Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Majitelé louky uzavřeli cestu v Komořanech, chtějí změnu územního plánu

  13:37
K nečekanému vyhrocení dospěl spor o podobu územního plánu mezi Prahou 12 a restituenty pozemku. Ti v Komořanech přehradili příkopem cestu, po které mimo jiné chodí děti do školy. Majitelé chtějí na pozemku postavit pro sebe několik rodinných domů, ale plocha je vedená jako průmyslová.

Majitelům pozemku v Komořanech se hojně využívaná cesta na jejich louce nelíbí. Zákaz vstupu zdůvodňují kromě jiného komplikovaným jednáním s radnicí o změně územního plánu. | foto: Michal TurekMF DNES

V místě, kde v Komořanech navazuje cesta na ulici Do Koutů, vedla pěšina přes louku. Ale nedávno se tam objevil příkop, který lemuje hranici této louky s cestou.

Nová je i značka zakazující vstup. Místní lidé, kteří pěšinu využívali, jsou tím pobouřeni a se zákazem se nechtějí smířit.

„... cesta, která od nepaměti spojuje lidi, po které děti chodí do školy a sousedé za sousedy. Najednou přijde soused, cestu zatarasí a označí výhrůžnou značkou,“ uvedla na Facebooku minulou sobotu skupina Doma v Komořanech.

Jenže majitelé pozemku měli na uzavření cesty právo. Pokud to u pozemku není nějak zvlášť upraveno například věcným břemenem, je podle právníků, které MF DNES oslovila, opravdu možné místo, kde lidé dříve bez problémů procházeli, uzavřít.

„Majitel může zamezit v přístupu na svůj pozemek,“ říká profesor Milan Damohorský z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Právník majitelů pozemku Jan Pavok současné kroky obhajuje mimo jiné s odkazem na judikaturu Nejvyššího a Ústavního soudu či na Listinu základních práv a svobod.

Fotogalerie

Předseda Spolku pro Komořany Petr Běťák se ke kauze odmítl vyjádřit s odůvodněním, že si organizace tento postup odhlasovala.

Místní lidé se nicméně domnívají, že zákaz vstupu na pozemek může souviset se záměrem majitelů na tomto místě stavět. Zástupci radnice městské části Praha 12 to MF DNES nepřímo potvrdili.

„Jedná se o soukromý pozemek. Majitelé žádají o změnu územního plánu na rekreační a sportovní plochy sloužící k oddechu. Žádost je řešena s vedením radnice. Přestože rada respektuje soukromý majetek, situaci městská část monitoruje a s majiteli jedná,“ řekla MF DNES Eva Ingrid Antl Burianová, vedoucí odboru kanceláře městské části.

Spor o změnu územního plánu

Jenže právě jednání o změně územního plánu jsou podle majitelů a jejich právního zástupce příčinou, která nyní vedla k zákazu průchodu přes pozemek.

„Moje rodina sídlí v Komořanech už několik staletí, byli jsme tvrdě perzekvovaní od komunistů. Na našich pozemcích stojí radnice, finanční úřad i sídliště. A dodnes se o majetky soudíme. Ani třicet let od revoluce jsme stále nebyli vyrovnáni se státem,“ říká Magdaléna Mruškovičová a dodává, že její otec Josef Antoš si bez nároků na finanční kompenzace nechal znehodnotit obrovský kus pozemků.  Například kvůli vodovodnímu přivaděči, kanalizaci či ochranným pásmům těchto inženýrských sítí.

„Můj otec také zařídil, že ve vlastnictví obce je dnes silnice do Cholupic,“ uvedla dcera restituenta.

Pomyslný pohár trpělivosti už podle ní přetekl. Její rodina se dvanáct let marně snažila dosáhnout změny územního plánu mimo jiné pro výstavbu několika rodinných domů, které měly sloužit jen k potřebám rodinných příslušníků.

Podhoubí sporů v Komořanech je podle bývalé starostky ještě složitější a souvisí také se srubem, který v místě nelegálně vznikl.

