Špičkové centrum se zaměřením na výzkum a sportovní vědu vznikne v Plzni

  9:06aktualizováno  9:06
V Plzni by v příštích letech mohlo vzniknout Výzkumné centrum sportovních věd a medicíny. Centrum, které by svým zaměřením bylo unikátní i v rámci republiky, má fungovat při Pedagogické fakultě Západočeské univerzity.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Úzce by ale spolupracovalo s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy i plzeňskou fakultní nemocnicí. Vyloučené není ani partnerství s výzkumnými centry na univerzitě. Těžiště činnosti bude ležet v excelentním výzkumu.

„Uvítali bychom, kdyby v Česku vzniklo centrum podobné tomu našemu,“ avizoval už při své návštěvě na půdě Západočeské univerzity před několika týdny Michael Ormsbee, docent Floridské státní univerzity. Tam už funguje Institut sportovních věd a medicíny, zaměřuje se mimo jiné na výkonnost člověka či metabolismus sportovců i běžné populace v závislosti na jejich výživě.

Ormsbee jako ředitel tohoto institutu usiluje o mezinárodní spolupráci. A v univerzitní Plzni vidí velký potenciál. „Cítím, že zájem o sport a sportovce je tady veliký. Lidem, kteří se začnou zajímat o své zdraví, chceme poskytnout informace,“ svěřil se Ormsbee.

Podle plzeňského fotbalového trenéra Petra Košika, který byl na Florida State University v loňském roce na stáži a který Ormsbeeho do Plzně pozval, se už začalo intenzivně jednat o konkrétních obrysech celého projektu. „Čeká nás řada úkolů, musíme nastavit pravidla fungování. Bude to rozsáhlá záležitost,“ je si vědom Košik.

Americká univerzita může pomoci s know-how

Už nyní je ale podle něj jasné, že centrum by se mělo soustředit na výzkum na vysoké úrovni. „Výzkum by měl přinášet nové a unikátní pohledy nebo řešení, čekáme zajímavé objevy. Kvůli tomu je ale třeba, aby se do činnosti zapojili lidé s vysokou odborností. To se, myslím, podařilo,“ hodnotí Petr Košik a dodává, že pomoct by podle něj měly již navázané kontakty Západočeské univerzitě.

Už nyní spolupracuje s univerzitou ve španělském Toledu, německém Chemnitz, Univerzitou Aichi Gakuin z japonské Nagoje a nejnověji právě s Florida State University.

Ormsbee naznačil, že jeho existující institut by tomu plzeňskému mohl v první fázi pomoct s vybavením i s know-how. „Možností spolupráce je mnohem víc. Byli bychom rádi, kdyby se tu mohly provádět i stejné studie jako ve Spojených státech. Můžeme pomoct ale také s metodologií, analýzou dat, společně můžeme generovat nové myšlenky,“ nastínil svou představu Ormsbee.

Podle Košika by se s prvními menšími výzkumy mělo začít už v horizontu měsíců, u složitějších výzkumů zabere samozřejmě určitou dobu příprava. „Můžeme se pohybovat v řádu měsíců i let, bude záležet i na možnostech financování,“ netají se Petr Košik.

Co se týče konkrétních témat, minimálně v první fázi by se centrum mohlo věnovat oblastem, v nichž už nějaký výzkum probíhá. Konkrétně zmiňuje výzkum vitaminu D, omega 3 mastných kyselin nebo oblast výživy a doplňků stravy. V budoucnu by se podle něj mohlo centrum dotknout i pohybové prevence a tvorby programů konkrétních pohybových aktivit.

„Centrum by mohlo navázat na naše sledování různých parametrů při extrémních sportovních výkonech,“ říká k tomu Ondřej Topolčan, náměstek ředitele plzeňské fakultní nemocnice pro vědu a výzkum, a dodává, že existují i další oblasti, v nichž by se dalo spolupracovat.

Zmiňuje, že nemocnice usiluje o to, aby zvýšila účinnost a účelnost rehabilitace pacientů, především kardiologických a onkologických. „Třetí oblast, která se nám líbí a která má patřit mezi náplně tohoto centra, je otázka nutrice a tělesné zátěže. Z našeho pohledu je to opět zajímavé zejména pro pacienty kardiologické a onkologické,“ vysvětluje Topolčan, proč celou myšlenku podporuje.

Minimálně v počátku bude centrum sídlit v budově Pedagogické fakulty. Do budoucna je podle Košika jednou z variant rekonstrukce nějakého objektu, ve hře je ale i zcela nová budova. „To je ale až další fáze celého projektu. Náklady očekáváme v řádech desítek milionů korun,“ uvedl Košik s tím, že zajištění drobnějších výzkumů by mohlo přijít řádově na statisíce, u výzkumů excelentních budou náklady podstatně vyšší.

Nejčtenější

Slavia měla kopat dvě penalty, v Plzni bylo podle komise vše v pořádku

Brankář pražské Sparty Florin Nita (vpravo) se natahuje po míči, který má v...

Slávističtí fotbalisté v nedělním derby proti Spartě (1:1) měli dostat výhodu dvou pokutových kopů za fauly na...

KOMENTÁŘ: VAR liga. Přesně opak toho, co jsme od videa chtěli

Rozhodčí Karel Hrubeš ukazuje žlutou kartu sparťanskému brankáři Florinu Nitovi...

Fotbalové derby Slavie proti Spartě opět odhalilo, co českému fotbalu nejvíc chybí: transparentnost. Kdyby existovala...

Kovář se loučí: Jsem pyšný na kluky v Plzni, ale asi zkusím zahraničí

Jan Kovář v dresu Plzně

Po prosincovém návratu z Ameriky vytáhl Plzeň až ke špičce extraligy. Jediná výhra ho dělila v play off od postupu do...

Na D5 havaroval kamion, dálnice u Rokycan ve směru na Plzeň byla zavřená

Havárie dvou kamionů na D5

Nehoda kamionu uzavřela časně ráno dálnici D5 u Rokycan ve směru na Plzeň. Policisté odkláněli dopravu mezi exity 50 až...

Humor má v sobě vždycky mít ostrost a vyhraněnost, říká herec Neužil

Filmový festival Finále v Plzni navštívil herec Václav Neužil. Diváci ho v...

Jednou z hereckých osobností, které navštívily plzeňský filmový festival Finále, je Václav Neužil. Rodák z krajské...

Další z rubriky

Dálnici D5 zablokovala nehoda. Srazily se dva kamiony a dvě auta

Nehoda na dálnici D5 u Rokycan, srazila se čtyři vozidla - dvě nákladní a dvě...

Dálnici D5 u Rokycan ve čtvrtek v podvečer zablokovaly tři dopravní nehody. Osobní auto tam nejprve vyjelo z dálnice a...

Věž katedrály svatého Bartoloměje v Plzni chrání před ohněm suchovod

Věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni na náměstí Republiky chrání před ohněm...

Po pondělním ničivém požáru pařížského chrámu Notre-Dame se opět dostává do popředí zájmu laiků i odborníků zabezpečení...

Zlatého ledňáčka si z festivalu Finále odvezli tvůrci snímku Domestik

Sošku za nejlepší celovečerní hraný a animovaný film získalo drama Adama...

Přes čtrnáct tisíc diváků navštívilo letošní 32. ročník filmového festivalu Finále v Plzni. O Zlaté ledňáčky bojovalo...

Najdete na iDNES.cz