Praha podle ÚOHS chybovala, když v letech 2018 až 2021 ve vyhláškách regulujících provozování hazardních her a loterií na území města vymezila konkrétní adresy, na kterých je možné herny, kasina či videoloterijní terminály provozovat. Místa však nevybrala na základě předem známých, objektivních a nediskriminačních kritérií.
Podání správní žaloby nemá odkladný účinek. Podle dokumentu může město o přiznání odkladného účinku požádat nebo jej navrhnout. Podle názoru právních zástupců hlavního města je ale s ohledem na obdobný případ a na výši pokuty a rozpočet Prahy šance na vyhovění takovému návrhu malá, uvádí dokument.
Antimonopolní úřad dal Praze pokutu 2,7 milionu za chybnou regulaci hazardu |
Pokutu město musí zaplatit na účet Celního úřadu pro Jihomoravský kraj do dvou měsíců od vynesení rozhodnutí, tedy do 21. listopadu letošního roku.
Původně město dostalo pokutu 1,27 milionu korun, proti které se odvolalo. ÚOHS ji následně zvýšil na nynějších asi 2,4 milionu. Podle tehdejšího vyjádření svého šéfa Petra Mlsny úřad původně nepostupoval při výpočtu pokuty správně.
Jedním z argumentů v žalobě bude právo na subsidiaritu, tedy možnost rozhodovat na nejnižším stupni veřejné správy. Právě to byla jedna z výtek ÚOHS, že vyhláška není celoměstská.
„V několika případech došlo v uplynulých letech k tomu, že ÚOHS dal pokutu nějaké obci za hazardní vyhlášku, kde argumentoval obdobně. Ministerstvo vnitra se obrátilo na Ústavní soud a ten rozhodl, že vyhláška nebyla protizákonná a není důvod ji rušit,“ řekl pražský radní Adam Zábranský (Piráti). V dalších případech pak ministerstvo rozhodnutí ÚOHS prý zrušilo samo.
O podobě současné vyhlášky bude jednat magistrátní koalice, která by její znění mohla upravit, aby ÚOHS nemohl v budoucnu dát městu pokutu. Podle Zábranského je prý z argumentace úřadu zřejmé, že dá Praze opět pokutu, a to za další časové období.
Herny se možná vrátí do Prahy, magistrát znepokojují přibývající pokuty od ÚOHS |
Jde o druhou pokutu pro Prahu za chyby v loterijních vyhláškách. Letos v červnu předseda ÚOHS potvrdil sankci 2,7 milionu korun za stejnou chybu ve vyhláškách platných v letech 2012 až 2018. Pokutu už hlavní město muselo zaplatit.
Za stejný postup byla v minulosti pokutována asi desítka radnic a obecních úřadů, pokuty se obvykle pohybovaly ve statisících. Mezi ně patří Děčín, Karlovy Vary, Česká Lípa nebo Varnsdorf. Mimo hlavního města dosud nejvyšší pokutu, 869.000 korun, dostala Ostrava.
Jak úřad dříve uvedl, pokuta za takovéto chyby může dosáhnout až deseti milionů korun. Při stanovování její výše úřad přihlíží k závažnosti provinění, délce jeho trvání i území, které postup radnice ovlivnil. Rozpočet pokutované obce nehraje při rozhodování roli.