Na Karlův most někdo nasprejoval graffiti. (4. srpna 2022)

Na Karlův most někdo nasprejoval graffiti. (4. srpna 2022) | foto: MAFRA

Pražané mohou nelegální graffiti hlásit přes aplikaci, většinou zmizí do týdnů

  • 7
Posprejovaných ploch přibývá, a to nejen v centru metropole, ale i na její periferii. Škody jdou do desítek tisíc korun. Společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) se podílí na čištění poničených ploch. Pomáhá jí k tomu také aplikace „Bez graffiti“. Jejím prostřednictvím Pražané předali THMP stovky informací o počmáraných stěnách.

„Poslední dobou k odhalování sprejerů čím dál častěji přispívá všímavá veřejnost, které ničení fasád domů a památek vadí,“ uvedla Irena Seifertová, mluvčí pražské městské policie. Po době covidového poklidu se samozvaní umělci opět činí. Za devět měsíců strážníci zajistili 47 sprejerů. Za celý uplynulý rok šlo o 62 případů.

Republiková policie za stejnou dobu registruje ve statistické kolonce poškození cizí věci – sprejerství téměř tisícovku případů. Z nich objasnila asi šest procent, tedy přibližně 60 případů. Ve srovnání se situací o rok dříve za stejnou dobu přibyly přibližně dvě stovky barevných útoků. Podobně však dopadl počet odhalených případů, přibližně pět desítek, zhruba šest procent.

Vlci samotáři útočí

Periferie, anebo centrum, to nerozhoduje. Sprejerům je dle zkušeností policistů či úředníků magistrátu a radnic v zásadě jedno, kde se „realizují“. V centru opakovaně trpí třeba historicky pozoruhodný, takřka stometrový úsek novoměstských hradeb nad Nuselským údolím.

Jak na graffiti

Nahlašovat poničená místa: Lze prostřednictvím mobilní aplikace s názvem „Bez graffiti“. Ta je volně ke stažení na Google Play: Odkaz.
Roční výsledky: THMP registruje 700 podnětů přes tuto aplikaci. Staženou ji má tisíc uživatelů.
Cizinci i děti: Městská policie za devět měsíců odhalila 47 sprejerů. Tři z nich cizince a čtyři děti.

„V loňském roce jsme vyčistili 90 metrů památky, přičemž vandalové na sebe nenechali dlouho čekat a gotické hradby znovu pomalovali. Letos jsme proto malůvky na stejném místě vyčistili znovu,“ uvedl radní Jan Chabr (SPOLU), který má v končící vládě města na starosti oblast správy majetku.

Očistou prošlo v nedávné době též schodiště ve vestibulu metra Černý Most, stanice Ládví, zeď krčského hřbitova nebo pomník Barikádníci v Praze 7. Terčem desítek incidentů se letos stala část nedávno zrekonstruovaného Negrelliho viaduktu v Karlíně. „My jsme proto instruovali policisty z karlínského oddělení, kteří se tomuto místu mimořádně věnují a působí zde i preventivně,“ zdůraznil Jan Daněk, mluvčí pražského krajského policejního ředitelství.

Odhalování sprejerů není podle zkušeností strážníků a policistů vůbec jednoduché, na úprk jim stačí pár vteřin. Podobný nadále zůstává profil typického tvůrce. „Sprejeři jsou buď ‚vlci samotáři‘, nebo ‚pracují‘ ve dvojicích či skupinkách. To znamená, že někdo hlídá a může tak ostatní upozornit,“ vysvětlila Irena Seifertová.

Aplikací proti sprejům

Na vandaly s barvami si obyvatelé metropole nestěžují již jen na tísňové linky policie. Zvykají si i na nové technologie, a to prostřednictvím zmíněné aplikace „Bez graffiti“.

Přes ni mohou na pár kliknutí nahlásit místo, kde se nelegální kresba vyskytuje. Pro jednoduchost je vybavena i našeptávačem adres objektů vlastněných hlavním městem podle GPS lokace. V tomto roce bylo do aplikace vloženo sedm set podnětů. Ve svém telefonu ji má staženo tisícovka uživatelů.

Malují jinak a jsou Veselí. Trio z Brna zkrášluje trafostanice i mosty

„Proces od nahlášení podnětu občanem po samotné vyčištění trvá několik týdnů, v případě památkově chráněného objektu se prodlužuje až na několik měsíců,“ uvedla Petra Macháčková, mluvčí THMP.

THMP odstraňuje graffiti z objektů vlastněných hlavním městem Prahou. V případě, že se graffiti nachází na budovách ve vlastnictví městských částí, předává THMP hlášení konkrétnímu pracovníkovi městské části. Poslední variantou jsou hlášení týkající se budov v soukromém vlastnictví. Zde z majetkoprávních důvodů není možné z pozice THMP poškození řešit.

Odstranění graffiti prodlužuje také jeho samotné čištění, které prochází několika fázemi. „Nejprve musíme povrch fasády na čištění připravit, zbavit jej nečistot a mastnoty. Pokud je potřeba ho i lokálně vyspravit, provedeme drobné úpravy povrchů. Poté už můžeme za použití chemických prostředků přistoupit k odstraňování graffiti,“ objasnil Tomáš Novotný, místopředseda představenstva THMP.

Po zaschnutí technici ještě nanášejí odpovídající barevný nátěr a ve většině případů i takzvané antigraffiti. Nátěr, díky kterému lze případné další graffiti odstranit proudem vody. Cena za očistu se pohybuje okolo čtyř set korun za metr čtvereční.