Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Ctil Mánesa a potlačil své ego, říká pravnuk původního restaurátora orloje

  10:09
Nová, velmi odlišná kopie Mánesova kalendária na orloji vzbudila v posledních týdnech diskuzi, jestli si může restaurátor dovolit historicky významné dílo tak výrazně pozměnit. Předchozí restaurátor desky Bohumír Číla se totiž snažil naopak o co nejvěrnější kopii vůči originálu. „Pradědeček při práci potlačil svoje ego,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz David Míša, pravnuk restaurátora.

Jak se váš pradědeček dostal k restaurování takto významné památky?
Pradědeček Bohumír vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho rodiče se malířství a restaurátorství také věnovali, takže šel vlastně v jejich uměleckých stopách, všichni byli původem z Nové Paky. Pradědeček měl i dva bratry, Otakara a Antonína Mikuláše. Byli to legionáři, kteří ale vystudovali malbu. Té se věnovali celý život.

Pradědeček během života restauroval několik historicky důležitých děl a ve 40. letech 20. století už měl renomé a byl vážený. Zřejmě i z toho důvodu dostal zakázku na novou kopii Mánesova kalendária. Ta z roku 1882 od Emanuela Krescence Lišky byla totiž zničena při požáru Staroměstské radnice v roce 1945. Kopie od pradědečka zaujala místo na radnici v roce 1948 a s malými úpravami tam vydržela právě až do roku 2018, kdy ji nahradila kopie současná.

Jak dlouho strávil přípravou a přímo malováním kopie?
Na kalendáriu pracoval asi dva roky. Nejprve původní desku studoval a poté se věnoval vyhotovení kopie. Za celou práci si však nevzal žádný honorář.

Z jakého důvodu?
Podle mě to pro něj byla velká čest dělat kopii takového díla. Bral to zřejmě jako povinnost vůči národu, takže asi proto.

Pečlivé a vzorné dílo

Článek o usazení Čílovy kopie na orloj z deníku Mladá fronta
1. července 1948

Včera odpoledne bylo na Staroměstské radnici v Praze 1 nasazeno opět na orloj kalendárium. Dnes před polednem začnou opět po třech letech chodit na orloji apoštolové. Byla to velmi těžká práce našich předních výtvarných umělců, akademického sochaře Suchardy, který tvořil dřevěné figurky, a akademického malíře Bohumíra Číly, který namaloval kalendárium, jež je opravdu velmi krásné.

Bylo to půl druhého roku úporné práce namalovat obrovskou mísu kalendária, která má průměr asi 280 centimetrů tak, aby barvy odolávaly slunci a vodě. Původně byl řízen Pražský orloj v roce 1490 pražským mistrem Hanušem, kalendárium bylo pak v roce 1865 opatřeno malbami od Josefa Mánesa, které znázorňovaly dvanáct měsíců. Originál je nyní uložen v Národní galerii v Praze, který byl poté nahrazen kopií od profesora Lišky.

Liškovo kalendárium i s dřevěnými figurkami apoštolů bylo zničeno při německých náletech na Prahu na Staroměstskou radnici v květnu roku 1945. Po revoluci bylo nutné nechat kalendárium i figurky nové. Kalendárium je pohyblivé a každý den se otočí asi o dva centimetry, tak aby se na konci roku dostalo na původní místo. Akademický malíř Bohumír Číla namaloval kalendárium přesně podle Mánesova obrazu, velmi pečlivě a vzorně a za práci půl druhého roku nevzal ani haléře. Kromě skutečných materiálových výdajů.

Jeho dcera, tedy vaše babička Bohumíra Míšová Čílová, mu později v restaurování desky pomáhala. K tomu ji přivedl váš pradědeček?
Babička Bohumíra nejen že pocházela z rodiny malířů a restaurátorů, ale sama se za jednoho vdala, konkrétně tedy za akademického malíře Míšu. Zároveň jí chtěl její otec řemeslo předat, takže babička rovněž vystudovala Akademii výtvarných umění, kde i učila a poté zde usilovala o docenturu.

