VIDEO: Vlaku se zavírají dveře až za jízdy. Je to normální, říkají dráhy

  13:40aktualizováno  13:40
Patrové vagony Českých drah mohou jezdit s otevřenými dveřmi. Dokládá to video z pražských Modřan, které natočil čtenář iDNES.cz. Dveře posledního vozu se zavírají až za jízdy. Dráhy připouštějí, že za jistých okolností je to možné. Soupravy ze 70. let nechají zkontrolovat a upozorní personál vlaků.

Na videozáznamu je vidět, že dveře posledního vagonu se pomalu zavírají, až když vlak dávno opustil zastávku. Přitom první tři vozy už jsou předpisově zavřené.

"Jak je možné, že vlak vyjede ze stanice, aniž by měl všechny dveře zavřené? Vždyť je to nebezpečné. Co kdyby někdo z vozu vypadl?" děsí se čtenář iDNES.cz, který záběry natočil minulý týden o státním svátku. Tvrdí, že podobnou scénu v Modřanech neviděl poprvé.

Podle Českých drah k takovým situacím může v soupravách na takzvaném Posázavském pacifiku docházet. Zmíněné soupravy nasazují na trať z Prahy na Čerčany pouze o víkendech a svátcích jako posilové spoje v době zvýšeného počtu cestujících, hlavně turistů nebo chatařů z údolí Vltavy a Sázavy.

Dveře se zavírají samy při rychlosti vyšší než 5 km/h

Dveře soupravy sice centrálně uzavírá průvodčí, ale ten má zároveň možnost nechat je v jednom vagonu otevřené, aby se mohl vyklonit a dávat strojvedoucímu pokyn k odjezdu, sledovat okolí vozu a dohlížet na bezpečnost lidí pohybujících se v blízkosti vagonu.

"Dveře se zavírají nižší rychlostí, plynule a to z důvodu bezpečnosti. Při prudkém rázu by mohlo dojít k úrazu osoby, která by měla například ruku nebo prsty v prostoru mezi dveřmi. Dveře jsou ovládány pneumaticky stlačeným vzduchem. Za jízdy jsou pak blokované," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Dodal, že centrální zavírání dveří je navíc doplněno systémem automatického zavírání při rychlosti vyšší než 5 kilometrů v hodině. "To je patrné i z videa. Vlak se sice rozjel s otevřenými dveřmi, ale po překročení určité rychlosti se začaly dveře zavírat a v závěru videa je patrné, že dveře jsou již zavřené," dodal.

Ze záznamu není patrné, zda je personál právě u otevřených dveří a situaci má pod kontrolou. Mluvčí drah přiznal, že vlaky by měly vyjíždět ze stanice s již zavřenými dveřmi.

"Necháme prověřit technický stav příslušného vozu. Zároveň upozorníme personál, aby věnoval zvýšenou pozornost podobným situacím při rozjezdu vlaku, pokud však sám ve dveřích nestojí a nesleduje bezpečnost cestujících a osob na nástupišti při odjezdu. Pak se dveře uzavřou až za pohybu vlaku automaticky."

Vozy z východního Německa jsou staré 40 let

Dvoupatrové vagony řady Bmto vyrobila v 70. letech vagonka v někdejší NDR. Přestože měly centrální zavírání a blokování dveří, bylo toto zařízení v následujících letech demontováno.

"Vozy na Posázavském pacifiku skutečně jezdily často s otevřenými dveřmi. Týkalo se to již starších typů vozů a pak těchto vozů někdy na přelomu 80. a 90. let a patřilo to ke koloritu této trampské dráhy," dodal Šťáhlavský. Poté se ale blokovací zařízení do vozů vrátilo.

V současné době jezdí coby víkendové posily na trati Praha - Čerčany tři takovéto soupravy. Jedna pak ještě pokračuje do Světlé nad Sázavou. "Týdně ujedou asi tři sta kilometrů," řekl Štáhlavský. Celkově mají dráhy devatenáct těchto vozů.

Vozy bez blokování dveří dráhy postupně vyřazují

České dráhy mají ve svém parku ještě několik typů vozů bez blokování dveří. Jde hlavně o starší vagony z bývalé NDR nebo vozy domácí výroby ze začátku 90. let, které jsou vybaveny tzv. lámacími dveřmi.

"Všechny tyto vozy a jejich dveře jsou však označeny příslušným varováním před nebezpečným a riskantním chováním a otevíráním dveří za jízdy. Tyto vozy však postupně vyřazujeme, třeba v březnu jich bylo vyřazeno 34, v dubnu dalších šest. Nebo je modernizujeme," uzavřel mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Autor:

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Před 130 lety turisté vyrazili po značce, poprvé v Království českém

Splutí Svatojánských proudů bylo možné až do 40. let 20. století, pak kaňon...

Nebývalou novinku si od května před 130 lety užívaly zástupy turistů, putující z královské metropole Prahy k...

Kvůli častým závadám pražská záchranná služba reklamuje nové sanitky

Rychlá záchranná služba. (Ilustrační snímek)

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy se potýká se závadami na nových sanitních vozech. Reklamuje je proto...

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds míří do Prahy. Otevře v ní pobočku

Princ Harry a Meghan Markle jako voskové figuríny v muzeu Madame Tussauds...

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds otevře koncem roku svou první pobočku v Praze. Provozovatel slavného muzea se...

Najdete na iDNES.cz