Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a...

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a imunitního výboru, který pokračoval v projednávání žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. (9. ledna 2018) | foto: Michal Šula, MAFRA

Kvůli průtahům přijde žalobce Šaroch na tři měsíce o desetinu platu

  • 11
Kárný senát Nejvyššího správního soudu potvrdil kárné opatření pro pražského státního zástupce Jaroslava Šarocha. Ten bude mít kvůli průtahům a nečinnosti po dobu čtvrt roku nižší plat o deset procent. Kárná žaloba se týká dvou případů. „Chtěl jsem vyřídit vše najednou, místo toho, abych pracoval postupně,“ přiznal svou vinu Šaroch, který dozoruje i kauzu Čapí hnízdo.

„Ohrozil tím důvěryhodnost státního zastupitelství, svou práci si musí lépe zorganizovat,“ uvedl předseda kárného senátu NSS Petr Mikeš, který doplnil, že kárné opatření shledává jako mírnější, přičemž nelze upřednostňovat některé případy před jinými.

Jako kárné opatření pro Jaroslava Šarocha jeho nadřízený Martin Erazím původně navrhl snížení platu o deset procent na půl roku. Na základě dohody je srážka z platu nakonec jen tříměsíční.

„Kárný navrhovatel vychází z toho, že státní zástupce je odborně zdatný. Zohledňuje rovněž tíhu související s kauzou Čapí hnízdo, ve které kárně obviněný dozoruje,“ uvedl zástupce kárného navrhovatele Vladimír Hackl.

S kauzou Čapí hnízdo, v níž je stíhaný premiér Andrej Babiš, kárné řízení nesouvisí.

Zvolil jsem špatnou taktiku, přiznal Šaroch

Obtížnost kauzy Čapí hnízdo dnes zdůraznil i Šaroch. „Je vyčerpávající, zabrala mi spoustu času a dostal jsem se do skluzu. Není pravda, že bych byl v obou kauzách (kterých se žaloba týká) nečinný, jen nemám výstupy, kterými bych to doložil. Zvolil jsem také špatnou taktiku, kdy jsem chtěl vyřídit vše najednou, místo toho, abych pracoval postupně. K pracovním problémům se mi přidaly osobní a rodinné, neměl jsem vhodné podmínky pro práci z domu,“ hájil se státní zástupce.

Kárná žaloba se týká dvou kauz. V první z nich podle žaloby Šaroch několikrát nerozhodl o žádostech obviněných o přezkoumání postupu policejního orgánu, přičemž průtahy se pohybovaly od dvou do deseti měsíců. Dále po dobu nejméně pěti měsíců neprovedl žádnou prověrku ani jiný úkon, který by prověrku nahrazoval.

V druhé záležitosti kárná žaloba Šarochovi vytýká, že neprovedl více než rok žádné úkony, zejména nejméně 13 měsíců nereagoval na žádosti policejního orgánu na vydání evropského vyšetřovacího příkazu.

,