V Sázavě se topilo sedm lidí z raftu. Dva zemřeli, včetně mladistvé dívky

  • 591
Před jezem u Českého Šternberku spadlo do vody sedm lidí včetně dětí, kteří se ve vodě začali topit. Policisté i záchranáři na místo přivolali celkem tři vrtulníky. Jeden člověk utonul na místě, další, mladistvá dívka pak v nemocnici po převozu. Portálu iDNES.cz to potvrdila mluvčí policie.

Událost se stala v úterý před polednem. 

„Došlo k převrácení jednoho raftu, na kterém bylo asi šest osob. Z druhého raftu skočil muž do vody na pomoc ostatním. Muže v tuto chvíli pohřešujeme,“ oznámila krátce po události mluvčí benešovské policie Barbora Schneeweissová.

Podle Schneeweissové se vodáci s plavidlem zřejmě netrefili do propustě u jezu a člun se poté převrátil.

Záchranáři na místo vyslali pět sanitek a dva své vrtulníky, třetí na pomoc vyslali policisté.  Šest osob se podařilo vytáhnout z válce pod jezem na břeh.

„Mezi ošetřovanými byli dospělí i mladiství. Jedna dívka byla po nezbytné resuscitaci transportována letecky do nemocnice v Motole. Další ve stabilizovaném stavu, byť po tonutí, do nemocnice v Jihlavě. Čtyři osoby byly převezeny také ve stabilizovaném stavu a při vědomí k pozorování do benešovské nemocnice,“ uvedla prvotní informace mluvčí středočeských záchranářů Petra Homolová. 

Později Homolová upřesnila, že si nehoda vyžádala jednu oběť na životě. Utonul devětadvacetiletý muž, který vyskočil z druhého raftu na pomoc ostatním.

Později večer pak přišla zpráva informovala o tom, že dívka transportovaná do Motola také nepřežila - zemřela v nemocnici. Informaci potvrdila policie. Ta také prověřuje okolnosti případu, některé podrobnosti zveřejní pravděpodobně ve středu.

Jez Český Šternberk na 75,9. kilometru řeky Sázavy patří k nejnebezpečnějším jezům v Česku. Sjízdný je šlajsnou v prostředku jezu, ta je však velmi úzká a není snadné se do ní trefit. Při zvýšeném průtoku, jaký je i nyní, navíc proud strhává plavidla do spádnice, pod kterou se tvoří silný válec.

Uniknout z něj je bez pomoci téměř nemožné, protože pod jezem je hluboká vana, ve které je obtížné vracející se proud podplavat. U břehů jsou pak třímetrové zdi. Proto byl tento jez před deseti lety jako první na Sázavě dovybaven záchrannými prvky, jako jsou výstupní žebříky, madla a kruhy, které může kdokoli ze břehu vodákům hodit.

Mnoho lidí řeku podceňuje

Velmi nebezpečný. V minulosti už stál život několika lidí. Tak charakterizuje jez pod hradem Český Šternberk zkušená vodačka a majitelka rodinné půjčovny lodí na řece Sázavě Libuše Koudelová.

Čím je tento jez výjimečný?
Je na něm dlouhá mírná šlajsna pro vodáky. Když se do ní ale loď netrefí, je situace jiná. Nebezpečný ale může být každý jez. Zejména pro nezkušené vodáky, kteří někdy dělají hloupé chyby. Navíc je na řece nyní zvýšená hladina vody. To její rychlost výrazně zvyšuje.

Přeceňují lidé na lodích a raftech své schopnosti?
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že ano. Mnozí k jezu přijedou, aniž pořádně pádlují. A co si budeme namlouvat, někteří vodáci se navíc i rádi napijí alkoholu.

Jaké bezpečnostní opatření doporučujete?Samozřejmostí by hlavně u dětí měly být plovací vesty. To platí i pro jezy na Sázavě, která je jinak považována za mírnou řeku. Dalším bezpečnostním prvkem může být například helma. Ale když je někdo méně zkušeným vodákem, měl by hlavně před každým jezem zastavit, dobře si ho prohlédnout, a když se na něj necítí, nedělat hrdinu a přenést raději loď po břehu.

Je těžké převrátit na první pohled stabilní raft?
Každou loď lze převrátit. Na  jezu se může jeho předek zalomit, zadák se vypruží, vyletí ven a zraní se. Hodně lidí při vjetí na jez přestane pádlovat. A to je chyba. Pádlovat je potřeba neustále, aby loď měla potřebnou rychlost, držela směr a byla lépe ovladatelná.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,