Kandidáti na středočeského hejtmana (zleva) Raduan Nwelati (ODS), Helena

Kandidáti na středočeského hejtmana (zleva) Raduan Nwelati (ODS), Helena Langšádlová (TOP 09) a Josef Řihák (ČSSD) | foto: Koláž - iDNES.cz

Jízdné zdarma, domovy seniorů. Středočeské strany představily své vize

  • 15
Tři hlavní parlamentní strany - ODS, ČSSD a TOP 09, které jdou ve středních Čechách do krajských voleb, zahájily své kampaně. Ve svých programech mají odlišný názor především na to, na čem by měl kraj šetřit. Na voliče se snaží zapůsobit také tím, že poukazují na přešlapy ostatních.

Budou mezi sebou bojovat především ODS a ČSSD jako při minulých krajských volbách? Jak zapůsobí na výsledek voleb nové strany a opravdu velký počet kandidátek, kterých je jednadvacet? Otázek se tři týdny před volbami nabízí více než dost. MF DNES se podívala na to, jaké jsou hlavní priority stran, které se budou ucházet o hlasy voličů, a co od nich lze očekávat.

ČSSD: poplatky a jízdné

Sociální demokracie se v krajských volbách prosadila až v roce 2008, do té doby ve středních Čechách příliš silná nebyla. V roce 2000 skončila ve volbách čtvrtá, v roce 2004 třetí. Před čtyřmi lety ČSSD vyhrála díky slibům, že zruší zdravotnické poplatky a zavede žákovské jízdné zdarma.

S nimi jde do voleb i letos, i když krajskou kasu zatěžují. Zdravotnické poplatky ji stály už 140 milionů korun. "Je to hodně, nebo málo? Důležité je, že my jsme tím symbolem, slib jsme dodrželi a lidé nám mohou věřit," říká lídr krajské ČSSD Josef Řihák.

Vláda ČSSD začala také z Fondu rozvoje obcí a měst rozdávat dotace obcím s méně než pěti tisíci obyvateli. Opozice kritizuje sociální demokraty za to, že dotace rozdávají podle stranického klíče. Tedy že lépe jsou na tom "spříznění" starostové. I přesto je krajská vláda na tento fond pyšná a chce v této pomoci obcím pokračovat.

Mezi priority, o kterých levicová strana mluví, patří dostupné veřejné služby, především sociální, zdravotnické a vzdělávací. Chce třeba přidat zaměstnancům krajských nemocnic, zachovat lékařské pohotovosti a dál podporovat učně stipendii.

ODS: pracovní místa a školky

Je jasné, že občanští demokraté zdravotnické poplatky proplácet nebudou. "Je to věc daná zákonem a my ho obcházet nebudeme," říká lídr ODS Raduan Nwelati.

Ani jízdné zdarma se od něj čekat nedá. "Část těch peněz bych dal na stipendia a část do škol. Takže žáci o peníze nepřijdou, ale budou využité lépe. Stipendia nemusí být jen pro učně, je to pomoc pro studenta, který se snaží, je motivovaný. U jízdného zdarma žádná motivace není," říká Nwelati.

Další aktéři nadcházejících krajských voleb a jejich plány

ODS jde do voleb s těmito prioritami: pracovní místo pro každého Středočecha, kvalitní a dostupná zdravotní péče, víc školek a služeb pro seniory, průhledné zakázky kraje a zveřejňování informací. Větší počet školek spojuje ODS hlavně se zaměstnaností. Chce totiž, aby matky dětí, které chodí do školky, mohly pracovat a nezůstávaly nuceně doma.

Nwelati nabízí ještě projekt decentralizace kraje. Chce snížit počet zaměstnanců krajského úřadu v Praze a vytvořit místa pro Středočechy v jednotlivých okresech. Starat se mají o agendu okresu, který znají. Nwelati zároveň popírá, že chce privatizovat zdravotnická nebo sociální zařízení, jak o něm tvrdí ČSSD.

TOP 09 a STAN: zveřejňování výdajů kraje a jedna jízdenka

Všechny výdaje kraje nad 50 tisíc korun chce TOP 09 se Starosty a nezávislými zveřejňovat na webu kraje. Další prioritou je pro ně Metropolitní integrovaná doprava. "Je to projekt společné veřejné dopravy Středočeského kraje a Prahy, aby Středočeši mohli dojet z kterékoli části kraje na jednu jízdenku až do Prahy i napříč krajem," vysvětluje lídryně kandidátky Helena Langšádlová.

Důležité podle ní také je, aby z obcí a měst zmizely kamiony. I ona se chce zaměřit na sociální služby, především specializované domovy pro seniory, stacionáře a odlehčovací služby.

Podpoří prý i zakládání fakult vysokých škol v kraji, vědeckých pracovišť, ale i kulturní a spolkový život v obcích. Nechce pokračovat v rozdávání dotací z Fondu rozvoje měst a obcí. Podle ní nejsou rozdělovány spravedlivě.