Bulovka je v pasti dluhů, od pojišťoven požaduje navýšení úhrad

  17:52aktualizováno  17:52
Jedna z nejstarších velkých nemocnic v Praze, Nemocnice Na Bulovce, stojí kvůli podhodnoceným platbám od zdravotních pojišťoven na hraně své existence. Vedení nemocnice dokonce už připravilo černý scénář, pokud se nepodaří platby zvýšit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Hlavním důvodem, proč je Bulovka podle svého vedení ve finančních problémech, jsou nespravedlivě nastavené úhrady za nemocniční péči od pojišťoven. Tyto paušály stanovily pojišťovny nemocnicím v minulosti, každé jinak.

Jako exemplární příklad slouží třeba interna. Na toto oddělení přijíždí záchrannou službou, která na Bulovku ročně posílá 30 tisíc výjezdů, velké množství starších pacientů. Často trpí několika závažnými onemocněními najednou a péče o ně je finančně náročná.

Jenže současný systém lůžkové péče, který platí nemocnici paušální částky za pacienta, toto nezohledňuje a úhrada je hluboko pod skutečnými náklady. 

„Tato klinika je ročně ve ztrátě zhruba 50 milionů korun,“ uvádí Jan Kvaček, ředitel nemocnice, která má šest set tisíc spádových pacientů.

Když Kvaček loni na podzim převzal nemocnici po korupčním skandálu předchozího vedení, začal finanční situaci ihned řešit. Jenže zatím to vypadá, že se pustil do boje s větrnými mlýny. Bulovka sice funguje a pacienty ošetřit zvládá, ale každoročně se zadlužuje o zhruba 400 milionů korun. Dluhy po splatnosti dodavatelům za léky čítají tři čtvrtě miliardy a rostou.

Řešení v nedohlednu

Protože si Bulovka jako státní subjekt nemůže vzít úvěr a jednorázová dotace od zřizovatele, a to ministerstva zdravotnictví, není reálná, začala jednat s dodavateli, aby své pohledávky prodali finanční instituci. Tímto způsobem by banka dluhy koupila a zaplatila, věřitel by se vzdal penále a pokut a Bulovka by následně platila dluh bance. Zatím takto zprostředkovali odkup závazků za 450 milionů korun a v jednání je dalších 650.

Avšak vedení musí vyřešit i příjmovou stránku. „Nemocnice musí mít na to dluhy dlouhodobě splácet, jinak jí to pomůže jen krátkodobě a do stejné situace spadne znova,“ říká Kvaček.

Nyní ministerstvo zdravotnictví pracuje na projektu DRG Restart, který by měl úhrady za akutní lůžkovou péči stanovit spravedlivěji. Z něj vyplývá, že Bulovka dostává od pojišťoven na paušálech za tuto péči výrazně méně než jiné nemocnice.

„Jsme přesvědčeni, že se vedení Nemocnice Na Bulovce podaří zdravotním pojišťovnám předložit dostatečně validní argumenty k navýšení úhrad,“ říká Jan Brodský, mluvčí ministerstva zdravotnictví, které nemocnici zřizuje.

MF DNES požádala o vyjádření také Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), která je největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou. „Všeobecná zdravotní pojišťovna průběžně jedná se všemi smluvními partnery,“ odmítla uvést podrobnosti mluvčí VZP Jana Sixtová.

Nemocnice se alespoň postupně snaží přesoutěžit dodavatelsko-odběratelské vztahy v hodnotě zhruba jedné miliardy korun na výhodnější, a tím ušetřit. Provádí rovněž audit mzdových nákladů, ze kterého ale vyplývá, že personál je placený srovnatelně s jinými pražskými nemocnicemi. Čtyři sta milionů za rok takto ušetřit nejde.

Nemocnice má připravený černý scénář

Pro případ, že by se nepodařilo restrukturalizovat dluhy a zvýšit úhrady, už má Bulovka krizový scénář. Spočívá v uzavření ztrátových oddělení. Například ortopedie by přišla o traumatologii, zůstala by porodnice či některá specializovaná pracoviště. Naopak třeba unikátní infekční oddělení a mnoho dalších by byly v ohrožení.

Takový krok by nejspíše udělal každý soukromý provozovatel, jenže Bulovka je státní nemocnice, která vykonává spádovou péči. Tu mají povinnost zajistit pro své pacienty také zdravotní pojišťovny.

Sama metropole moc možností ovlivnit dění nemá, byť je vlastníkem části objektu.

„Připravujeme jednání, kam chceme pozvat zdravotní pojišťovny, nemocnice i ministerstvo,“ říká Milena Johnová (Praha sobě), radní pro oblast zdravotnictví. Na stole je několik variant, jednou z nich je podle radní i to, že by Bulovku provozovala Praha.

Nejčtenější

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Policie pátrá po řidiči formule, který se proháněl po dálnici D4

Policie hledá řidiče, který jel ve formuli po dálnici D4.

Příbramští policisté pátrají po řidiči formule, který jel po dálnici D4. Řidič je podezřelý z porušení zákona o...

Stát nedá Praze na dostavbu okruhu ani korunu, řekl Babiš Hřibovi

Babiš začal prohlídku ve vytipovaném pozemku v Letňanech, který je nedaleko...

Pražský primátor Zdeněk Hřib jednal v úterý s premiérem Andrejem Babišem o dostavbě pražského okruhu. Praha to po vládě...

Zvedněte ruce, kdo jste to čekali. Italský tisk sepsul výkon Interu

JAK MI TO CHYTIL? Romelu Lukaku z Interu Milán lituje neproměněné tutovky,...

Falešný start, pohroma, trápení. Italská média tvrdě kritizují počínání fotbalistů Inter Milán v úvodním utkání Ligy...

Další z rubriky

Soud pro Prahu 5 po letech získal stálé sídlo, lidé už nemusejí přebíhat

V Hybernské ulici otevřeli rekonstruovanou budovu soudu pro Prahu 5

Obvodní soud pro Prahu 5 po takřka třiceti letech získal stálé sídlo v Hybernské ulici. Soudci, advokáti i veřejnost...

V Kladně končí velká ubytovna, město pro lidi nemá jiné volné místo

Další kladenská ubytovna před uzavřením. Zdejší obyvatelé zatím nevědí, kam...

Na konci září končí ubytovna v kladenských Kročehlavech pro sociálně slabé. Více než sto lidí nyní hledá nový domov,...

VIDEO: Muž se procházel po obchodním centru, pak ukradl kolo

Policie hledá zloděje skládacího kola

Policie pátrá po muži, který na začátku srpna odcizil v pražských Letňanech jízdní kolo v hodnotě téměř patnáct tisíc...

Staré klepadlo na koberce nechali dělníci uprostřed nového chodníku

Po opravě ulice zůstalo uprostřed nového chodníku v Praze 10 staré klepadlo na...

O pobavení obyvatel Prahy 10 a příznivců této městské části na sociálních sítích se postarali dělníci, kteří opravovali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz