Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Majitelé louky uzavřeli cestu v Komořanech, chtějí změnu územního plánu

  13:37
K nečekanému vyhrocení dospěl spor o podobu územního plánu mezi Prahou 12 a restituenty pozemku. Ti v Komořanech přehradili příkopem cestu, po které mimo jiné chodí děti do školy. Majitelé chtějí na pozemku postavit pro sebe několik rodinných domů, ale plocha je vedená jako průmyslová.

Majitelům pozemku v Komořanech se hojně využívaná cesta na jejich louce nelíbí. Zákaz vstupu zdůvodňují kromě jiného komplikovaným jednáním s radnicí o změně územního plánu. | foto: Michal TurekMF DNES

V místě, kde v Komořanech navazuje cesta na ulici Do Koutů, vedla pěšina přes louku. Ale nedávno se tam objevil příkop, který lemuje hranici této louky s cestou.

Nová je i značka zakazující vstup. Místní lidé, kteří pěšinu využívali, jsou tím pobouřeni a se zákazem se nechtějí smířit.

„... cesta, která od nepaměti spojuje lidi, po které děti chodí do školy a sousedé za sousedy. Najednou přijde soused, cestu zatarasí a označí výhrůžnou značkou,“ uvedla na Facebooku minulou sobotu skupina Doma v Komořanech.

Jenže majitelé pozemku měli na uzavření cesty právo. Pokud to u pozemku není nějak zvlášť upraveno například věcným břemenem, je podle právníků, které MF DNES oslovila, opravdu možné místo, kde lidé dříve bez problémů procházeli, uzavřít.

„Majitel může zamezit v přístupu na svůj pozemek,“ říká profesor Milan Damohorský z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Právník majitelů pozemku Jan Pavok současné kroky obhajuje mimo jiné s odkazem na judikaturu Nejvyššího a Ústavního soudu či na Listinu základních práv a svobod.

Fotogalerie

Předseda Spolku pro Komořany Petr Běťák se ke kauze odmítl vyjádřit s odůvodněním, že si organizace tento postup odhlasovala.

Místní lidé se nicméně domnívají, že zákaz vstupu na pozemek může souviset se záměrem majitelů na tomto místě stavět. Zástupci radnice městské části Praha 12 to MF DNES nepřímo potvrdili.

„Jedná se o soukromý pozemek. Majitelé žádají o změnu územního plánu na rekreační a sportovní plochy sloužící k oddechu. Žádost je řešena s vedením radnice. Přestože rada respektuje soukromý majetek, situaci městská část monitoruje a s majiteli jedná,“ řekla MF DNES Eva Ingrid Antl Burianová, vedoucí odboru kanceláře městské části.

Spor o změnu územního plánu

Jenže právě jednání o změně územního plánu jsou podle majitelů a jejich právního zástupce příčinou, která nyní vedla k zákazu průchodu přes pozemek.

„Moje rodina sídlí v Komořanech už několik staletí, byli jsme tvrdě perzekvovaní od komunistů. Na našich pozemcích stojí radnice, finanční úřad i sídliště. A dodnes se o majetky soudíme. Ani třicet let od revoluce jsme stále nebyli vyrovnáni se státem,“ říká Magdaléna Mruškovičová a dodává, že její otec Josef Antoš si bez nároků na finanční kompenzace nechal znehodnotit obrovský kus pozemků.  Například kvůli vodovodnímu přivaděči, kanalizaci či ochranným pásmům těchto inženýrských sítí.

„Můj otec také zařídil, že ve vlastnictví obce je dnes silnice do Cholupic,“ uvedla dcera restituenta.

Pomyslný pohár trpělivosti už podle ní přetekl. Její rodina se dvanáct let marně snažila dosáhnout změny územního plánu mimo jiné pro výstavbu několika rodinných domů, které měly sloužit jen k potřebám rodinných příslušníků.

Podhoubí sporů v Komořanech je podle bývalé starostky ještě složitější a souvisí také se srubem, který v místě nelegálně vznikl.

