Magistrát přezkoumá rozhodnutí k přestavbě Schieszlovy vily, bourání pozastavil

  • 6
Odbor stavebního řádu pražského magistrátu zahájil přezkum stavebního povolení k přestavbě a rozšíření Schieszlovy vily. Úřad zároveň po dobu přezkumu pozastavil vykonatelnost stavebního povolení. Vyplývá to z usnesení zveřejněného na stránkách města. Proti přestavbě protestují místní obyvatelé, podle kterých jde o nahrazení původní stavby mnohem větší budovou.

Domu v Tiché ulici z roku 1912 místní obyvatelé přezdívají Schieszlova vila podle prvorepublikového politika, spolupracovníka T. G. Masaryka, Josefa Schieszla, který ve vile žil.

Majitelem budovy je developer Martin Kulík, který začátkem listopadu zahájil práce na přestavbě a výrazném rozšíření domu pro účely rodinného bydlení. Vila není památkově chráněná, ale nachází se v památkové zóně.

Proti záměru následně začali protestovat někteří sousedé, jde podle nich o faktickou demolici a nahrazení domu novým. Spoluautor projektu, architekt Petr Kolář ze studia ADR, to odmítl. Sousedé stavby uspořádali on-line petici, kterou dosud podepsalo necelých 2900 lidí. Magistrát se z popudu místních obyvatel začal zabývat vydaným stavebním povolením, u kterého měl podle kritiků pochybit stavební úřad Prahy 5.

„Nadřízený správní orgán dospěl k závěru, že jsou dány důvody stanovené zákonem pro přezkum předmětného rozhodnutí,“ stojí v usnesení magistrátního odboru. Podle dokumentu musí stavebník po dobu přezkumu přerušit práce. Na přerušení se již dříve se zástupci majitele dohodla Praha 5.

Podle členů výboru petice proti přestavbě i přes rozhodnutí ve vile stále pokračují bourací práce. „Z vily se ozývají sbíječky, na její střeše si dělníci rozdělali oheň, suť je vyhazována na zahradu. Jde o další z nezákonných kroků, kterých se stavebník dopouští,“ uvedl výbor v prohlášení pro média.

Bagr zboural část historické vily. Zastavte to, volají lidé i ministerstvo

Vyzval také stavební úřad Prahy 5, aby v rámci svých kontrolních a sankčních pravomocí situaci řešil. Jasný postoj k nezákonnému postupu by podle nich mělo vyjádřit vedení Prahy 5 i hlavního města Prahy. Výbor také vyzval obchodní partnery stavebníka, aby s ním v rámci své společenské odpovědnosti ukončili spolupráci.

Nejde o první podobný případ v této oblasti. Podobný odpor zvedl v roce 2021 proti záměru demolice ani ne kilometr vzdálené vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou. Tuto vilu tehdy vlastnila Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Po intenzivní kritice demolice ze strany místních obyvatel a politiků vila třikrát změnila majitele, nakonec skončila v majetku investiční skupiny Rockaway Capital, budova stále stojí.

,