Dešťovou vodu v Praze zadržují tři desítky nádrží, některé ubytují i ptáky

  8:19aktualizováno  8:19
Aby dešťová voda nemizela bezúčelně v kanálech a nezatěžovala čističky, zadržuje ji v Praze 32 nádrží. Ty také krotí následky prudkých dešťů. Některé z nich se promění, jednu ozdobí plovoucí ptačí ostrov.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vodní plochy představují jeden z nejefektivnějších prostředků, jak krotit teplotu v přehřátém městě. Zároveň dokážou zadržet a zpracovat přívaly deště. V Praze takto pomáhají tři desítky dešťových usazovacích nádrží.

Česká legislativa hovoří o třech způsobech nakládání s dešťovou vodou. Pokud jsou pro to vhodné místní podmínky a dostatečně propustné podloží, lze srážkovou vodu nechat vsakovat. Pokud tomu tak není, je zapotřebí kombinovat vsakování, zadržování a odpouštění vody. Tam, kde se nemůže voda vstřebat, mohou experti přistoupit jen ke kombinaci zadržování a regulovaného propouštění vody. To se týká zmíněných usazovacích nádrží. Ty hrají důležitou roli při zpracování vody z bezpečnostního i ekologického hlediska.

„Jsou určeny k zachycení hlavního podílu znečištění dešťových vod, spláchnutého z terénu do dešťové kanalizace, s cílem omezit znečišťování vody ve vodních tocích,“ vysvětlují ekologický význam těchto staveb vodohospodáři. Špínu, zachycenou v jímkách, pracovníci pravidelně likvidují. Usazovací nádrže pomáhají transformovat vodu z dešťových přívalů, a tak podle expertů chrání stoky a čističky odpadních vod před přetížením a možným vyplavováním níže položených míst.

Nádrže pro sídliště

Napříč Prahou aktuálně slouží 32 těchto nádrží s objemem od přibližně dvou set kubíků. Největší s objemem více než dva tisíce šest set kubíků se nalézá v Praze 12 Modřanech. Odvodňuje severní část sídliště Modřany, obytné komplexy Tyršova a Tylova čtvrť a V Píšovicích. Jímka s podobným objemem se nalézá jen kousek odtud, v Libuši, kde se stará o sídliště.

Na levém břehu Vltavy je největší nádrž s objemem takřka dva a půl tisíce kubíků ve Stodůlkách v Praze 13. Pomáhá střední části povodí Jihozápadního města, sídlišti Lužiny, tamní staré zástavbě a také frekventované dálnici D5. Jen o něco menším objemem se může v Praze 13 pochlubit nádrž v Jinonicích, která má také na starosti Jihozápadní město.

S vodami se takto pracuje v posledních několika desítkách let, s tím, jak roste urbanizace a s ní související zátěž odvodňovacích komplexů odpadními a srážkovými vodami. „V minulosti byly odvodňovací systémy budovány za účelem co nejrychlejšího odvedení co možná největšího množství odpadových a dešťových vod ze zasaženého území bez ohledu na životní prostředí,“ uvedl specialista na vodní stavby Tomáš Oháňka.

Dešťové nádrže na území hlavního města vznikaly převážně v 80. letech 20. století. Vzhledem k délce náročné služby mnohé z nich potřebují revitalizaci. Tou aktuálně prochází nádrž v Holyni.

„Do poloviny září podle plánu opravíme odpadní koryto vedoucí z nádrže, vyměníme starou a opotřebovanou nornou stěnu za novou a nádrž získá nové oplocení, které nahradí stávající poškozený plot,“ uvedla Petra Fišerová ze společnosti Lesy hl. m. Prahy, která v metropoli pečuje také o vodní stavby.

Přísavník i ptačí ostrůvek

Obnova se dotkne také okolí nádrže na křižovatce ulic K Barrandovu a U Náhonu. Okolo bazénu o objemu přes 200 kubických metrů vyroste nový plot, z areálu mizí staré uschlé stromky a keře. Ty nahradí nová výsadba, projekt počítá s více než 20 novými stromy. Dělníci plochu okolo jímky osadí dalšími rostlinami, popínavými keři břečťanem a přísavníkem.

A ani to není poslední novinka, s níž se počítá na rekonstruované stavbě. Na její hladinu experti usadí plovoucí ostrov, prostoupený rostlinami. Počítá se s tím, že se stane útočištěm ptactva a drobné vodní fauny. Kořeny rostlin vysazených na ostrůvku navíc podle odborníků pozitivně přispívají k ekologickému čištění vody.

Práce probíhají také na nádržích Motol a Řepy II. Údržbáři zde mění staré ploty v délce 700 metrů.

Autor:

Nejčtenější

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Trampové nechali kamaráda vozíčkáře u lomu Amerika, zůstal tam dvě noci

Vozíčkář zůstal dvě noci u lomu Amerika, nechali ho tam kamarádi. (17. 6. 2019)

U lomu Velká Amerika na Berounsku zůstal po dvě noci opuštěný vozíčkář, který se sám nedokázal dostat pryč. Podle...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Kamionu se po nárazu do svodidel utrhla cisterna, zablokovala dálnici D10

Dálnici D10 před Prahou zablokovala nehoda tahače, který po nárazu do svodidel...

Provoz dálnice D10 před Brandýsem nad Labem ve směru na Prahu ve středu zastavila nehoda nákladního automobilu. Ten...

Mokřad u Jižní spojky odolává suchu, obývají ho slavíci i rozmanité žáby

Mokřad Triangl

Český svaz ochránců přírody pečuje zhruba o padesát hektarů mokřadů po celé České republice. Jedním z nich je lokalita...

Tažený autobus naboural do lampy, část sloupu dopadla na zastávku

V Praze 11 naboural odtahovaný autobus do lampy. (19.6.2019)

Na pražském Chodově dopoledne boural vůz odtahové služby, který vlekl na tyči autobus. Právě tažené vozidlo pokácelo...

Najdete na iDNES.cz