Neznámý vandal posprejoval Karlův most (9. července 2021)

Neznámý vandal posprejoval Karlův most (9. července 2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

Mladík se přiznal policii k posprejování Karlova mostu. Poznal se na videu

  • 620
Policisté už znají původce nápisů nasprejovaných na Karlově mostě. Poté, co vyhlásili pátrání po muži a ženě, se jim v sobotu večer přihlásil mladík a k činu se přiznal. Policie už nyní zná i totožnost dívky, oba hledaní jsou mladiství. Modré nápisy v angličtině se na mostě objevily v pátek, v sobotu odpoledne je začal odstraňovat restaurátor.

„Před chvílí se na služebnu dostavil mladík, který se poznal na záběrech a k posprejování mostu se přiznal,“ uvedla policie v sobotu po osmé hodině večer na Twitteru.

Předtím po poledni zveřejnila záběry z kamer, kde je vidět muž a žena. Po dvojici policisté vyhlásili pátrání, chtěli s ní kvůli posprejování hovořit. Nyní už znají totožnost obou. „Vzhledem k tomu, že jsou oba mladiství, zákon nám nedovoluje k věci poskytnout další informace,“ upozornili.

Policisté při žádosti o pomoc uvedli, aby zbystřili hoteliéři, ubytovatelé a recepční, protože se může jednat o cizince, kteří jsou někde ubytováni. „Kdo je poznává, ať volá 158,“ uvedli na svém twitterovém účtu.

Policisté poškození mostu v pátek zadokumentovali a uvedli, že neznámému pachateli hrozí až tři roky vězení. Modré nápisy v angličtině jsou na pravé straně zábradlí směrem k Pražskému hradu asi od poloviny mostu. 

„V případě, že opravy budou bez komplikací, že se nebudou muset sundavat sochy, tak počítáme, že škoda bude vyčíslena na sto tisíc korun. Jsou to prvotní odhady,“ dodal Daněk.

Odstraňování nápisů již začalo

Restaurátor Jakub Tlučhoř začal odpoledne odstraňovat grafitti z Karlova mostu. Odhadl, že práci dokončí v řádu dní. Vandalské projevy sprejerů odstraňoval z nejstaršího mostu v Praze už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší. 

Tlučhoř je odborným restaurátorem s licencí na kulturní památky. Ráno na mostě odebral vzorky pro zkoušky rozpustnosti pojiv obsažených v použitém spreji. Poté vyvinul vhodnou směs organických rozpouštědel.

„Je to gel, který se nanese na jednotlivá počmáraná místa a cyklicky se bude tlakovou párou vhánět do povrchu kamene, aby se z porézního systému vytlačily pigmenty a nedošlo k žádnému poškození kamene,” popsal muž, který kvůli aktuálnímu případu přerušil zahraniční dovolenou.

Zábradlí prošlo před časem rekonstrukcí a část kvádrů je nová. Podle Tlučhoře to ale při metodě odstraňování spreje nebude hrát roli. „Nový kámen má podobné složení. Je to hrubozrnný křemenný pískovec s podobnými porézními systémy,” vysvětlil.

Pracovat začne sám, pokračovat zřejmě bude i přes noc. Pokud by se odstraňování protahovalo, povolá si pomocný tým.

„Je důležité odstranit graffiti co nejdřív. Čas hraje hraje roli, protože dochází k polymerizaci barev - těch pojiv, co na tom jsou,” zdůraznil. Podle něj navíc grafitti láká další vandaly. „Když máte třeba na fasádě grafitti už starší, přitahuje to dalšího grafiťáka, který to podepíše. Je to jako když máte skládku - další člověk tam odhodí svůj bordel,” podotkl.

„Karlův most je naše chlouba, toto poškozování si nesmíme nechat líbit,” řekl restaurátor. Pachateli vzkázal, že kdyby to šlo, nechal by ho za trest odstraňovat grafitti na všech památkách. „Aby zjistil, že to není jen tak. Je za tím kus práce a taky riziko poškození té památky,” uzavřel.

Vandal zanechal na mostě nápisy v angličtině nasprejované nesmyvatelnou tyrkysovou barvou. Potřísněný je podstavec sochy svatého Augustina, na který sprejer umístil nápis „sorry“ (promiň). Od této sochy pak směrem ke Starému Městu střídavě počmáral zábradlí i stojany lamp. Nejrozsáhlejší nápis zabírá více než desetimetrový vršek zábradlí za sochou svatého Jana Nepomuckého. Pachatel napsal například U hurt me (Ublížil/a jsi mi) nebo I love you & I hate you (Miluji tě a nenávidím tě).

Češi nápisy komentují, turisté si nevšímají

Zatímco zahraniční turisté dnes kolem grafitti procházeli bez povšimnutí, čeští návštěvníci mostu se nad nimi často pohoršovali a vandala nazývali nelichotivými výrazy.

V posledních měsících to není ojedinělý případ, poslední poškození takzvaným tagem se stalo podle mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové na schodišti na přelomu května a června.

Most posprejovali vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Cizinci ponechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let. Obvodní soud pro Prahu 1 v listopadu 2019 rozhodl, že Karlův most posprejovali oba bratři. 

Steiger vinu od počátku přiznával a už v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme. Dodal však, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění odmítl. Uvedl, že nápis o rozměrech pět krát dva metry na most nastříkal pouze Steiger.

,