Jak uspořádat dokonalou oslavu

  12:00aktualizováno  12:00
Uprostřed měsíce května se v Praze podařilo uspořádat oslavu, kterou i protřelí návštěvníci večírků nepamatují. Byla totiž úžasně normální. A to na jiných slavných večírcích normální není.
Podívejte se do fotogalerie.

Paní Vavákovou nikdo nezná. Paní Vaváková je malinká, šedovlasá a veselá paní. Chodila poblíž kasina s kabelkou v ruce, jemně uždibovala z jídla a úpravně upíjela ze skleničky.

Na večírky, kde září Karel Gott, tančí Helena Vondráčková, promlouvá Zdeněk Svěrák a popíjí Bolek Polívka, dámy jako paní Vaváková obyčejně nechodí. Ten podvečer na břehu Vltavy, v River clubu vedle sídla vlády, přijít musela a mohla. Paní Vaváková je totiž tchyně padesátiletého oslavence Michala Horáčka, slavného textaře a boháče. Seděla tu i jeho maminka. Švagr. Děti. A bývalí kolegové z Mladého světa. A taky pár hráčů... no, neuvěřitelná směsice lidí. Taková jako sám život Michala Horáčka.

Ten večírek začal v pět odpoledne a končil deset hodin poté. Až se i poslednímu hostu chtělo jít domů. Na jiných večírcích se na paní Vavákovou ani na individuální choutky hostů nedbá. Tam jde o jinačí prachy.


Kupte si selátko
Technologie slavení čehokoliv a kdekoliv je poměrně vypracována.
Jsou tu cateringové firmy, které umí přijet kamkoliv a kdykoliv, postavit stoly, přivést talíře a číšníky a začít servírovat. Jsou tu firmy, které nedělají nic jiného, než že na přání pořádají večírky - tisknou pozvánky, vyhledávají originální místa k oslavám, obstarají hostesky, ochranku, muziku, která neobtěžuje a říká se jí výstižně lift music čili výtahová hudba. Zařídí, aby hosty večírku pobavili muži v karate show či striptérky.

Top ten nejžádanějších hostů

1. Václav Havel
2. Dagmar Havlová
3. Lucie Bílá
4. Karel Gott
5. Jaromír Jágr
6. Václav Klaus
7. Helena Vondráčková
8. Eva Herzigová
9. Jiřina Bohdalová
10. Vladimír Železný
Zkrátka těžce profesionální práce s těžce profesionálním výsledkem.
Na stolech vždy leží banální jednohubky, obložené mísy se třemi druhy salámů a sýrů, bílé a červené víno. Džus a minerálka. Možná pivo. V dražších případech se servíruje pečené selátko, z něhož vyparáděný kuchař zručně okrojuje na talíř s křenem. Někdy i trochu darů moře. Někdy přibudou alkoholové koktejly.

Cena za pohoštění jednoho hosta obvykle začíná tisícikorunovou sumou. "To ovšem jen v Praze. My to umíme i za tři stovky a nepoznáte rozdíl," tvrdí Josef Ragula z pardubické firmy Party Servis. Je restauratér-hoteliér, taky kuchař a catering si dělá jen jako koníčka. Se svou cenou se samozřejmě docela dobře chytá i v hlavním městě.

Pražský výběr za dvacet
Ani ten nejbohatší dnešní padesátník, kterému na narozeninové oslavě září ohňostroj, nemohl zapomenout časy, kdy neměl ani floka. Byla nás takových ostatně většina. A tak oslavy narozenin, domácí mejdany čili mejdla se odehrávaly v jednoduché režii. Obvolali se známí, mezi nimi jeden i více kytarista, nakoupily se rohlíky, naklájely na kolečka, namazaly pomazánkou... Hosté přicházeli celkem spolehlivě s láhví bílého Pražského výběru nebo červeného Bikavéru. Slavilo se doma a to až do němoty.

Domácích večírků tohoto typu ubylo. Lidé se doma navštěvují čím dál méně. Setkání se odehrávají formou: Pojďte na véču!, čímž je myšlena večeře v restauraci. Novinkou je "grilování" - na ně se zvou lidé vlastnící vily a chalupy. Opéká se nakládané maso, v chudším případě buřty.

Desatero pro úspěch večírku

Neotřelá pozvánka
Mimořádné místo konání
Přitažliví hosté
Originální welcome drink - sklenička na uvítanou
Nečekané pohoštění
Živá hudba
Krásné hostesky ve stejnokroji
Mohutní bodyguardi
Půlnoční ohňostroj případně laser show
Dárek na rozloučenou
Lidé se potkávají také na večírcích, jimiž ovšem procházejí decentně, pokyvují do stran hlavami a zdraví míjející - také v kravatách a koktejlových šatech. Na závěr pak vhodí hostesce do velké průhledné nádoby svoji vizitku, kterou si hostitel rozšiřuje svůj adresář. Málokdy se všichni znají. Důvodem oslavy a veselice bývá třeba nový typ auta firmy Renault nebo změna názvu firmy operátora mobilních telefonů. Fakt velká legrace!

