Političky se opřely do primátora Hřiba za neúčast na pietě, přišel až večer

  15:55aktualizováno  15:55
Na úterní pietní akci věnovanou památce parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše v Resslově ulici oficiálně nedorazil nikdo z vedení pražského magistrátu. Podle vyjádření primátora Zdeňka Hřiba, který nakonec dorazil až večer, mu nepřišla pozvánka.

Politici se opřeli do primátora Zdeňka Hřiba, že se neúčastnil pietního aktu uctění československých parašutistů. Ten k památníku přišel až večer. | foto: Facebook Zdeněk Hřib

Na výročí 77 let od boje parašutistů s nacistickými vojáky v chrámu svatých Cyrila a Metoděje přišly do Resslovy ulice v úterý dopoledne stovky lidí včetně významných představitelů státu.

Na slavnostním kladení věnců ale chyběli představitelé pražského magistrátu v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem. Ostře za to primátora zkritizovala  místopředsedkyně a zastupitelka opoziční ODS na magistrátu Alexandra Udženija. 

Fotogalerie

„Poprvé za dvacet let nepřišel primátor ani nikdo z vedení Prahy na pietní akt Anthropoid v Resslově ulici. Dokonce hlavní město neposlalo ani věnec. Moralizovat jiné, to by jim šlo každý den, dělat ostudu zdá se také,“ napsala na Facebooku. 

Negativně se k absenci primátora na pietě vyjádřila na svém profilu i starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). 

Primátor Hřib v úterý okolo sedmé hodiny večer zveřejnil na sociálních sítích fotografii z místa pamětní desky, kam přišel položit věnec. Zároveň dodal, že na pietní akci nebyl nikým oficiálně pozván.

„Jen mě mrzí, že vedení Prahy nebylo na oficiální pietní akci pozváno. 77. výročí bojů československých výsadkářů jsem si tak připomněl alespoň symbolicky v 7 hodin v podvečer,“ napsal. 

Národní památník hrdinů heydrichiády je v majetku města a ve správě ho má  Vojenský historický ústav (VHÚ), který také akci pořádal a na pietu rozesílal pozvánky. Na magistrát byla podle ústavu také pozvánka zaslána.

„VHÚ rozesílal pozvánky na pietní vzpomínku v Resslově ulici pořádanou dne 18. června významným představitelům politického a společenského života, pozvánka byla odeslána i primátorovi Prahy panu Zdeňku Hřibovi. To, jakým způsobem bylo s pozváním a informací o akci v rámci vedení města naloženo, je již mimo naši kompetenci,“ řekl za ústav Andrej Halada.

Pozvánka se zatoulala

Na magistrátu se ale prý dosud žádná pozvánka nenašla. 

„Zavolal jsem si s ředitelem VHÚ a konstatovali jsme, že se pozvánka někam zatoulala a shodli jsme se, že pro příště je plnohodnotnou alternativou poslat pozvánku elektronicky. S ohledem na spolupořadatelství Českého svazu bojovníků za svobodu v minulých letech protokol logicky po příčinách nedoručení pozvánky nepátral. Takže jim bohužel nebyla známá ani změna spolupořadatele,“ řekl redakci iDNES.cz primátor Zdeněk Hřib. 

Český svaz bojovníků za svobodu pietní se akce u chrámu Cyrila a Metoděje v minulosti účastnil, ale nikdy ji nepořádal. S VHÚ spolupracovalo ministerstvo obrany, Generální štáb Armády ČR, Odbor pro válečné veterány a Pravoslavný katedrální chrám Svatých Cyrila a Metoděje. 

„Mrzí mě, že zástupci ODS z Prahy 2 zneužívají pietní akt k tomu, aby odvedli pozornost od reálných problémů ve své městské části. Jako je například zbytečné kácení zdravých stromů v ulici Na Smetance,“ dodal Hřib.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Při nehodě auta a tramvaje v Trojské ulici zemřela mladá řidička

Zničené osobní auto po střetu s tramvají v Trojské ulici.

Při tragické nehodě osobního automobilu a tramvaje v neděli odpoledne v Trojské ulici zemřela mladá řidička auta....

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Další z rubriky

Uživatelé opia se utábořili u makového pole, došla si pro ně policie

Policejní akce s krycím názvem Palice (22. července 2019).

Středočeští policisté se zaměřili na skupinu, která na Kladensku stanovala v remízku okolo makového pole. Měli...

Při nehodě auta a tramvaje v Trojské ulici zemřela mladá řidička

Zničené osobní auto po střetu s tramvají v Trojské ulici.

Při tragické nehodě osobního automobilu a tramvaje v neděli odpoledne v Trojské ulici zemřela mladá řidička auta....

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz