Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Koněvův pomník v Praze 6 se dočká vysvětlivek, proti byli komunisté

  10:02
Praha 6 v červnu osadí vysvětlovací cedulí kontroverzní sochu u bubenečského pomníku Ivana Stěpanoviče Koněva. Redakce MF DNES zná celé znění. Kromě osvobození Československa bude na desce připomenuta jeho účast na potlačení Maďarského povstání. Proti cedulkám byli na radnici jen komunisté.
Pietní akt k uctění obětí zahraničních armád při Pražském povstání v roce 1945...

Pietní akt k uctění obětí zahraničních armád při Pražském povstání v roce 1945 se uskutečnil u památníku sovětského maršála Koněva v Dejvicích. Na shromáždění pořádaném Českým svazem bojovníků za svobodu vlálo několik rozličných vlajek (3. 5. 2017). | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pro jedny osvoboditel, pro jiné okupant. Roky se táhnoucí spor o pomník sovětského vojevůdce Ivana Stěpanoviče Koněva bude mít definitivní řešení. V příštích týdnech by měla městská část vysoutěžit firmu, která zhotoví velkou bronzovou desku s českým textem a dvě menší v angličtině a ruštině.

Ty budou následně umístěny na podstavec sochy a připomenou tak nejen skutečnost, že armáda pod vedením slavného maršála osvobodila velkou část současného Česka a jako první vstoupila do hlavního města na konci druhé světové války, ale také Koněvův podíl na krvavém potlačení Maďarského povstání, stavbě Berlínské zdi i okupaci Československa v srpnu roku 1968.

Cílem tohoto kroku je podle Prahy 6 stručně nastínit Koněvův životopis se všemi jeho klady i zápory. „Předpokládáme, že k samotnému osazení na památník dojde v průběhu června. Protože se jedná o majetek městské části, další povolení už nutná nejsou,“ konstatoval místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina (STAN).

Podle něj radnice ještě čekala, až přesné znění textu odsouhlasí Vojenský historický ústav a Ústav soudobých dějin Akademie věd. To se přednedávnem stalo a výslednou podobu následně schválila i rada městské části. Kromě umístění tabulek by mělo dojít k drobné úpravě okolí sochy, protože mramorové obložení je po téměř čtyřiceti letech ve špatném stavu.

Znak normalizace?

O umístění informačních cedulí rozhodlo už loni v listopadu zastupitelstvo Prahy 6. Návrh koalice TOP 09, STAN, ANO a lidovců tehdy podpořila i ODS a Zelení. Aktivně proti hlasovali pouze komunisté.

Co přesně bude stát na ceduli

„Maršál Ivan Stěpanovič Koněv velel 1. ukrajinskému frontu, jehož jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy a jako první vstoupily 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlačení maďarského povstání sovětskou armádou a jako velitel Skupiny sovětských vojsk v Berlíně se v roce 1961 podílel na řešení tzv. druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. V létě 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.“ 

Zdroj: MČ Praha 6

„Je to hulvátství. Tato záležitost musí vadit každému slušnému člověku v této zemi. Naším cílem není zkreslovat dějiny, ale měli bychom mít úctu k těm, kteří přinesli svobodu do naší země,“ prohlásil zastupitel Ivan Hrůza (KSČM) a dodal, že jedním z programových bodů strany do blížících se komunálních voleb bude odstranění tabulek.

Podle Laciny se však nejedná o pomník, jehož primárním cílem bylo vyjádřit poděkování za pomoc při osvobození. „Socha pochází z roku 1980 a byl to jeden z typických znaků normalizace a upevňování moci sovětského impéria v tehdejších satelitech. Symbolika je úplně jiná, než tvrdí komunisté,“ je přesvědčen místostarosta.

V minulosti veřejnost dokonce žádala o úplné odstranění sochy na náměstí Interbrigády v Bubenči, v této souvislosti vznikla i petice. Takové usnesení ale zastupitelstvo městské části nikdy nepřijalo. Sochu navíc opakovaně pomalovali vandalové.

Proti současnému záměru radnice se už koncem loňského roku ohradila pětice velvyslanců Ruska, Běloruska, Ázerbájdžánu, Arménie a Kazachstánu v otevřeném dopise adresovaném ministru zahraničí Martinu Stropnickému (ANO).

„Natolik zásadní otázky státní politiky nemůžou byt ponechány orgánům místní samosprávy. Počítáme s porozuměním a podporou v otázce zachování pomníku I. S. Koněva v původní podobě,“ tvrdili diplomaté. Jejich požadavky Stropnický následně odmítl s tím, že jeho resort nemůže zasahovat do záležitostí městské části.