I za časů normalizačních se ovšem veselilo u příležitosti padesátých narozenin. Na rozdíl od Michala Horáčka to bývávalo obvykle takto: Žena navařila doma karbanátky, sekanou, udělala chlebíčky, nakoupilo se víno z Moravy a odneslo do práce. Tam se slavilo opět do němoty. Však víme... Rút Horáčková, rozená Vaváková, nevařila nic. A kousek po půlnoci tančila s mužem vzpřímeného držení. Sami na parketě, kde jim k tanci hráli latinskoamerické rytmy.

Potměšilý host si čte
Petr Hapka si prstem zasunul bílé vlasy za ucho. Sedl si do rohu místnosti a potměšile si otevřel knihu. Začetl se. Normálně jako doma.

Nejžádanější moderátoři večírků

1. Marek Eben
2. Jaroslav Dušek
3. Boleslav Polívka
4. Zdeněk Svěrák
5. Halina Pawlowská


Vězte, že nic podobně obyčejného se na většině večírků nemůže udát. Ať už se jim říká raut, recepce, číše vína nebo barbecue. Zdaleka nejnudnější a nejformálnější jsou pochopitelně večírky, které nepořádá osoba, ale firma, natož pak stát. Přesně v tomto pořadí se stupňuje škrobenost. Úžasně odvážná byla jednou herečka Iva Janžurová, která si dovolila přijít na akci tak výsostně formální, jako je recepce ve Španělském sále každého 28. října, v českém bohatě ozdobném kroji. Každého to pobavilo a přijemně zalechtalo při pochodu kolem dokola sálu se skleničkou vína, piva nebo nealko v ruce.

Nejprestižnější večírky

1. Oslava 28. října na Pražském hradě (kolem tisíce hostů)
2. Státní večeře pořádaná hlavou státu na počest státní návštěvy, například anglické královny Alžběty (30 až 150 hostů)
3. Osobní večírek "nejžádanějších hostů" (až několik set hostů)
4. Recepce ke státním svátku USA v rezidenci velvyslance USA (kolem tří set lidí)
5. Recepce ke státnímu svátku Francie v rezidenci francouzského velvyslance (kolem tří set lidí)


Zdaleka nejbohatší pak jsou večírky firemní. Jde-li o firmu mezinárodního věhlasu, pak už opravdu pořadatelé nevědí "co by".

Takový byl nedávno večírek na rozloučení s firemním jménem Paegas. Na Žofíně zpívaly největší a nejdražší hvězdy - Lucie Bílá a Dan Hůlka, celý ostrov se dočkal zvláštního osvětlení... Velmi podobně rozmařile se chovala také firma Renault, když uváděla na trh svůj nový model VelSatis. K mikrofonu si do Veletržního paláce "nakoupila" nejmódnějšího moderátora Jaroslava Duška, jeho vtipnosti dobarvovala ohromná laser show, hodovalo se ve dvou patrech, dražily se modely firmy Tatiana a jen tak v rohu pak hrála kapela Monkey Business. Leckdo žasnul, nikdo si nesedl do kouta, aby si jen tak četl. Takové večírky totiž žádají nejen hromadu peněz, ale ještě jednu investici - citovou. A tu Horáček umí.

Dvojice, které večírku nejčastěji potkává Tereza Kopáčová, šéfredaktorka časopisu Story

Do společnosti, tedy na večírky, jsem chodívala moc ráda a dost často. Pak mě to trochu přešlo, protože, upřímně řečeno, je to pořád to samé - titíž lidé, tytéž rozhovory, neměnné vstupní Jak se máš? Co zrovna děláš? (Ta hrůza, když člověk zrovna nepracuje na něčem strhujícím...) Jenom prostory se obměňují (i když nijak výrazně). Ale stejně jsem byla ráda, že s funkcí šéfredaktorky Story mám nový důvod - a tentokrát "legitimní" - do pražské společnosti zase pravidelně docházet.
Vlastně jsem ráda, že jsou to pořád titíž lidé. Můj přítel mě totiž většinou odmítá doprovodit, respektive je mi velmi vděčný, když ho té povinnosti zprostím (říká večírkům "hody upřímnosti") a já mám přesto jistotu, že se nebudu cítit opuštěná. Že si dám téměř s jistotou skleničku s Ondřejem Soukupem a Gábinou Osvaldovou, že zase budu žertovat s Ivou Hüttnerovou s Petrem Mändlem o tom, že má Iva pohledného chlapa, ale nesmí se to říkat, protože to Petr nemá rád a že Petr udělá žertovné fotografie svým digitálním aparátem a my mu žertovně zapózujeme, že pak se k nám pravděpodobně přidá pan Špaček se svou paní, že s láskou obejmu střihače Honzu Mattlacha, že potkám Báru Nesvadbovou, se kterou se pořád nejsme schopné sejít na kafe, že zkontroluju, jak to zase sluší Daře Rollins, že se konečně uvidím s návrhářkou Evou Janouškovou a Jirka Janoušek mi eventuálně pochválí moje rozhovory ve Story, že pozdravím ministra Dostála a budu mít dobrý pocit, že se o dění ve svém "resortu" zajímá opravdu osobně a důsledně, že zahlédnu Jakubiskovi, kteří rozhodně zpestří i tenhle večírek, a že obejdu všechny ty moje milé lidi, kteří mi snad zase řeknou, jak mi to sluší a jak jsou rádi, že mě vidí... Protože k tomu ty večírky ve skutečnosti jsou.
(A když se to všechno povede, nebude mi zas tak moc vadit, že až budou druhý den mé zbylé mozkové buňky odklízet ty včera alkoholem zabité, bude mi to myslet velmi, velmi pomalu.)

