Po změnách v MHD musí Ropid posilovat spoje, řešit bude i přestupy

  20:34aktualizováno  20:34
První týden po změnách v pražské MHD ukázal, že na některých místech je potřeba posílit spoje. Nové jízdní řády tak doznají drobných změn. Dopravce posílí linky či upraví návaznost na přestupech. Problémem ale zatím zůstanou přestupní místa, kde se chodí na další spoj poměrně daleko či chybějí kryté zastávky.
Dopravce po zkušenosti z prvního týdne ostrého provozu posílí některé spoje. (Ilustrační snímek)

Dopravce po zkušenosti z prvního týdne ostrého provozu posílí některé spoje. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zástupci jednotlivých pražských městských částí se rozhodli informovat magistrát o zkušenostech s novými spoji na svém území.

"Jeden z problémů je zkrácení linky, jež spojovala porodnici v Podolí s Budějovickou. Teď se musí přestupovat. Naši obyvatelé hodnotí změny průměrně známkou 3,5 až 4. Varující je ale zejména výsledek našeho bleskového průzkumu, že 45 procent lidí uvažuje, že přesedne do aut," říká místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos.

Město zatím neslyší na volání cestujících po obnově dlouholetých přímých spojů. Jejich námitky ke změnám prý vezme v potaz až během průzkumu spokojenosti v příštích měsících. Pak se rozhodne, zda se něco předělá, nebo ne.

"Po prvním týdnu jsme naplánovali zkrácení ranních intervalů na lince 138. Na 101 by měl být místo midibusu standardní autobus a třeba u linky 267 bude zajištěna lepší návaznost na vlak," popisuje první změny radní pro dopravu Josef Nosek.

Na přestupech je zmatek. Lidé nevědí, kam jít

Přímá spojení podle něj musela ustoupit novému systému, který přinesl častější přestupování. Výtky cestujících, které chodí i do redakce MF DNES, často poukazují, že přestupy jsou problematické pro seniory či matky s kočárky, ale i na to, že někde přestup znamená zdržení. I když spoje navazují, je místy složité najít zastávku, odkud další spoj jede.

"Chybí navigační systém. Třeba na stanici Přístaviště či na Spořilově. Přestože se zde přestupovalo i dřív, dnes jsou důležitější kvůli častějším přestupům," míní Petr Hnyk ze Strany zelených, která změny kritizuje.

Chybějící navigace však není jediným nedostatkem narychlo zavedených změn. Příkladem je Strahov, který se stal jakýmsi přestupním uzlem, ale bez zázemí pro cestující. Některé zastávky tu nejsou kryté. Navíc se tu kvůli přestupu musí přebíhat na jinou zastávku.

"Zkusíme ve směru od Dejvic na Smíchov zastávky přiblížit, aby přestup nebyl tak dlouhý, a budeme uvažovat i o tom, zda stanice zakrýt," říká šéf Ropidu Pavel Procházka.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Počítačová hra Chuchel má vlastní výstavu, poodhaluje v ní svět animace

sdfsd

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy otevřelo interaktivní výstavu věnovanou úspěšné české počítačové hře Chuchel. ...

V Nuslích hodinu nejezdily tramvaje, zablokoval je požár sklepů

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

Několik jednotek hasičů zasahovalo v sobotu v poledne v Nuselské ulici v Praze 4, kde začalo hořet v suterénu obytného...

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Najdete na iDNES.cz