Když už pradědeček nebyl v nejlepších letech a neměl tolik sil, pomáhala mu a později po něm převzala jeho zakázky na restaurování.

Kvůli povětrnostním podmínkám se však vystavené dílo na orloji ničilo. Jak často potřebovala pradědečkova kopie opravovat?
Já jsem se jako malé dítě kolem kalendária doma často pohyboval. Podle mě jej částečně restaurovali každých 5 až 10 let. Kalendárium se pečlivě střežilo a bylo nutné jej pravidelně opravovat.

Na kopiích kalendária se tedy pracovalo přímo u vás doma?
Pradědeček měl jednak ateliér doma v bytě a další měl několik desítek metrů od něj. Určitě měl ještě i další ateliér v akademii, takže na kopii pracoval na různých místech.

Z dobového tisku víme, že váš pradědeček šel ve stopách Mánesa a snažil se o co nejvěrohodnější kopii jeho díla, je to tak?
Určitě. Pradědeček k práci přistupoval zodpovědně, stejně jako sám Mánes k prvotnímu zadání. Bohumír Číla se snažil potlačit svoje ego, což by v tomto případě restaurátor, nebo malíř měl. Chtěl opravdu reflektovat to, co chtěl dílem původně říct Mánes. Stejně jako on si vše ověřoval, i ty nejmenší detaily, studoval kroje, krajinu a předměty, což nový restaurátor asi úplně nedělal.

Během práce na kopii Číla nicméně udělal nějaké chyby, například v číslech nebo slabikách u jmen, která jsou součástí kalendářní desky. Víte o tom?
Nějaké nepřesnosti během práce určitě nastanou, ale je to nedopatřením. Rozhodně to nebyl pradědečkův záměr.

Co by váš pradědeček na současnou kopii kalendária od restaurátora Stanislava Jirčíka řekl?
Nevím, co by na to řekl, ale určitě by chtěl, aby tam byla zachována ta zjevná původní zpráva a poselství. Věřím tomu, že i pan Jirčík k tomu přistupoval zodpovědně, a nechtěl bych jeho práci soudit, protože nejsem profesionál, ale ten rozdíl je vidět na první pohled. Pokud bylo nějaké zadání a pokud bylo jasné, tak práce měla vypadat podle něj, ne podle vlastního uvážení restaurátora.

Z dívky je šedivá stařena, postavy na orloji vypadají po rekonstrukci jinak

Jak si vysvětlujete, že kolem současné podoby kalendária chodili lidé čtyři roky bez toho, aby si tak zásadních rozdílů všimli?
Nedokážu to vysvětlit. Možná si toho někdo všiml, ale neřešil to.

Vy sám jste to zpozoroval?
Já si toho všiml několik měsíců potom, co jsem šel kolem orloje. To jsem ale nevěděl, jestli je to už finální podoba, nějaká její varianta nebo nedokončené dílo. Mluvil jsem o tom s několika restaurátory a ti také nevěděli. Poté jsem se někde dozvěděl, že je to nová kopie, ale tehdy jsem to tak dopodrobna neřešil. To vlastně až nyní, kdy na to upozornila média a začalo se to více řešit.

Bohumír Číla

(16. května 1885 - 13. února 1973)

Malíř a restaurátor Bohumír Číla
  • Narodil se v Nové Pace v rodině obchodníka.
  • Studoval na Uměleckoprůmyslové škole a následně přestoupil na pražskou Akademii výtvarných umění, kde byl žákem malíře Františka Ženíška.
  • Maloval podobizny, figurální kompozice a náboženské výjevy.
  • Restauroval malby stěn v letohrádku Amerika, v Mozartových salonech na Bertramce, Maroldovo panorama bitvy u Lipan v pavilonu holešovického výstaviště nebo Brožíkovy obrazy, např. Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým.
  • V roce 1946 namaloval kopii Mánesova kalendária, které je na Pražském orloji.

