Domy ve středních Čechách chátrají, pokuty podle starostů nefungují

  19:03aktualizováno  19:03
Mnohá středočeská města se potýkají se zchátralými domy, o které se jejich majitelé nestarají. Některé jsou dokonce na spadnutí a ohrožují chodce. Pokuty podle starostů nic neřeší. Sama města nemají peníze, aby domy opravila.

Secesní vila v Poděbradech na opravy čeká dvacet let. | foto: Archiv města

Možná ještě hůř než před třiceti lety vypadá restaurace Zlatý beránek na náměstí Míru v Mělníku. Tehdy se tu natáčel film Jak svět přichází o básníky. Majitelé začali letos s opravou, po 15 letech.

"Majitel sliboval dlouho. Až teď se nám podařilo ho přesvědčit. Je to poslední dům ve středu města, který není po rekonstrukci," konstatoval starosta Mělníka Ctirad Mikeš. Začalo se fasádou, okny a střechou, hotovo by mělo být příští léto.

Příběhů s dobrým koncem však není mnoho a v Mělníku, stejně jako v dalších středočeských městech, se místní i radnice potýkají s majiteli, kteří se o své domy stále nestarají.

"Jsou tu pozůstatky divoké privatizace po roce 1989, kdy se dostavěl hotel u zimního stadionu a dnes je z toho ruina, která přešla do vlastnictví několika lidí a není možné se dohodnout," prohlásil starosta.

Investovat do oprav a pak peníze vymáhat města nechtějí

Dům je spíš na demolici. Město žádá, aby vlastník zazdil vchody, zabezpečil budovu, aby v ní nemohli přebývat bezdomovci a aby její části nikdo nerozebíral. Hrozí, že spadne. Pokuty radnice rozdávat nechce. "Dát ji můžeme, ale ve své podstatě to problém nevyřeší," míní Mikeš.

I proto města, potažmo stavební úřady, udělují pokuty zřídka. Může být ve výši 200 tisíc, ale i dva miliony korun. "Máme několik takových domů, ale pokuty jsme nevyměřili. Chceme majitele rozumně k činům dotlačit, ale nechceme jim klást překážky," míní starosta Kutné Hory Ivo Šanc.

Řeč je o bývalém hotelu Černý kůň v centru města, který je už v takovém stavu, že projít kolem je nebezpečné. "Majitelé ho koupili před pěti lety a nedostali dotace, se kterými počítali," doplnil Šanc.

Kolem bývalého hotelu Černý kůň v Kollárově ulici v Kutné Hoře je lepší

Kolem bývalého hotelu Černý kůň v Kollárově ulici v Kutné Hoře je lepší nechodit. Upozorňuje na to i značka.

Že by město dům samo opravilo a peníze pak vymáhalo od majitelů? To starostové odmítají. "Teoreticky by to šlo, ale nemáme na to peníze. Sami máme několik domů, které potřebují rekonstrukci. Další věc je, zda bychom peníze dostali zpět," míní Šanc.

"Neříkám, že to nelze, ale investovat do soukromého majetku je jeden problém a vymáhat druhý. Pokud bychom investovali, byla by to půjčka i s úroky. Už je to ale hraniční nakládání s veřejnými prostředky," podotkl mělnický starosta Mikeš.

Když je dům za plotem, město nemá šanci

V Poděbradech mají trochu jiný problém. Rozpadá se secesní vila v ulici Studentská. Je však za plotem, nikoho neohrožuje, a tak je město krátké. "Dvacet let je devastovaná. Majitele vyzýváme každý půlrok, odpovídají, že se snaží," popsal starosta Ladislav Langr.

"Město moc šancí k donucení nemá. Zvlášť, když objekt neohrožuje a jediný důvod je, že hyzdí," doplnil městský právník Stanislav Vavřička.

"Záleží na dohodě. Je tu zámek, který patří Karlově univerzitě, jeho zeď ohrožovala auta na parkovišti. S opravou začali. Měli jsme problém i se záložnou na náměstí, majiteli jsou Vietnamci, pohrozili jsme pokutou, opravili fasádu," jmenuje Langr. Nově začne řešit dům na předměstí Kluk, kde spadla kůlna na veřejný prostor.

V Příbrami jsou domy, které ohrožují kolemjdoucí v ulici Čs. armády. Město je prodalo před třemi lety s tím, že je noví majitelé opraví. Na náměstí TGM chátrá už přes 20 let bývalá restaurace U Podařilů. Zoufalý stav nyní o to více vynikne, protože město nechalo náměstí opravit za více než 50 milionů.

  • Nejčtenější

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Muž dělal výtržnosti na ulici, nahý skočil ze Štefánikova mostu

Policisté v pondělí ráno řešili oznámení o výtržnictví v Praze 1. Opilec na ulici nadával kolemjdoucím, potom chtěl...

Praha není krkavčí matka měst, řekl Hřib k převozu epopeje do Krumlova

Pražští zastupitelé ve čtvrtek večer rozhodli o dočasném přesunu Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském...

I nový šéf Pirátů v Praze jednal se žalovaným manažerem. Doložil to zpětně

Nový předseda Pirátů v pražském zastupitelstvu Viktor Mahrik se stejně jako jeho stranická kolegyně Krausová scházel s...

Rozchod Prahy s Pekingem je dokonán, konec smlouvy stvrdili zastupitelé

Pražští zastupitelé definitivně ukončili platnost sesterské smlouvy s Pekingem. Na jednání vzali na vědomí ukončení...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz