Pražský hrad

Pražský hrad | foto: PublicDomainPictures.net / Rostislav Kralik

Zemanovi zvláštní hosté. Senioři nad 70 let mohou do konce roku na Hrad zdarma

  • 17
Senioři od 70 let budou mít poslední dva měsíce v roce možnost navštívit Pražský hrad zdarma. Rozhodl o tom prezident Miloš Zeman. Stačí předložit platný doklad s datem narození. Přístupný je na tento víkend nově Jelení příkop.

„Vstup pro návštěvníky od 70 let včetně zdarma zahrnuje Starý královský palác, katedrálu sv. Víta, Zlatou uličku a Baziliku sv. Jiří. Součástí je i stálá výstava Příběh Pražského hradu s řadou vzácných a originálních exponátů,“ řekl Jan Novák, který je pověřený řízením Správy Pražského hradu.

Podle Vratislava Mynáře, vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, na seniory dopadá nejvíce současná ekonomická situace. „Vnímáme nejen ekonomický tlak, kterému jsou vystaveni, ale i jejich nejistotu a obavy z budoucnosti,“ řekl. Podle něj je Pražský hrad místo, kde jsou vždy vítáni a kde se setkají s důstojným přijetím.

Vstup zdarma neznamená pro Správu Pražského hradu dle Mynáře finanční zátěž. „V současné situaci, kdy musí obracet každou korunu, by na Pražský hrad nepřišli vůbec,“ dodal.

Zdarma na Hrad mohou nadále i děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP, ZTP/P. Další skupiny obyvatelstva, děti od 6 do 16 let, studenti do 26 let a senioři od 65 let, mají nárok na slevu.

Jelení příkop se na víkend otevřel veřejnosti

O tomto víkendu je mimořádně pro veřejnost otevřen celý Jelení příkop. Od příští turistické sezony by měla být unikátní přírodní rokle pod Hradem přístupná natrvalo.

Prezident Miloš Zeman čelí kritice, že za jeho éry se Pražský hrad příliš uzavřel veřejnosti. Mnoha lidem se nelíbí, že areál po zavedení bezpečnostních kontrol fakticky přestal být průchozí, kritizovali i dlouhodobé uzavření části zahrad včetně Jeleního příkopu. Hradní úředníci uzavírky zdůvodňovali náročnými opravami a bezpečnostní kontroly byly podle prezidentské kanceláře zavedeny na žádost policie.

„I pro dnešní den platí, že návštěvníci budou procházet bezpečnostní kontrolou, kterou zajišťuje policie. Od začátku příští sezony, tedy od dubna 2023 je naším cílem, jako kanceláře prezidenta, aby Jelení příkop plus některé části jako třeba Střelecká cesta, byly vyňaty z tzv. bezpečnostního perimetru. To znamená, chceme prosadit, aby od nové sezony návštěvníci, kteří si budou chtít pouze projít Jelení příkop, tak bezpečnostní kontrolou procházet nemuseli,“ řekl Vít Novák, mluvčí prezidentské kanceláře.

Po rozsáhlých stavebních úpravách je zatím přístupná horní část Jeleního příkopu. V dolním Jelením příkopu, odkud jsou vidět dochované hradby a několik věží, je stále staveniště.

Správa Pražského hradu přijala taková technická opatření, aby bylo možné na poslední říjnový víkend veřejnosti zpřístupnit celý Jelení příkop. Vstupy do Jeleního příkopu z Klárova a Nového Světa jsou namáhavější a nejsou bezbariérové, naopak přístup od Prašného mostu je schůdnější, upozornil Hrad.

Jelení příkop, kterým protéká říčka Brusnice, je rozdělen na horní a dolní náspem Prašného mostu s tunelem pro pěší podle projektu architekta Josefa Pleskota. Za komunismu do této rozsáhlé rokle lidé stejně jako do dalších prostor hradního areálu nesměli, otevřel se až po revoluci za éry prezidenta Václava Havla.

V roce 2017 byly některé vstupy do dolní části příkopu uzavřeny s poukazem na bezpečnostní opatření. Následující rok Hrad oznámil, že dolní část Jeleního příkopu se uzavře kvůli rekonstrukci, která měla původně trvat deset měsíců, ale protáhla se. Jeho horní část, která byla uzavřena kvůli pracím souvisejícím s havárií kanalizace, se otevřela vloni. V dolní části se dál opravují historické hradby a věže.

,