Doma máte krásnou a zachovalou studii kopie od vašeho pradědečka, kterou by si mohl případný restaurátor detailně nastudovat. O tu od úřadů nebo památkářů zájem nebyl?
Pan Jirčík měl určitě k dispozici Mánesův originál. Do jaké míry je kopie Bohumíra Číly k práci na další kopii užitečná, to nevím. V současné chvíli se nachází v depozitáři Muzea hlavního města Prahy a může být i poničená. Určitě jsou všechny postupy během restaurování zdokumentovány, minimálně za poslední desítky let. Mám velké množství dochovaných negativů, každý detail se fotil a řešil.

A o tom, že doma máte studii, nikdo nevěděl?
O tom nikdo až doteď nevěděl. Pokud však bude potřeba ji poskytnout pro nějaké další práce na kalendáriu, určitě to rád udělám.

Kontrolovali památkáři nebo lidé z úřadů při práci na kopii vaší babičku nebo pradědečka, jestli vše dělají správně?
Od babičky vím, že během restaurování chodily komise, a to poměrně často. Byly velice přísné a striktní, přičemž se musely dodržovat jisté postupy. To pak bylo nicméně vidět na výsledku, který působil velmi věrohodně.

Musel pradědeček něco předělávat, protože to neodpovídalo originálu?
Nevím o tom, ale myslím, že k tomu nedošlo. Byl mistr malíř, techniku měl zvládnutou na detailech i na obličejích, hodně Mánesa studoval. Sice pro něj každá ikona byla velikou výzvou, nicméně mohu dát ruku do ohně za to, že všechno dělal s největším rozmyslem a péčí.

Vás nelákalo pokračovat v rodinné tradici?
Lákalo, ale když jsem byl malý, tak mě rodiče více soustředili na jazyky, a těm se věnuji dodnes jako překladatel. Ale moje sestra a sestřenice se umění věnují a ač se tím neživí, malují obě rády.

Co říkáte na zrestaurovanou kopii Mánesova kalendária na staroměstském orloji?

celkem hlasů: 27693
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 12. června 2022. Anketa je uzavřena.
  • Nejčtenější

Slavia - Sparta 1:1, nechutné derby rozhodly penalty, hosté srovnali v závěru

Fotbalové derby číslo 308 skončilo remízou 1:1. Zápas, v němž se nehrál fotbal, ale provázely ho nechutné scény,...

Bořil vs. Krejčí a Haraslín. Vyfasuje slávista za zkrat tvrdší trest?

Už když jeho jméno zasvítilo v základní sestavě, mohli jste tušit, že nebude klid. Ve Slavii nosí kapitánskou pásku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Aris Limassol 3:2, výhra díky standardkám, Krejčí dva góly dal i zavinil

Sparťanští fotbalisté do základní fáze Evropské ligy vstoupili vítězně. S Arisem Limassol sice brzy prohrávali, ale pak...

„Zrovna si dělám řidičák.“ Žena se řítila Prahou 180 km/h, ignorovala i výstřel

Nedělní nebezpečnou jízdu údajné účastnice kurzů autoškoly zastavily až stromy v poli. Tam vysokou rychlostí dojela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bylo to profesní selhání, plakala anestezioložka souzená za smrt pacientky

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil anestezioložce, která podle obžaloby z nedbalosti způsobila smrt mladé ženy při...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Důkazy o místě narození sv. Václava chybí. O titul „rodiště patrona“ vzplál spor

Premium „Jednou, když kněžna Drahomíra v požehnaném stavu byla, se svojí družinou ve stochovských lesích dlela. Tu na ni přišly...

Vládní tatrovky i Klausovo audi. Úřad vlády vystavuje vzácné vozy politiků

Den české státnosti, svátek svatého Václava, už tradičně otevře brány a dveře mnohých nepřístupných míst....

Mafra vyklidila sídlo kvůli oznámení o výbušnině, hrozba se nepotvrdila

Kvůli anonymní bombové výhrůžce byla krátce před polednem evakuována budova mediální skupiny Mafra na pražském Andělu....

Zoo Praha slaví jubilea v chovu největších savců. A 92. výročí založení

Zoo Praha v sobotu oslavilo nejen Světový den goril, ale i 60 let zdejšího chovu těchto největších primátů na světě, a...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...