Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

  5:54aktualizováno  5:54
Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za téměř 800 milionů korun. A podle stejného auditu se do vážného střetu zájmů dostal uznávaný lékař Pavel Dungl, který operoval třeba i Miloše Zemana. Nemocnice, kde Dungl šéfuje ortopedii, u firmy jeho syna objednala umělé klouby za 14 milionů.

Ortoped Pavel Dungl | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

MF DNES získala čerstvě dokončený audit pražské Nemocnice Na Bulovce. Její exředitelka Andrea Vrbovská je za manipulaci zakázek v kauze lobbisty Tomáše Horáčka stíhaná a načas skončila ve vazbě, obviněn je i její pozdější nástupce.

Kontrola, kterou v nemocnici zadal ministr zdravotnictví Vojtěch, pod kterého nemocnice spadá, měla za úkol především odhalit chapadla Horáčka, který ze zdravotnictví vysával stamiliony.

Auditoři však paradoxně narazili také na podivuhodný soukromý byznys jednoho z nejznámějších lékařů v Česku. Přednosta ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce Pavel Dungl v minulosti operoval třeba kyčel Václava Klause či palec Miloše Zemana, který mu dokonce udělil státní vyznamenání.

A nyní se ukazuje, že díky smlouvám uzavřeným stíhanou exředitelkou Bulovky Andreou Vrbovkou odteklo v letech 2016 a 2017 z nemocnice bez výběrového řízení do firmy Dunglova syna téměř 14 milionů korun za umělé klouby.

Firma Germeditec, kterou vlastní Tomáš Dungl, si díky podpisu Vrbovské pronajal za 5 tisíc ročně sklad přímo v nemocnici. Z něj klinika jeho otce odebírala implantáty. Bez tendru. „Nemocnice jako veřejný zadavatel nedodržela zákon o veřejných zakázkách,“ konstatuje audit, který má redakce k dispozici.

Sám profesor Dungl MF DNES řekl, že obsah auditu nezná, takže se k němu nemůže vyjádřit. 

„Obecně mohu uvést, že na ortopedické klinice užíváme implantátů sedmi výrobců vždy tak, aby byly nejvhodnější zdravotnímu stavu, anatomii, věku a pohybové aktivitě pacienta. Pokud je mi známo, tak implantáty dodané společností Germeditec činily necelých deset procent ze všech použitých implantátů,“ řekl Dungl.

Pronájem kliniky Dunglovi a ztracené dokumenty

Upozornil, že smlouvy s dodavateli neuzavírá on, ale vedení nemocnice. To se před auditory hájilo, že vždy zpětně ceny porovnávalo s trhem, takže vylučuje „jakýkoliv profit mimo obvykle a běžně užívané marže“. Žádné takové zkoumání však auditoři v postupu stíhané Vrbovské nedohledali.

Další smlouvu s firmou blízkou Dunglovi letos v březnu podepisoval náměstek František Novák. Někdejší pravá ruka Vrbovské ji nahradila, když ji ministr Vojtěch odvolal. I Novák je nyní stíhán policisty v kauze lobbisty Horáčka.

Ústecký podnikatel Tomáš Horáček kšeftoval pod ochrannou rukou kraje

Ještě předtím firmě ORTO – REHA podpisem stvrdil, že si na osm let může pronajmout více než 600 metrů čtverečních ve stejném pavilonu, v němž sídlí klinika přednosty Dungla. Společnost ORTO – REHA tentokrát vlastní se synem rovnou i profesor Dungl.

Nemocnice jim prostory pronajala za tři tisíce korun za metr čtvereční ročně na lůžkovou rehabilitační péči. Podle jejího prohlášení byl Dungl jediný, kdo se o místo hlásil. A pronájem v tomto případě provází řada zvláštních náhod. Dokumenty, které dosvědčovaly, že nemocnice prostory nepotřebuje, se podle ředitelství ztratily. A stejně tak i znalecké posudky, na základě kterých Bulovka údajně stanovila cenu pronájmu.

Stamiliony bez soutěže i zakázky pro lobbistu Horáčka

Kontroloři také objevili, že jen v letech 2016 a 2017 nemocnice bez soutěže i uzavřených smluv objednala léky za téměř 800 milionů korun. Ceny léků nemocnice protizákonně tajila a nezveřejňovala je v registru smluv. Smlouvy za asi 40 milionů jsou tak podle auditorů neplatné. 

Audit potvrdil i dřívější zjištění MF DNES - rozsáhlou činnost lobbisty Tomáše Horáčka, který s někdejší šéfkou Bulovky Vrbovskou udržoval blízké vztahy. Vrbovská si například ještě před svým zatčením vystavila na svůj facebookový profil fotografii, jak sedí s Horáčkem v kině. Lobbista ji pak při březnové inauguraci Miloše Zemana dopravil vlastní limuzínou až na nádvoří Hradu.

A zároveň byl jakýmsi neoficiálním zprostředkovatelem velkého množství zakázek pro špitál s dvoumiliardovým rozpočtem, který Vrbovská řídila.

Audit ukázal, že jiní dodavatelé se už často do tendrů ani nehlásili. Například pro zakázku na obnovu sanitek sice Bulovka oslovila pět potenciálních dodavatelů, včetně Horáčkovy První chráněné dílny, která na takovou práci vůbec neměla oprávnění.  Nabídku však podal jenom Horáček.

Jakmile tendr vyhrál, další dvě původně oslovené firmy se ochotně staly jeho subdodavatelem a sanitky samy dodaly. 

„Ve výsledku za veřejné zakázky platila nemocnice vyšší ceny, než jaké by vzešly z rovnocenné soutěže,“ dodávají kontroloři.

Podobě jako u sanitek to přitom podle jejich zjištění probíhalo i v případě dodávky ultrazvuků, monitorů pro JIP nebo počítačů.

Ukazuje to na cílenou manipulaci zakázek, míní Vojtěch

„Zjištění ukazují na cílenou manipulaci zakázek, kdy většinu z nich získala společnost První chráněná dílna. Máme tudíž vážné podezření, že zde docházelo k domluvě uchazečů,“ připustil ministr Vojtěch. Ministerstvo podle něj nyní podává trestní oznámení.

Někdejší ředitelka Vrbovská, kterou soud před měsícem propustil z vazby, audit komentovat nechtěla. 

„K věci se nebudu vyjadřovat,“ uvedl právník Vrbovské Jiří Adamíra. Kontroloři paradoxně poukázali i na to, že Bulovka za poslední dva roky vyplatila 1,3 milionu advokátní kanceláři, v níž Adamíra pracuje. Aniž pak zkontrolovala odvedenou práci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Na novou migrační vlnu jsme už připraveni, řekli čeští strážci hranic v Rozstřelu

Vedoucí Národního situačního centra ochrany hranic Petr Malovec (vpravo) a...

V Praze vzniklo Národní situační centrum ochrany hranic, které má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Ti by tak...

Babiš s Junckerem o auditech kolem střetu zájmů mluvit nebude

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš při čtvrteční schůzce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nehodlá mluvit o auditech...

Firma hostila šéfa antimonopolního úřadu na fotbale. Zachránil jí stamiliony

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. (25. leden...

Šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje v roce 2015 hostila firma BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v...

Najdete na iDNES.cz