Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

  15:31aktualizováno  18:09
V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý muž. Policie hledá svědky události a uvedla, že zapálení nemělo politický motiv ani to nebyl společenský protest. Muž je ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče.

Muže uhasili přímo na místě kolemjdoucí, informovala na Twitteru policie.

„Záchranáři pacienta s popáleninami na asi 30 procentech těla uvedli do umělého spánku a se zajištěnými dýchacími cestami transportovali do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady,“ uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová.

Fotogalerie

Z prvních informací vyšetřování policie vyplývá, že mužovo zapálení nemělo politický motiv ani nešlo o společenský protest.

V rámci vyšetřování policie shání očitá svědectví lidí, kteří se snažili muže uhasit. Kontaktovat mohou tísňovou linku 158.

Údajně očitý svědek na místě řekl, že viděl hořícího muže, který měl popálené ruce a obličej.

„Jak jsem ho viděla, tak jsem přiběhla a říkala: Panebože, ten člověk opravdu hoří. Začala jsem ho rychle hasit a snažila se to nějak udusit. Ale on měl na sobě benzín,“ řekla přítomným novinářům svědkyně události, která byla ještě v šoku.

Muž byl podle ní určitě Čech a vypadal jako bezdomovec. Podle zápachu se polil benzinem, shořely mu vlasy. Proč to udělal, žena neví. Dál uvedla, že muže hasili další asi čtyři lidé, ale nikdo nevolal sanitku.

„Já jsem tu sanitku musela zavolat. To mě opravdu hrozně deprimovalo. Jak někdo může koukat na hořícího člověka a nevolat sanitku,“ dodala.

„Muži na Klinice popáleninové medicíny věnuje tým lékařů,“ sdělila mluvčí FN Královské Vinohrady Jana Roubalová. Později doplnila, že muže ve velmi vážném stavu převezli na jednotku intenzivní péče. 

U koně stály cedule a reproduktor

Zaměstnankyně nedaleké kavárny Starbucks viděly, jak se hořícího člověka snaží lidé hasit s použitím oblečení, pak si do kavárny přiběhli pro hasicí přístroj.

„Ze Starbucks vyběhl muž a v ruce měl hasicí přístroj a začal ho hasit. Pak, když ho uhasili, tak přijela policie a přikryli ho. Transparenty jsem neviděla, viděla jsem jen toho muže, jak padal v tom ohni. A taky kanystr, že tam měl položený…,“ řekla iDNES.cz Anna, která byla v době incidentu na Václavském náměstí.

Další očitý svědek řekl novinářům, že dotyčného muže viděl ještě předtím, než se zapálil. Podle svědka stál před sochou svatého Václava s cedulí s nápisy a něco říkal.

„Než se zapálil, tak tam byly u pomníku dvě cizojazyčné cedule, reproduktor a modrá taška. Nápisy na cedulích jsem nepoznal, ale jedna cedule byla psaná latinkou a druhá arabsky,“ řekl další ze svědků.

České televizi se podařilo získat také svědectví muže, který pomáhal hořícího muže hasit. Prý si ho všiml ve chvíli, kdy se poléval hořlavinou. Svědek muži zapalovač vytrhl z ruky, muž se však bránil a druhým zapalovačem se zapálil.

Zápalnou látku zkoumají hasiči

Prostor okolo pomníku svatého Václava obehnala po dobu vyšetřování na místě policie páskou. Pod sochou zůstaly ohořelé oděvy, kanystr na benzín a použitý hasicí přístroj. Chemici pražských hasičů budou zkoumat, jakou látkou se muž polil.

Kvůli vyšetřování policisté uzavřeli také silnici na Václavském náměstí ve směru na magistrálu. Dopravu odkláněli do ulice Krakovská.

Muž se zapálil nedaleko místa, kde se před padesáti lety upálil Jan Palach, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Ve středu se k připomenutí jeho činu konalo několik akcí

Na Václavském náměstí se podobný případ stal naposledy v březnu 2003, když se na terase Národního muzea zapálil devatenáctiletý student Zdeněk Adamec z Humpolce.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za zrušení diskuse pod článkem. Někteří ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě. Děkujeme za pochopení, redakce iDNES.cz.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Dva muži vytrhli babičce z náruče pětiletou dívku, odjeli zřejmě do Německa

Ilustrační snímek

Policie vyhlásila pátrání po pětileté dívce, kterou dva muži vytrhli babičce z náruče v ulici Vlasty Průchové v pražské...

Skandál. Sudí věděli, že měla být v derby penalta. Zjistili to pozdě

Brankář pražské Sparty Florin Nita (vpravo) se natahuje po míči, který má v...

Slávisté se zlobí. „To video radši zrušte," volají. Odvolaná penalta a žlutá karta za simulování. I druhé přezkoumání...

Další z rubriky

Dvě nehody za Prahou zablokovaly dálnici D1 směr Brno, tvořily se kolony

Hromadná nehoda zablokovala dálnici D1 směr Brno na 41. kilometru u Šternova....

Na dálnici D1 ve směru na Brno došlo několik desítek kilometrů za Prahou ke dvěma nehodám. První z nich se stala na...

Linku metra C čeká velikonoční výluka mezi Pražského povstání a Kačerovem

Ilustrační snímek

O prodlouženém velikonočním víkendu nebude jezdit část linky C pražského metra. Důvodem čtyřdenní výluky mezi stanicemi...

Z Národní technické knihovny spadlo další sklo, přímo nad jedním z vchodů

Z Národní technické knihovny spadla třetí tabule skla. (18.4.2019)

Z fasády Národní technické knihovny v pražských Dejvicích spadla po dvou letech od poslední nehody další skleněná...

Najdete na iDNES.cz