Vánoční klasika i nejhorší film všech dob. Co možná nevíte o Mrazíkovi

  14:19aktualizováno  14:19
Ruská pohádka Mrazík patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako Libuška Šafránková ve Třech oříšcích pro Popelku. Přestože jde o pohádku notoricky známou, méně už se ví, že samotné natáčení a také osudy hereckých hvězd provázela řada neuvěřitelných momentů a zvratů.

Alexandr Chvylja v pohádce Mrazík (1964) | foto: © Gorky Film Studio

Představitele krásného Ivánka Eduarda Izotova zdaleka v životě nepotkalo takové štěstí jako jeho pohádkového hrdinu. Po uvedení Mrazíka se z pohledného herce původem z Běloruska stal miláček žen a na nedostatek dalších rolí si nemohl stěžovat, nicméně v 80. letech se vše zlomilo. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Spolu se svou druhou manželkou byl v roce 1983 zatčen na ulici při tom, když se načerno pokoušeli prodat tisíc amerických dolarů a rodinné zlato. Vekslováním chtěli získat peníze na vysněnou chatu. Za to však manželům mělo hrozit až patnáct let. Nakonec byli odsouzeni na tři roky. 

Z bran vězení vyšli díky dobrému chování o půl roku dříve. Kriminál herce do konce života poznamenal a udělal z něj tichého a uzavřeného člověka. Když ho v padesáti letech postihla mrtvice, znamenalo to definitivní konec jeho kariéry. Následovalo několik dalších mozkových příhod, po kterých zůstal nepohyblivý. Své poslední dny strávil v péči psychiatrů a nepoznával již ani své blízké. Zemřel v roce 2003.

Inna Čurikovová si ve vizáži Marfušky nijak nelibovala. Naopak byla ze vzhledu své postavy nešťastná a při prvním promítání filmu ji doslova zachvátila panika. „Připadala jsem si hrozně ošklivá. Dokonce jsem chtěla od filmu úplně odejít,“ přiznala později. 

Režisér Alexandr Rou měl však o Nastěnčině zlé nevlastní sestře jasnou nekompromisní představu. „Pamatuji si, jak jsem si před natáčením chtěla upravit řasy. Ale přišel režisérův asistent a prohlásil: ‚Kdepak, to nedělej, ty musíš být mnohem ošklivější než hlavní hrdinka.‘ Podle toho jsem taky vypadala. V reálu jsem rozhodně byla hezčí než ve filmu!“ zdůrazňovala v jednom z pozdějších rozhovorů.

Podle Američanů jeden z nejhorších filmů všech dob

V rodném Rusku se Mrazíkovi nedostalo zdaleka takové obliby jako u nás. S Vánoci si Rusové na prvním místě spojují jiné dílo. „Ne, tak jako v Česku nikdy populární nebyl. U nás máme Ironii osudu režiséra Rjazanova. Nemůžeme přivítat nový rok, aniž by tento film nebyl v televizi. Stejně jako u vás Mrazík,“ nechala se slyšet pohádková Marfuška Inna Čurikovová. V roce 1966 se Mrazík dočkal uvedení i ve Spojených státech, kde ale zcela propadl a byl označen za jeden z nejhorších filmů všech dob.

Fotogalerie

Představitelce Nastěnky Nataliji Sedychové bylo v době natáčení pouhých šestnáct let. Její pohádkový polibek s představitelem Ivánka, Eduardem Izotovem byl pro ni dokonce první v životě. Není divu, že se na place do svého zkušenějšího pohledného kolegy platonicky zamilovala. „Byla to taková dětská zamilovanost. On byl krásný, kulisy natáčení filmu opravdu připomínaly pohádku a Ivánek se mi moc líbil. Nikdy jsem mu to ale neřekla,“ přiznala po letech.

Z lákavé tabule, u které se ve filmu hoduje, se ve skutečnosti herci moc neradovali. Šetřiví rekvizitáři totiž hostinu znehodnotili. „Fakt je, že na stůl nachystali pečené selátko, s olivkami místo oček, a spoustu dalších dobrot. Ale vše polili benzinem, abychom hostinu nesnědli. Tři dny jsme to točili, tvářili se sytě a spokojeně, ale tři dny nám pod nosem smrděl benzin!“ vzpomínala před šesti lety představitelka Marfušky Inna Čurikovová.

Autor:

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Karel Gott trpí akutní leukémií, léčí se ambulantně v nemocnici

Osmdesátiny Karla Gotta se slavily 21. června 2019 v pražském Divadle Na...

Karel Gott trpí akutní leukémií a podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze. Zpěvák to potvrdil na...

Manželka je mentálně nemocná. Syna jsem neviděl dva měsíce, tvrdí Janeček

Karel Janeček a jeho syn Yanis

Karel Janeček (46) zveřejnil na sociálních sítích informaci o tom, že jeho manželka Mariem Mhadhbi (35) na něj podala...

Volal jsem si sanitku a nechával se odvézt do blázince, řekl Michal Penk

Zpěvák a skladatel Michal Penk v diskusním pořadu Rozstřel.

Zpěvák, skladatel a muzikant Michal Penk (51) byl v pondělí hostem Rozstřelu. V 80. a 90. letech byl dívčím idolem, v...

Vondráčková a Michal prohráli spor s televizí Nova. Žalují i Primu

Martin Michal a Helena Vondráčková (20. listopadu 2017)

Vrchní soud v Praze v pondělí pravomocně zamítl žalobu zpěvačky Heleny Vondráčkové a jejího manžela Martina Michala na...

Další z rubriky

Volal jsem si sanitku a nechával se odvézt do blázince, řekl Michal Penk

Zpěvák a skladatel Michal Penk v diskusním pořadu Rozstřel.

Zpěvák, skladatel a muzikant Michal Penk (51) byl v pondělí hostem Rozstřelu. V 80. a 90. letech byl dívčím idolem, v...

S Ashtonem jsme čekali dítě. Potratila jsem v šestém měsíci, přiznala Moore

Demi Moore a Ashton Kutcher v době, kdy tvořili pár.

Šestapadesátiletá herečka Demi Moore vydává knihu o svém životě, která informuje o dosud nevyřčených tajemstvích....

Karel Gott poděkoval fanouškům za podporu a odhalil, kdo mu dodává sílu

Karel Gott

Karel Gott (80) bojuje s akutní leukémií a podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. O svém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz