Bimbovy erotické obrazy mají v Plzni premiéru, malíř by oslavil stovku

  9:35aktualizováno  9:35
Originály dětských kreseb, dopisy s Jaroslavem Foglarem, obálky prvorepublikových časopisů nebo ukázky reklamních plakátů lákají do světa Bohumila Konečného. Plzeňský rodák, slavný malíř a ilustrátor zvaný Bimba by se letos dožil sta let.

Kresba slavného výtvarníka Bohumila Konečného zvaného Bimba (6. 12. 2018) | foto: Archiv Bohumila Konečného

Za expozicí stojí kantor Jan Hosnedl, který Bimbovy ilustrace obdivoval už odmalička. Poprvé upozornil na tak trochu zapomenutého výtvarníka před dvanácti lety.

„Tři roky jsem jezdil po celé republice a pátral po jeho dílech. Ukázalo se, že jeho život je neuvěřitelně dobrodružný,“ uvedl. Setkával se s pamětníky, sběrateli, přáteli Bohumila Konečného i jeho manželkou a dcerou.

V Galerii Jiřího Trnky pak uspořádal první expozici. Vznikl rovněž film. Tehdy se Hosnedl zařekl, že už nic podobného nebude opakovat.

„Mezitím se ale objevila řada originálů a já se dozvěděl mnoho nových informací. Když se blížilo stoleté výročí, zkrátka mi to nedalo. Rozhodl jsem se vydat knihu a uspořádat hned čtyři výstavy v místech, které jsou s Bohumilem Konečným spojené,“ přiznal.

První akce se uskutečnila v Praze, kde ilustrátor studoval na Akademii výtvarných studií. Druhá volba padla na Mariánskou Týnici. Právě na severní Plzeňsko často jezdil, v 80. letech minulého století se pak s manželkou odstěhoval do Kožlan.

Fotogalerie

Hosnedl nemohl vynechat ani Bimbovo rodiště, kde kreslíř mimo jiné pracoval na dvou foglarovkách. „Návštěvníci uvidí obálku knihy Přístav volá. Na ní si můžou všimnout, že v pozadí se nachází baťovský plakát. Tehdy už Bimba totiž pracoval pro Baťu. Kromě toho šlo ještě o knihu Boj o první místo,“ zmínil.

Zajímavostí rovněž je, že obě díla vyšla v plzeňském nakladatelství Jan Kobes, které se nacházelo v Husově ulici.

Návštěvníci si v Galerii Jiřího Trnky mohou přečíst úryvky z korespondence, kterou Bohumil Konečný vedl s Jaroslavem Foglarem.

„Foglar byl velmi pedantský, takže některé náměty mu předkresloval. Z dopisů je dobře znát, jak si vyměňují názory,“ vyprávěl kantor. Obdivovat lze i reklamní plakáty, které si u něj objednával například Prazdroj.

Bohumil Konečný

  • narodil se 19. dubna 1918
  • maturoval v roce 1936 na II. české státní reálce v Plzni
  • tvořil pro časopisy Ahoj, Rozruch, Mladý hlasatel, Vpřed
  • ilustroval díla Otakara Batličky a Jaroslava Foglara
  • věnoval se reklamním plakátům (například pro firmy Prazdroj, Baťa) a propagačním materiálům
  • zemřel 14. ledna 1990 v Kožlanech

Poprvé zájemci uvidí též výtvarné ukázky z knihy Dobrodružství v Zemi nikoho nebo časopisu Mladý hlasatel, konkrétně kousek nazvaný Zmírající slon. Dlouhých dvacet let byly uloženy v činžovním žižkovském bytě populárního spisovatele.

Plzeňskou premiéru mají rovněž erotické Intimní obrazy. „Věděli jsme, že existují. Ovšem nebylo jasné, zda je vytvořil skutečně Bimba. Jan Saudek nás utvrdil v tom, že na sérii roztomilých pornografických pohlednic si dobře pamatuje. Skutečně se pak v pozůstalosti našly skici,“ ozřejmil Hosnedl.

Kromě dobrodružných příběhů Bohumil Konečný rád zobrazoval ženy. „Nádherná je třeba obálka z Humoristických listů, která se zachovala v Památníku národního písemnictví,“ dodal.

S ženskou postavou se pojí i vůbec nejtrpčí doba života významného umělce. V 60. letech nakreslil komiks o bojovnici Amazoně. Jeho blízký přítel Petr Sadecký kresbu spolu s dalšími věcmi sebral a emigroval. Ukradené kousky pak vydával za své a zbohatl na nich.

Výstava v krajské metropoli potrvá do 19. ledna. Poté se pozornost přesune do Zlína. Zde slavný plzeňský rodák zhruba tři roky žil a pracoval pro Baťu.

Nejčtenější

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Měla Plzeň kopat na Slavii penaltu? Nešlo o tak závažný zákrok, řekl sudí

Fotbalový sudí Miroslav Zelinka během ligového utkání Slavie proti Plzni.

Plzeňský stoper Jakub Brabec klečel na zemi a zoufale gestikuloval. „Faul, vždyť mě zezadu stáhl.“ Jeho spoluhráči se...

Puštík zaútočil na běžce v lese, sova muži podrápala hlavu

V Plzni na Borských polích zaútočil na muže puštík. Sova se zřejmě bála o...

Na muže, který si šel zaběhat do lesa na Borských polích v Plzni, zaútočil puštík. Bojovná sova svému nepříteli, který...

Další z rubriky

Celník si nechal pokutu bez bločku, dostal podmínku a ztratí práci

Celníci v areálu v Nupakách nedaleko Prahy zadrželi v kamionu 250 krabic...

O práci přijde kvůli odsouzení za korupci a zneužití pravomoci celník Roman D. Před téměř pěti lety na tehdy ještě...

VIDEO: V Plzni zavřeli Rooseveltův most, MHD měla půlhodinové zpoždění

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V centru Plzně začala čtyřměsíční oprava Rooseveltova mostu, která ještě více zkomplikovala už tak hustou dopravu ve...

V plzeňské ubytovně se pobodali tři muži, dva skončili v nemocnici

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Rvačka tří mužů v plzeňské ubytovně skončila v sobotu večer zásahem policie a záchranky. Dvěma cizincům záchranáři...

Najdete na iDNES.cz