Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Před sto lety začali badatelé kopat, dali vzniknout archeologickému ústavu

  7:15
Před sto lety se v Praze zrodil archeologický ústav. Začal skromně ve třech místnostech kláštera. V terénních výzkumech expertům vypomáhali i amatéři, sedláci, kantoři či třeba duchovní.

Do vínku dostal archeologický ústav před sto lety spíše skromné vybavení. V terénních výzkumech proto expertům vypomáhali i amatéři, sedláci, kantoři či třeba duchovní. | foto: Státní ústav archeologický

Ve skromných podmínkách a za pomoci amatérů před sto lety rozjížděl badatelské aktivity Státní ústav archeologický (ARÚ). V současnosti jeho depozity zahrnují desítky tisíc nálezových zpráv a hlášení.

Nová republika v listopadu 1919 pamatovala i na historické bádaní. Za vznik ústavu loboval slovutný profesor Lubor Niederle, archeolog, etnolog a přítel Tomáše G. Masaryka. Niederlovým přispěním získala zřizovací listina Státního ústavu archeologického klíčový podpis ministra školství a národní osvěty Gustava Habrmana (ČSDSD) na zřizovací listinu. Do vínku ústav dostal úkolem základní vědecký výzkum, shromažďování a evidenci archeologických lokalit a také šíření osvěty o archeologii.

Začínalo se ve spartánských podmínkách. „K dispozici byly tři místnosti ve Strahovském klášteře, potom se ústav několikrát stěhoval, například do Lobkovického paláce na Malé Straně. Až roku 1951 získal dnešní sídlo v Letenské ulici,“ popsal zakladatelskou anabázi archeolog Jaroslav Řídký z ARÚ.

Chybějící odborníci

Zpočátku ústavu chyběli vysokoškolsky vzdělaní odborníci. „Kromě ředitele zde bylo v prvních letech asi pět zaměstnanců, kteří měli na starosti území od západních Čech po Podkarpatskou Rus,“ popsal „revír“ Řídký. I výzkumy v terénu začínaly skromně. „Zpočátku probíhaly zejména menší, záchranné akce, během kterých pomáhali amatéři, učitelé, lékaři a dokonce vesničtí faráři a statkáři,“ vzpomínají archeologové.

Fotogalerie

Situace se začala měnit na přelomu 20. a 30. let, kdy vznikl Národní fond Masarykův. Z něj badatelé čerpali peníze na akce národního významu. Na Pražském hradě prosluly například výzkumy archeologa Ivana Borkovského. Na přelomu 20. a 30. let a na počátku 50. let objevil mezi druhým a čtvrtým nádvořím Hradu kostelík Panny Marie snad z konce 9. století. „Jde o relikt sakrální stavby s pohřební komorou, tumbou, s vloženou kamennou hrobkou s pohřbem muže a ženy, která sem byla uložena později se stříbrnými šperky,“ uvedla archeoložka Ivana Boháčová.

Vzhledem k výjimečné výbavě hrobu mužské ostatky někteří badatelé připisovali knížeti Spytihněvovi I., druhému doloženému vládci Čech z Přemyslovské dynastie. Badatelé v polovině 20. let zamířili také na Vyšehrad. Pracovalo se i na hradištích z úsvitu dějin českého státu – Levém Hradci u Prahy anebo Budči na Kladensku.

Archeologie po vzniku ústavu nebyla toliko mužskou doménou. „Výzkum nejstaršího evropského žárového pohřebiště z období neolitu v Bubenči vedla roku 1931 první česká profesionální archeoložka Libuše Horáková Jansová,“ uvedl Řídký.

Za kolegy do Prahy mířili od 30. let archeologové ze zahraničí. Američané roku 1931 působili na eneolitickém výšinném sídlišti Homolka u Stehelčevsi na Kladensku. „Jde dodnes o jeden z nejdůležitějších výzkumů z tohoto období,“ shodují se experti. Vedle Yalské univerzity vědci spolupracovali s kolegy z Harvardu, Philadelphie či anglické Cambridge.

Výzkumy badatele nedávno přivedly také do zajímavé lokality na východě metropole – Klánovického lesa a jeho okolí. „Lidový název lokality Vídrholec (místo, které se znovu stalo lesem, pozn. red) lakonicky vyjadřuje pozoruhodný historickosídelní proces, který se zde odehrál v pozdním středověku a raném novověku,“ uvedl archeolog Jan Hasil.

