Doporučujeme

Od supermarketu do kuchyně. Kam vede vaše ekologická stopa

  • 30
Planetu jsme zaplavili odpadem, na oceánech se tvoří plastové ostrovy, podvodní živočichové zaměňují igelitové sáčky za potravu, polykají je a po čase umírají, protože se jim plast hromadí v těle. Ale věděli jste, že 40 procent veškerého plastového odpadu na světě pochází právě z jednorázových obalů?
Třídení odpadu v Moravskoslezském kraji

Třídění není jediným řešením

Jsou to právě ony tenké igelitové tašky, do kterých naskládáte v supermarketu nákup, ale než ho donesete domů, taška se pod ostrým plastovým obalem vakuově baleného sýra protrhne. Doma tedy vyhodíte jak tašku, tak několik dní poté obal od sýru, když ho sníte. Ve Spojených státech byla v roce 2018 spotřeba plastových tašek téměř jeden kus na osobu a den. Zatímco lidé v Dánsku použijí plastové tašky na osobu v průměru pouze čtyřikrát ročně.

Jak jíst ekologicky? Uberte hovězí a sýry, přidejte rostlinné mléko

Ti uvědomělejší z nás sice s dobrým pocitem hází již nechtěné plasty do žlutých popelnic a kontejnerů, pravdou ovšem je, že se celosvětově recykluje pouze jedna pětina všech vyprodukovaných plastů. Právě proto se zdá být jako dobrý nápad vzít celou záležitost s nadměrnou produkcí a spotřebou plastů z druhé strany - nepoužívat je vůbec. Náhrady totiž dávno existují. S jednou z nich přišly třeba mladé Češky. Vymyslely ekologický znovupoužitelný sáček na potraviny. 

Ekologický sáček Frusack

Místo sáčku ze stojanu

Český produkt vyrobený z kompostovatelné tkaniny na bázi kukuřičného škrobu se jmenuje Frusack. Když se vám prvně dostane do ruky, možná budete chvilku zápasit s myšlenkou, že to nemůže být ekologický materiál, nýbrž musí jít o druh plastu. Ale zdání klame. 

Materiál má sice vlastnosti běžného plastu, ale až doslouží, je možné se ho ekologicky zbavit, protože se snadno rozloží v průmyslové kompostárně. Má řadu výhod, které mu dovolují být konkurenceschopným vůči zažitým mikrotenovým sáčkům. 

První z nich je průhlednost, tedy hned poznáte, co v něm je. Druhým benefitem je hmotnost - neváží více jak 8 gramů, takže vám téměř nic nepřidá na váze zeleniny nebo ovoce. Snadno se udržuje, jelikož ho stačí opláchnout pod studenou vodou nebo otřít vlhkým hadříkem. A co má navíc? Potraviny se v něm méně kazí, déle vydrží čerstvé. Tím stěžejním plusem je jeho pozitivní vztah k přírodě - jeho používáním eliminujete spotřebu jednorázových sáčků až o stovky kusů ročně. 

Poradíte-li si se šicím strojem nebo jehlou a nití, můžete si vlastní sáček na ovoce nebo pečivo vyrobit třeba ze staré záclony nebo odloženého oblečení. Čím jemnější a transparentnější tkanina, tím lépe. 

Možná se ještě občas setkáte s podivem nebo protesty prodávajících, ale nenechte se odradit a vnutit si igelitový sáček, jen aby byl pokoj. Všechny dobré nápady si musí cestu k úspěchu poctivě vyšlapat...

Voskovaný ubrousek

Vy ještě používáte potravinovou fólii?

Tipy, jak uklízet ekologicky. Pomohou vám citron, ocet nebo sůl

Pro uchovávání potravin nebo balení svačin používá většina z nás potravinovou fólii, která je praktická a vždy v kuchyni po ruce. I ona má ale svého ekologického nástupce v podobě ubrousků napuštěných včelím voskem. Voskované ubrousky navíc dokážou zastoupit i sáčky, alobal nebo papírové ubrousky.  

Fungují na principu tepla. Jakmile pevný ubrousek vezmete do rukou, vosk uvnitř začne pod teplotou lidského těla tát a ubrousek se tím pádem stane tvarovatelným. Snadno pomocí něj zabalíte třeba housku a dáte do lednice. Jakmile na ubrousek nebude působit teplo, zůstane v požadovaném tvaru.

Ani v případě voskovaných ubrousků nejde pouze o snížení spotřeby jednorázových plastů. Jsou antibakteriální, antimykotické i voděodolné. Pro očištění je stačí otřít vlhkým hadříkem a když doslouží, můžete je hodit na kompost, kde se rozloží. 

Ilustrační snímek

Jednu kávu, prosím

Rychlé kafe cestou do práce nebo na cestách u čerpací stanice je pro spoustu lidí denní samozřejmost, ale stojí za to se zamyslet nad tím, z čeho svůj povzbuzovač pijete. Spočítejte si, kolik kelímků tak za měsíc nebo za rok odhodíte do koše, a to většinou toho na směsný odpad.

Lepší variantou jsou cestovní hrnky pro opakované použití, které můžete mít vždycky po ruce a v některých kavárnách nebo kávových řetězcích vám dnes dokonce dají i slevu, když si kafe s sebou odnesete ve vlastní nádobě.

Ilustrační snímek

Chytře v kuchyni

Pokud se chcete chovat šetrně k planetě, je dobré se také zamýšlet už při nákupu potravin nad tím, kolik zbytečného odpadu vyprodukujete. Nekupujte balené potraviny, pokud je hodláte spotřebovat ještě dnes k večeři, plánujte nákupy tak, abyste nemuseli zbytečně vyhazovat ovoce, zeleninu, maso nebo třeba pečivo. 

Zkuste kompostovat organické zbytky, při sestavování jídelníčku plánujte podle toho, co máte v ledničce, přemýšlejte. Kromě toho, že budete mít čisté svědomí, ještě ušetříte.


  • Vybrali jsme pro Vás