„Troufl bych si tvrdit, že Metropolitní plán je nejvýznamnějším dokumentem pro celý rozvoj našeho města v následujících desetiletích,“ říká primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Dokument na celém území hlavního města kromě oblastí pro stavbu nových budov také udává, kudy povedou další silnice a dopravní infrastruktura i na jakých místech budou stát objekty sloužící veřejnosti, jako jsou školy nebo nemocnice.
Po schválení má sloužit jako podklad pro stavební úřad, který na jeho základě bude vydávat stavební povolení.
Obyvatelé Prahy nyní mohou prozkoumat podobu dokumentu a v případě nesouhlasu s rozvojem města v určitém území podat k Metropolitnímu plánu připomínku.
„Do 30. června bude možné plán připomínkovat, buď offline, ale hlavně elektronicky,“ dodává primátor.
Poté metropole veškeré připomínky vyhodnotí a předá dokument ke schválení magistrátnímu zastupitelstvu. Přesné datum hlasování o plánu ještě není určeno.
Připomínky od Pražanů
Návrh Metropolitního plánu město zveřejnilo na webových stránkách metropolitniplan.praha.eu. Na nich je možné si nejen prohlédnout budoucí podobu Prahy, ale i možnost prokliknout se na Portál Pražana, který slouží k podávání online připomínek.
Po přihlášení do portálu přes identitu občana nebo datovou schránku se lidé přes rozhraní dostanou jednoduchým způsobem až k přidání komentáře k výkresům či textu plánu.
Podobně lze k plánu podat i námitku, tu ale mohou zaslat pouze vlastníci pozemků a staveb dotčených návrhem, na rozdíl od připomínky, kterou může vyplnit každý.
Připomínky k první verzi Metropolitního plánu v roce 2018
|
Pomoc s orientací v Metropolitním plánu i vysvětlení jeho základních principů nabízí Centrum městské architektury a plánování (CAMP) v areálu Emauzského kláštera v rámci výstavy „To je Plán!“.
Ta otevřela v úterý a přístupná veřejnosti bude až do 30. června. Lidé se zde mohou seznámit s dokumentací, klást konkrétní dotazy pořizovatelům i zpracovatelům plánu nebo přímo na místě podat připomínku.
Zastaralá metropole
Aktuálně platný územní plán zástupci města schválili v roce 1999, ale pracovat na něm začali už dříve. Proto současný dokument reálně pochází z roku 1994, což je stejný rok, ve kterém se začala prodávat Škoda Felicia.
Před čtyřmi lety pak Praha poprvé představila veřejnosti nový Metropolitní plán. K němu poté obyvatelé, ministerstva i úřady podávaly své připomínky, které teď město vyhodnotilo a zapracovalo do nyní představené, aktualizované verze.
„Metropolitní plán Praha nevyhnutelně potřebuje. Jednak proto, že provoz toho stávajícího je neuvěřitelně drahý, ale především pak proto, aby se Praha mohla zdravě a udržitelně rozvíjet a zároveň byly mnohem lépe chráněny stávající hodnoty města,“ říká náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly/TOP09).
Ochrana sídlišť i zahrádek
Základní myšlenkou nového územního plánu je stanovení jasné hranice města, aby se dále nerozpínalo do krajiny. Zároveň dokument vymezuje nová území, kde budou stát nové byty. Mezi velkou část z nich patří městské brownfieldy, jako jsou Nákladové nádraží Žižkov, Bubny–Zátory nebo Nový Smíchov.
Podle nového návrhu Praha počítá i se stavební transformací v okolí Slatin a Pod Bohdalcem, v okolí Rohanského ostrova, Kolbenovy, Nové Harfy i Nových Dvorů.
Hrubá stavba hotova. Smíchov City je největší komerční projekt současného Česka |
Oproti stávajícímu územnímu plánu má metropole také lépe chránit sídlištní zeleň, charakter jednotlivých čtvrtí nebo posílit nezastavitelnost parků i jejich nové návrhy.
Třeba v Praze 12 pokryje stavebně nedotknutelná zeleň plochu 127 hektarů, to je přibližně 211 fotbalových hřišť.
Praha počítá i s budováním města „krátkých vzdáleností“ aneb rozvojem služeb pro obyvatele i v odlehlejších částech metropole. Nový Metropolitní plán také zařazuje mezi důležité lokality například zahrádkářské kolonie nebo sídliště.
„Úplnou novinkou je pak regulace panoramat a ochrana horizontů či dokonce výšková regulace staveb na celém území Prahy, to městu dosud chybělo,“ dodává Hlaváček.