Památky minulé éry

Přestože město krátce po revoluci nechalo odstranit řadu soch politiků i další připomínky komunismu, pomník maršála Koněva není jedinou kontroverzní stopou této doby, která v ulicích Prahy zůstala. S ideologií minulého režimu je spjat i pomník Sbratření, který stojí od roku 1960 ve Vrchlického sadech nedaleko hlavního nádraží. Dílo zobrazuje českého partyzána, jak se objímá s rudoarmějcem. Stejný motiv byl v padesátých letech využit i na poštovních známkách nebo na československé bankovce.

Dominantou pohřebiště padlých sovětských vojáků na Olšanských hřbitovech je zase monumentální pomník, kterému vévodí pěticípá hvězda se srpem a kladivem uprostřed. Vyzdvihnout úspěchy Sovětského svazu při dobývání vesmíru i tehdejší spojenectví s Československem má zase představovat sousoší kosmonautů Vladimíra Remka a Alexeje Gubareva u metra na Hájích, jehož autorem je sochař Jan Bartoš. Prazvláštní je pak znak pětiletky na renesanční Míčovně v areálu Pražského hradu.

A cestující městskou hromadnou dopravou mohou dále vidět ve vestibulu stanice Hradčanská nápis „Veškerá moc v ČSSR patří pracujícímu lidu“, sovětskou vlajku na jednom z bronzových reliéfů u nástupiště metra Anděl nebo desku s portrétem komunistického spisovatele a novináře Julia Fučíka u vstupu do stanice Nádraží Holešovice.

Otázka kvality i ideologie

Podle historika architektury Zdeňka Lukeše nelze zaujmout jednotný přístup k odstraňování těchto reliktů nedávné doby. „Umělecky mizerné sochy, které tehdy dělali mizerní sochaři jen pro kšeft, je myslím záhodno odsunout někam do depozitáře. Ty kvalitnější buď ponechat tak, jak jsou jako svědectví doby, nebo třeba doplnit o vysvětlující nápis, jako právě v případě Koněva. Nebo už dříve Zdeňka Nejedlého v Litomyšli,“ myslí si Lukeš.

Podle jeho názoru je masivní odstraňování soch v různých etapách naší historie pro český národ typické. Začalo to už krátce po vzniku Československa, kdy byly odstraněny cenné pomníky maršála Radeckého nebo panovníka Františka I., které někteří vnímali jako symbol habsburské monarchie.

Řada dalších děl byla stržena po roce 1948 a po roce 1989 znovu. Podle Zdeňka Lukeše bylo vhodné, že po revoluci zmizely sochy dehonestující dané prostředí, například pomník Lenina, Gottwalda, Švermy, Fučíka a ještě dříve obří dílo Stalina na Letné. „Jiné sochy ale mohly zůstat, přestože to byla díla poplatná době vzniku,“ dodává s tím, že se jednalo o svědectví určité éry.

Tři koleje, lávky pro pěší i cyklisty. Takhle má vypadat most na Výtoni

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

Vychytávka jako z Jamese Bonda. Řidič za jízdy měnil na autě poznávací značky

22. května 2024  14:23

Pražští policisté si na začátku května všimli vozu, které nemělo odpovídající poznávací značku a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Strážníci nepomohli oběšenci, po rozsudku u městské policie končí

16. května 2024  18:17

Městský soud v Praze potvrdil ve čtvrtek peněžité tresty dvěma pražským strážníkům, kteří loni v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

Převozové sanitky nefungují. Rezervaci chtějí dny předem, nejezdí po celé Praze

23. května 2024

Premium Bohumil potřeboval minulý měsíc přepravit nepohyblivou manželku z Prahy 3 na ošetření do nemocnice....

Policie odhalila 600 falešných lístků na MS v Praze. Škoda je za dva miliony

23. května 2024  12:48,  aktualizováno  13:33

Pražští policisté zatím při hokejovém mistrovství světa odhalili na šest set falešných či...

V Krči se střetl autobus MHD s náklaďákem, dvanáct lidí se lehce zranilo

23. května 2024  8:50,  aktualizováno  11:44

Složky záchranného systému ráno zasahovaly u dopravní nehody na křižovatce ulic Zálesí a Sulická v...

V hostivařském zookoutku někdo nakrmil danělu pečivem, kvůli kolice uhynula

23. května 2024  11:09

V hostivařském zookoutku Divoká zahrada uhynula samice bílého daňka. V pondělí našla mrtvé zvíře...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...