„Je nezbytně důležité, aby vztahy mezi vlastníky pozemku a aktivní místní komunitou vedly ke spolupráci a vzájemnému respektu. Zde je úloha radnice, aby našla vhodného mediátora a spor se vyřešil ke spokojenosti obou stran,“ říká Daniela Rázková (KDU-ČSL), která byla starostkou Prahy 12 v letech 2014 až 2016.

Dcera restituenta dodává, že navzdory tomu, co její otec vykonal, rodina v souvislosti s restitucemi nezískala vůbec nic – s parcelami totiž nemohou nakládat, jak by si představovali. Naopak v místě vznikl nelegálně cizí srub, a squateři nelegálně obývající restituovaný pozemek podle paní Mruškovičové jejímu nemocnému otci dokonce vyhrožovali násilím.

Náhradní plochy

Některé Antošovy pozemky jsou na mapách Lesů Prahy 12 vedeny jako průmyslové.

„Komunisté nám ty plochy vyvlastnili a byly to stavební parcely, na části je dnes průmyslový areál. U části, která byla za minulého režimu zastavěna, chtěl otec náhradní pozemky,“ říká Mruškovičová. Část ploch se její rodině podařilo získat v Modřanech, byly vráceny formálně vedené jako zeleň – tedy s omezeným způsobem využití.

Současné vedení radnice chce s rodinou vyjednat kompromis a zároveň docílit obnovení pěšiny.

„S vlastníky pozemku intenzivně jednáme. Té jejich věci se týká studie Komořany. A v rámci ní mají vlastníci požadavky na některé změny, které jsou tam opravdu navrženy. Ale ne zcela v tom rozsahu, jak by si představovali. Bránění průchodu přes pozemek se nám ale nelíbí a chceme, aby překážky odstranili,“ říká místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (BEZPP/Piráti s podporou Zelených).

„S městskou částí probíhají dvanáct let velmi nepříjemná jednání,“ říká Mruškovičová. Podle ní je diskuse o zpřístupnění pozemku bezpředmětná, protože úředně vedená cesta tam ani není.

Autor:
  • Nejčtenější

Na pražské trhy zamířily davy lidí, magistrát doporučil jejich zrušení

Na farmářských trzích na pražské náplavce se v sobotu dopoledne sešly stovky lidí. Farmářské trhy mohou podle vládních...

Odpůrci vládních opatření se sejdou 28. října, omezení počtu na sto neřeší

V centru Prahy se na 28. října chystá další shromáždění kritiků vládních opatření proti šíření koronaviru. A to v době,...

Proti Slavii smí nastoupit hráči s pozitivním testem na covid, má ho i kouč

Hapoel Beer Ševa může do večerního zápasu Evropské ligy se Slavií nasadit fotbalisty, kteří měli z úterních povinných...

Prasaty jsem narážel na Mynářovu zabijačku, říká Hřib a jde pomáhat nemocným

Pražský primátor Zdeněk Hřib odmítl kritiku od hradního kancléře Vratislava Mynáře, že urazil všechny lidi, kterým se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

150 až 170 tisíc korun. Úplatky za výhru v druhé lize, jak nabízel Rogoz

Sto padesát až sto sedmdesát tisíc korun. To je výše úplatku pro rozhodčí ve druhé nejvyšší fotbalové soutěži, pokud...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Na Benešovsku hoří skládka. Hasiči budou na místě až do pondělního večera

Hasiči od sobotního poledne zasahují u požáru skládky ve Voticích na Benešovsku. V neděli ráno vyhlásili třetí stupeň...

Praha chce odlehčit provozu na Vítězném náměstí, pomůže nová silnice

Pražští radní schválili vypsání veřejné zakázky na projektanta plánovaného propojení Evropské a Svatovítské ulice novou...

Pekl se tu chléb pro celou Prahu, nyní budova bojuje o záchranu

Seriál Odkolkova pekárna v bývalém vysočanském průmyslovém areálu vždy vyčnívala. Další díl seriálu Mizející Praha vás zavede...

Prodejna prohrála spor s OSA, kontrolor si hrající rádio natočil

Ochranný svaz autorský (OSA) uspěl u Městského soudu v Praze s žalobou na brněnský obchod s oblečením kvůli...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...