 

Co je to za večírek?

ČÍŠE VÍNA - trvá kolem půlhodiny, pořádá se ve stoje - například při příležitosti otevření nového butiku. Podává se sklenička vina, slané pečivo - bez obsluhy. Pořídí se za necelou stokorunu na osobu.
KOKTEJL - trvá kolem hodiny, občerstvení se podává takové, které se dá jíst vestoje. Forma koktejlu se volí třeba při podpisu smlouvy, oslavy nekulatých narozenin. Obsluha podává jednohubky, víno, pivo, nealko, někdy i jednoduché teplé jídlo, kávu a malý zákusek. Od tří set korun na osobu.
RAUT - trvá kolem dvou hodin a je to velmi podobná akce koktejlu, jen stojí víc peněz - protože sortiment občerstvení je větší a přichází na něj více hostů. Cateringové firmy si účtuju za osobu pozvanou na raut - od 700 korun.
BANKET - trvá dvě až tři hodiny, hosté sedí u stolu a jsou obsluhováni. Cena za jednu osobu začíná tisícikorunou. Podává se celé menu - s předkrmem, polévkou, hlavním jídlem, moučníkem.
RECEPCE - je téměř totožná s průběhem banketu. Oblečení hostitel obvykle doporučuje na osobní pozvánce - nejvyšší je Cravatte blanche čili bílá kravata ke smokingu a dlouhé večerní šaty. V poslední době se rozšiřuje tzv. casual - tedy pro muže můžou být jiné kalhoty a jiné sako, bez kravaty. Objevují se i nové typy večírků - jako například matiné - pořádaný dopoledne, piknik - pořadaný v přírodě, barbecue - opékání masa....

Karel Březina s Bárou Nesvadbovou.

Ministr Pavel Dostál střídá doprovod - stejně jako šály

Nikdo neví, jak obliba večírků posiluje rodinné štěstí výtvarnice Ivy Hüttnerové a jejího muže s Petra Mändla.

Režisér Juraj Jakubisko i jeho žena Deana Horváthová málokdy přijdou bez klobouku.

Návrhářka Eva Janoušková a novinář Jiří Janoušek vyrážejí často i se synem.

Publicista Radek John a herečka Zlata Adamovská se večírkům nebrání. Přicházejí na recepci na Pražském hradě stejně jako na narozeniny kamaráda.

Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček se ženou přicházejí často v zastoupení hlavy státu.

Spisovatel Michal Viewegh netají, že večírky s přítelkyní Veronikou má opravdu rád.

Mahulena Bočanová a Helena Vondráčková na oslavě narozenin Michala Horáčka.

Autoři:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s ostrahou. Za řízení auta...

Móda z plesu: Verešová a Puhajková za hvězdy, Gelemová přestřelila

Česko-Slovenský ples (Obecní dům, Praha, 16. 2. 2019)

Dokonalé róby, sladěné doplňky i make-up, ale také několik přešlapů k zamyšlení. Luxusní modely, ve kterých se slavné...

Česko-Slovenský ples: Trávníček na parketu, Švantnerová se šperky za 4,5 milionu

Hvězdy na Česko-Slovenském plese 2019 (Obecní dům, Praha, 16. 2. 2019)

16. února 2019 se vydaly známé tváře na šestý ročník Česko-Slovenského plesu do Obecního domu. Herec Pavel Trávníček...

Soudkyně zastavila trestní stíhání zpěváka Penka, důvody tají

Michal Penk v Dobrém ránu ČT (7. 12. 2015)

V „němou barikádu“ se změnil Obvodní soud pro Prahu 10. Soudkyně odmítá vysvětlit, za jakých okolností podmíněně...

Další z rubriky

Přítelkyni jsem poznal při natáčení sexuální scény, říká Radcliffe

Erin Darkeová a Daniel Radcliffe na Tony Awards (New York, 8. června 2014)

Britský herec Daniel Radcliffe (29) přiznal, že svou současnou přítelkyni, Američanku Erin Darkeovou (34) poznal při...

Klara Lima: Pornoherečka nejsem, na zlých komentářích stavím kariéru

Klara Lima (9. 12. 2018, Miami, Florida, USA)

Klara Lima (28) známá nově také jako Kitana Savage o sobě po mnoha plastických operacích tvrdí, že je se sebou konečně...

Srbská premiérka má syna. Porodila ho její lesbická partnerka

Srbská premiérka Ana Brnabičová (vlevo) a její partnerka Milica Djurdjičová

Srbská premiérka Ana Brnabičová (43) se stala matkou. Ve čtvrtek porodila syna její partnerka Milica Djurdjičová....

Najdete na iDNES.cz