Pod povrchem Klánovického lesa se skrývaly zaniklé středověké obce Hol a Slavětice. Kousek od nich, v mělkém údolí na levém břehu Říčanského potoka mezi Dubčí a Běchovicemi, existovala další někdejší ves Lítožnice. „Další výzkum tohoto prostoru je aktuálním úkolem pražské archeologie,“ shodují se vědci.

Bílých míst na mapě archeologů ubývá, bádání ale zdaleka nekončí. „Určitě by prospěl větší důraz na průzkum paleolitických lokalit, který má silnější tradici hlavně na Moravě. Za bílá místa lze označit koryta vodních toků a dna vodních nádrží,“ řekl Jaroslav Řídký. I zde se situace hýbá, letos se uskutečnil například průzkum pozůstatků Juditina mostu na dně Vltavy.

Od štětečku po LIDAR

Mezi práce prvních archeologů patřilo kreslení nálezových situací na milimetrový papír, systematické fotografování nálezových situací a předmětů, přesné geodetické zaměřování a popis vrstev a nálezového prostředí. Navzdory nepočetnému personálnímu obsazení i spíše skromnějším mzdám československá archeologie od svého vzniku držela krok s evropskými trendy.

Ústav měl keramickou laboratoř, ale antropologický a osteologický materiál – lidské a zvířecí kosti – předával specialistům. „Již roku 1935 došlo ve spolupráci s ministerstvem národní obrany k prvnímu leteckému snímkování archeologických lokalit,“ uvádí badatelé.

Trend moderní techniky představují například dálkové průzkumy Země – systém LIDAR, tedy skenování jeho povrchu. „Patří sem různé sonary a geomagnetické přístroje měřící anomálie,“ sdělil Jaroslav Řídký. Pro dokumentaci v terénu vědci užívají skenery a z běžných fotografií mohou vytvářet virtuální rekonstrukce nebo je užít pro takzvanou rozšířenou realitu.

Autor:

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Mladík nepustil devadesátiletou ženu v metru sednout, pak ji ztloukl

Pražští policisté hledají muže podezřelého z napadení devadesátileté ženy, která po něm ve vagonu metra chtěla, aby ji...

Je to průšvih hlavně rodičů, říká historik k sáňkování na ruinách v Lidicích

Lidice o uplynulém víkendu zažily nápor sáňkařů a lyžařů. Proháněli se na místech obce, kterou v roce 1942 zničili...

Dealeři měli doma drogy za 10 milionů. Libovali si v luxusu, teď jsou ve vazbě

Na drahá auta, šperky a luxusní dovolené si potrpěli drogoví dealeři, které v těchto dnech zadržela pražská policie....

Muž cestoval v tramvaji se sekerou. Useknu vám hlavy, vyhrožoval lidem

Nepříjemné chvilky zažili lidé, kteří jeli v neděli v Praze tramvají číslo 16. Cestoval s nimi muž, které měl u sebe...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rivalové spojili síly. Takový výzkum nelze akceptovat, řekly Sparta se Slavií

Na hřišti se vždycky pobijí, panuje mezi nimi víc než rivalita. Mezi sebou válčí i v zákulisí. Nejnovější výzkum...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Hasiči vyprostili labuť zaklíněnou v pilíři u Mostu Legií, vyvázla bez zranění

Ve středu dopoledne zachraňovali pražští hasiči labuť, která uvízla pod mostem Legií u jednoho z pilířů plavební...

Policisté vyjížděli kvůli volání o pomoc, v bytě objevili varnu drog

Kvůli volání o pomoc vyjížděli pražští policisté v minulém týdnu na Žižkov. Muž zavřený v jednom z bytů nereagoval na...

Na Masarykově nádraží našli podezřelý kufr. Na dvě hodiny zastavil vlaky

Na Masarykově nádraží v Praze se večer našel podezřelý kufr. Policie prostor prohledala, nic nebezpečného však v kufru...

Ze srážky autobusů viní policie řidiče, který naboural do odstaveného vozu

Policisté zahájili trestní stíhání řidiče, který podle nich na konci roku 2019 zavinil srážku dvou autobusů na pražském...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...