chtěla od filmu úplně odejít,“ přiznala později. 

Režisér Alexandr Rou měl však o Nastěnčině zlé nevlastní sestře jasnou nekompromisní představu. „Pamatuji si, jak jsem si před natáčením chtěla upravit řasy. Ale přišel režisérův asistent a prohlásil: ‚Kdepak, to nedělej, ty musíš být mnohem ošklivější než hlavní hrdinka.‘ Podle toho jsem taky vypadala. V reálu jsem rozhodně byla hezčí než ve filmu!“ zdůrazňovala v jednom z pozdějších rozhovorů.

Podle Američanů jeden z nejhorších filmů všech dob

V rodném Rusku se Mrazíkovi nedostalo zdaleka takové obliby jako u nás. S Vánoci si Rusové na prvním místě spojují jiné dílo. „Ne, tak jako v Česku nikdy populární nebyl. U nás máme Ironii osudu režiséra Rjazanova. Nemůžeme přivítat nový rok, aniž by tento film nebyl v televizi. Stejně jako u vás Mrazík,“ nechala se slyšet pohádková Marfuška Inna Čurikovová. V roce 1966 se Mrazík dočkal uvedení i ve Spojených státech, kde ale zcela propadl a byl označen za jeden z nejhorších filmů všech dob.

Fotogalerie

Představitelce Nastěnky Nataliji Sedychové bylo v době natáčení pouhých šestnáct let. Její pohádkový polibek s představitelem Ivánka, Eduardem Izotovem byl pro ni dokonce první v životě. Není divu, že se na place do svého zkušenějšího pohledného kolegy platonicky zamilovala. „Byla to taková dětská zamilovanost. On byl krásný, kulisy natáčení filmu opravdu připomínaly pohádku a Ivánek se mi moc líbil. Nikdy jsem mu to ale neřekla,“ přiznala po letech.

Z lákavé tabule, u které se ve filmu hoduje, se ve skutečnosti herci moc neradovali. Šetřiví rekvizitáři totiž hostinu znehodnotili. „Fakt je, že na stůl nachystali pečené selátko, s olivkami místo oček, a spoustu dalších dobrot. Ale vše polili benzinem, abychom hostinu nesnědli. Tři dny jsme to točili, tvářili se sytě a spokojeně, ale tři dny nám pod nosem smrděl benzin!“ vzpomínala před šesti lety představitelka Marfušky Inna Čurikovová.

Autor:

Nejčtenější

Manžel žil tajný život s několika dalšími ženami, přiznala Houdová

Helena Houdová, Miss ČR z roku 1999, žije v Americe, má tři děti a je velkou...

Modelka a bývalá miss Helena Houdová (39) se po rozvodu s manželem Omarem Amanatem (46) odstěhovala se svými třemi...

Pravda vyjde najevo a my nebudeme za bestie, říká Šafářová o vztahu

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Tenistka Lucie Šafářová (31) promluvila o vztahu s Tomášem Plekancem (36). Hokejista, který se rozvádí se zpěvačkou...

Karel Gott zrušil velkolepý koncert ke svým 80. narozeninám

Karel Gott a jeho manželka Ivana Gottová

Kvůli doporučení lékařů si fanoušci bohužel musí vymazat v kalendáři jeden z nejočekávanějších koncertů letošního roku....

Přiznávám, že jsem pila hodně, říká Dagmar Patrasová k autonehodě

Dagmar Patrasová na oslavě 80. narozenin Jiřího Krampola (12. 6. 2018,...

Dagmar Patrasová (62) měla na druhý svátek vánoční autonehodu nedaleko svého bydliště na Vinohradech. Policisté jí...

Novotného sestra: Byl vždycky trochu hovado, ale manželka ho zpracovala

Pavel Novotný a jeho sestra Lenka Fialová

Někdejší protekční fracek, král bulváru a pokerová star Pavel Novotný (37) je nyní starostou pražských Řeporyjí. Jeho...

Další z rubriky

Dcera Ewana McGregora nejdřív nadávala jeho milence, nyní i jemu

Ewan McGregor a jeho dcera Clara McGregorová (New York, 23. března 2013)

Nejstarší dcera Ewana McGregora (47) Clara (22) nese těžko, že otec opustil její matku. Britský herec se předloni...

Nemám tolik sledujících na internetu, nejsem Lady Gaga, říká Kotvald

Petr Kotvald

Petr Kotvald (59) se stejně jako jeho kolegové snaží zaujmout i mladší fanoušky. Kromě fungování na sociálních sítích...

Možná vypadám jako tvrďák, ale jsem velký romantik, říká Petr Kolář

Petr Kolář

Zpěvák Petr Kolář (51) má za sebou i drsnější období s pár excesy. Rocker sice říká, že v hlavě je pořád bouřlivák,...

Najdete na iDNES.cz