„Je nezbytně důležité, aby vztahy mezi vlastníky pozemku a aktivní místní komunitou vedly ke spolupráci a vzájemnému respektu. Zde je úloha radnice, aby našla vhodného mediátora a spor se vyřešil ke spokojenosti obou stran,“ říká Daniela Rázková (KDU-ČSL), která byla starostkou Prahy 12 v letech 2014 až 2016.

Dcera restituenta dodává, že navzdory tomu, co její otec vykonal, rodina v souvislosti s restitucemi nezískala vůbec nic – s parcelami totiž nemohou nakládat, jak by si představovali. Naopak v místě vznikl nelegálně cizí srub, a squateři nelegálně obývající restituovaný pozemek podle paní Mruškovičové jejímu nemocnému otci dokonce vyhrožovali násilím.

Náhradní plochy

Některé Antošovy pozemky jsou na mapách Lesů Prahy 12 vedeny jako průmyslové.

„Komunisté nám ty plochy vyvlastnili a byly to stavební parcely, na části je dnes průmyslový areál. U části, která byla za minulého režimu zastavěna, chtěl otec náhradní pozemky,“ říká Mruškovičová. Část ploch se její rodině podařilo získat v Modřanech, byly vráceny formálně vedené jako zeleň – tedy s omezeným způsobem využití.

Současné vedení radnice chce s rodinou vyjednat kompromis a zároveň docílit obnovení pěšiny.

„S vlastníky pozemku intenzivně jednáme. Té jejich věci se týká studie Komořany. A v rámci ní mají vlastníci požadavky na některé změny, které jsou tam opravdu navrženy. Ale ne zcela v tom rozsahu, jak by si představovali. Bránění průchodu přes pozemek se nám ale nelíbí a chceme, aby překážky odstranili,“ říká místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (BEZPP/Piráti s podporou Zelených).

„S městskou částí probíhají dvanáct let velmi nepříjemná jednání,“ říká Mruškovičová. Podle ní je diskuse o zpřístupnění pozemku bezpředmětná, protože úředně vedená cesta tam ani není.

Autor:

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Hledaný muž proniká do domů se spícími lidmi, poseděl u dítěte v posteli

Kriminalisté pátrají po pachateli, který podle nich vyhledává hlavně na území Prahy domy, kde spí lidé. Muž do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V bazénu u domu se utopilo batole, zkoušeli ho zachraňovat desítky minut

Pražští policisté a záchranáři vyjížděli ve čtvrtek kolem poledne k topícímu se dítěti v Louňovicích v okrese...

Elektroaut je v Praze moc. Město jim plánuje omezit bezplatné parkování

Zaparkovat v Praze prakticky kdekoli a zdarma. To je výhoda řidičů aut s „elektrickou“ značkou EL. Praha však nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rychlík u Karlštejna narazil do spadlé skály, provoz na trati stojí

Mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil rychlík do spadlé skály, lokomotiva a první vagon vykolejily. Záchranáři na...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Od soboty nepojede metro mezi Skalkou a Depem Hostivař kvůli opravě trati

V sobotu 2. července začne výluka na trase linky metra A mezi stanicemi Skalka a konečnou Depo Hostivař. Důvodem je...

Opilý řidič naboural do zdi, doprava u Barrandovského mostu kolabovala

Dopravní kolaps ráno čekal na řidiče jedoucí v Praze po Městském okruhu. Před Zlíchovským tunelem nabouralo auto do zdi...

V bazénu u domu se utopilo batole, zkoušeli ho zachraňovat desítky minut

Pražští policisté a záchranáři vyjížděli ve čtvrtek kolem poledne k topícímu se dítěti v Louňovicích v okrese...

Rychlík u Karlštejna narazil do spadlé skály, provoz na trati stojí

Mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil rychlík do spadlé skály, lokomotiva a první vagon vykolejily. Záchranáři na...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...