Pokud města neuspějí, do vlastní kapsy sáhnou spotřebitelé. Města totiž čističky zmodernizovat musí. Jinak přijdou ze strany Evropy sankce.
"Žádali jsme asi o sto padesát milionů. Bez dotace samozřejmě hrozí velké zvýšení ceny vodného a stočného," vysvětlil starosta Nového Strašecí Karel Filip (ČSSD).
Evropa nedá, protože nebylo řádné výběrové řízení
Příčina neúspěchu jeho žádosti je stejná jako u ostatních měst: vodovodní síť provozuje soukromá firma Středočeské vodárny, jež patří koncernu Veolia. Firma provozní smlouvu získala bez řádného výběrového řízení. A to se Evropské unii nelíbí.
V podobné situaci je i Odolena Voda. Stejně jako v Novém Strašecí je zde vlastník vodovodního řadu sdružení obcí a měst Vodárny Kladno-Mělník. "Ty před lety uzavřely mnohaletou smlouvu s Veolií. Evropská unie ale pro udělení dotace požaduje řádné výběrové řízení. Smlouvu s Veolií bohužel Vodárny Kladno-Mělník uzavřely tak nevýhodně, že nyní nejde zrušit," poznamenala starostka Dita Výborová (Naše město).
Ceny vodného a stočného pro rok 2012Svazek obcí VOK Mníšek pod Brdy Středočeské vodárny 84,48 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Vlašim Vodohospodářská společnost BN Vodovody a kanalizace Beroun Zdroj: SOVK, jde pouze o výběr. |
Pro ni znamená definitivní zamítnutí dotace čáru přes rozpočet. "Žije u nás pět a půl tisíce lidí. Počítali jsme s rozvojem města. Schvalujeme nyní nový územní plán, který počítá za dvacet let s dvojnásobným nárůstem obyvatel. Výstavba je ale podmíněna rozšířením kapacity čističky," doplnila Výborová.
Město tak nyní musí začít omezovat výstavbu a informovat developery, kteří měli zájem investovat.
Zdražovalo by se i s dotací
Primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) a starosta Slaného Ivo Rubík (ODS) paradoxně tvrdí, že i kdyby města peníze získala, cena vody by šla tak jako tak nahoru. Evropská unie totiž platí městům vždy jen část nákladů. Zbytek investice musí "doplatit".
"Drahé stavby mají i vysoké odpisy. Z hlediska spotřebitele je tak vlastně jedno, zda města dotaci dostala, nebo ne. Zdražování se nevyhneme," popsal primátor Jiránek. "V Plzni například stoupla cena v podobném případě o více než třicet procent," uvedl.
Starosta Slaného Ivo Rubík je přesvědčen, že v další, květnové výzvě dotaci dostanou. "Jednáme nyní s Veolií o úpravě smlouvy, abychom podmínkám Unie vyhověli," řekl Rubík. "Cena vodného a stočného se ale určitě zvýší, tipuju ze současných 84 korun za kubík až na 96 korun," dodal.
Soudní znalec v oboru ochrany přírody Mojmír Vlašín s těmito argumenty nesouhlasí. Je přesvědčen, že za zvyšování ceny mohou soukromé firmy.
"Jejich cílem nejsou služby lidem, ale zcela přirozeně zisk. Problém je, že města nejsou v provozujících společnostech nadpoloviční akcionáři. V opačném případě by totiž o ceně vody rozhodovalo zastupitelstvo," popsal Vlašín.
"Dobrým příkladem jsou například brněnské teplárny, které Brno nedávno vykoupilo od zahraničního majitele zpět. Cena tepla tak je teď v rukou zastupitelů," uvedl soudní znalec.