Svíticí vesta i rukavice, speciální boty. Novinky zvýší bezpečnost práce

  9:17aktualizováno  9:17
Specialisté ze Západočeské univerzity v Plzni vyvinuli ochranné pomůcky, které zvýší bezpečnost lidí na rizikových pracovištích. Je to výstražná vesta s osvětlením využívající solární energii, rukavice s integrovaným světlem a obuv, která chrání před takzvaným krokovým napětím.

Specialisté ze Západočeské univerzity vyvinuli speciální výstražnou vestu. | foto: Regionální inovační centrum elektrotechniky

Výstražná vesta s aktivním osvětlením se na první pohled neliší od těch běžných. Zásadní rozdíl ale je, že vesta je vybavená aktivním liniovým osvětlovacím systémem se čtyřmi LED diodami jako světelnými zdroji.

„Liniové světlo je ve tmě lépe vidět než světlo bodové. Naším hlavním přínosem jsou ale především flexibilní fotovoltaické panely, umístěné na zadní části vesty, které dobíjí akumulátor pro napájení osvětlovacího systému,“ vysvětluje Radek Soukup z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

Na vývoji ochranných pomůcek spolupracovali s firmami Applycon a Holík International.

Ochranné pomůcky

Díky akumulátoru, který je v náprsní kapse a je odnímatelný, vydrží vesta mimo dosah slunečního záření svítit přibližně dvacet hodin.

Důležitou bezpečnostní funkcí je také signalizace nouzového stavu. Na nebezpečí lze upozornit stisknutím tlačítka na řídicí jednotce v kapse vesty. Nouzový stav je pak signalizován blikajícím světlem, což je užitečné například v hlučných provozech.

„Zajištění bezpečnosti pomocí aktivního osvětlení je v současnosti celosvětový trend a zabývají se jím významné firmy s globální působností,“ říká jednatel společnosti Applycon Milan Baxa.

Cena vesty by se podle konfigurace měla pohybovat od jednoho do dvou tisíc korun. Na trh by měla přijít ještě v letošním roce.

Další z pomůcek z dílny plzeňských vývojářů jsou rukavice s integrovaným osvětlením.

„Jejich široké uplatnění předpokládáme například v automobilovém průmyslu. V mnoha případech zde dělník při práci musí mít obě ruce volné, ale zároveň si potřebuje posvítit. Když má čelovku nebo jinou svítilnu, stíní si rukama. Díky LED diodám integrovaným v rukavicích se tomuto problému vyhne,“ vysvětluje Radek Soukup.

Třetí pomůckou, kterou výzkumníci z RICE pomohli vyvinout, jsou boty chránící před krokovým napětím.

„Boty mohou pracovníka upozornit na výskyt nebezpečného jevu, který vzniká v okolí na zem spadlých drátů vysokého napětí nebo například při úderu blesku. Při chůzi směrem k nebezpečnému místu vzniká mezi nohama současně se dotýkajícíma země nebezpečné dotykové napětí. Podle normy je pro člověka přípustná hodnota 50 voltů na jeden metr. Boty dokáží vyhodnotit její překročení a akusticky a vizuálně dají uživateli signál, že se musí vzdálit od nebezpečného zdroje,“ popisuje funkci bot Soukup.

Elektrody, které krokové napětí snímají, jsou umístěné v podešvi a napojené na vyhodnocovací elektroniku umístěnou na jazyku boty.

„V tuto chvíli máme hotový prototyp. Nyní je před námi další krok, abychom vyrobili další vzorky, které se budou testovat a ověřovat v reálu,“ uzavírá Tomáš Pekař ze společnosti Holík International.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Podvodem získal milionový majetek, řekl soud a vyměřil čtyři roky vězení

Ilustrační snímek

Krajský soud v Plzni poslal na čtyři roky do vězení Arnošta Gindru, který podle obžaloby podvodem připravil svého...

Muži vytáhli souseda z domu a zbili ho, motivem byla patrně odplata

Ilustrační snímek.

Útok na muže v Němčicích na Klatovsku vyšetřuje policie. Skupina agresorů se dobývala k němu do domu, když jim otevřel,...

Najdete na iDNES.cz