Dopisy z Říma i kněžské roucho. Výstava připomíná kardinála Berana

  9:40aktualizováno  9:40
Osobní věci kardinála Josefa Berana, které měl u sebe v koncentračním táboře v Dachau, vzácné rodinné fotografie i jeho kardinálské roucho. To jsou některé z věcí, které jsou k vidění na unikátní výstavě v mázhausu plzeňské radnice. Potrvá do 13. prosince.

V mázhausu plzeňské radnice je umístěna expozice věnovaná kardinálu Josefu Beranovi. K vidění je do 13. prosince. (26. 11. 2018) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Expozici vytvořil Beranův praprasynovec David Brabec. „Výstavu jsme rozdělili do tří bloků. První představuje kardinála Berana tak, jak ho zná širší veřejnost, tedy jako kněze, vězně dvou totalit a jako vyhnance, který nepřestal svou vlast milovat a šířil o ní povědomí po celém světě. Další část je věnována jeho touze vrátit se do vlasti a třetí jej představuje jako plzeňského rodáka,“ uvedl Brabec.

Nechybí neznámé a dosud nezveřejněné fotografie, které slavnou osobnost spojují s Plzní. K těm patří například snímky, kdy do města po konci druhé světové války přijel jako čerstvě jmenovaný arcibiskup a promlouval k zaplněnému náměstí.

Zařazeny jsou i fotky z poslední návštěvy jeho rodiště v roce 1963. „Kardinálův vztah k Plzni byl velmi silný a blízký. Důležitým místem pro něho byla katedrála svatého Bartoloměje. Tady byl v roce 1889 pokřtěn a o třiadvacet let později zde sloužil svou první mši svatou,“ říká plzeňský biskup Tomáš Holub.

Důležitou část výstavy tvoří předměty spojené s kardinálovou rodinou. „Jsou to například svaté obrázky, které věnoval členům rodiny,“ dodává David Brabec, který se tak při tvorbě expozice ponořil do historie své vlastní rodiny.

Velmi zajímavým artefaktem jsou také dopisy, které posílal své sestře, když už pobýval v Římě, odkud se do vlasti kvůli komunistickému režimu nesměl vrátit.

Fotogalerie

„Jsem moc ráda, že se je podařilo zachránit. Kardinál v nich své sestře psal o aktuální situaci, často se jedná téměř až o šifru,“ konstatuje Beranova praneteř Danuše Brabcová.

Kardinál Josef Beran se narodil v Plzni v prosinci roku 1888. Stal se významným duchovním. Po 17. listopadu 1939 byl často vyslýchán gestapem, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha jej nacisté zatkli a krutě vyslýchali v pankrácké věznici.

Poté byl převezen do koncentračního tábora v Terezíně a později do Dachau. Tady zůstal až do konce války. Po návratu se nejprve zastavil v rodné Plzni u své maminky a u příbuzných v Bolevci.

V listopadu 1946 jej papež Pius XII. jmenoval pražským arcibiskupem. Po nástupu komunismu byl v roce 1949 internován. Začalo pro něho období pronásledování a hlídání, které mělo za úkol jej zlomit a izolovat.

V roce 1965 jej papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Vláda Beranovi umožnila odlet do Říma ovšem bez možnosti návratu. Zemřel v květnu 1969 a v poslední vůli uvedl, že chce být pohřben ve své vlasti. To bylo umožněno teprve až v letošním roce.

Ostatky kardinála Berana jsou uloženy v katedrále sv. Víta (23. 4. 2018)

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají...

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím,...

Za cestopisy bych dal nevím co, psal Ježíškovi desetiletý Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund v roce 1928.

Slavný cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund dnes slaví sté narozeniny. Svoji touhu poznávat svět nezapřel už...

Dvanáctiletý školák nadýchal téměř dvě promile, nemohl chodit ani mluvit

strážníci, městská policie, Plzeň, ilustrace

Namol opilé dítě převáželi v pátek záchranáři do plzeňské fakultní nemocnice. Dvanáctiletý chlapec na sebe upozornil...

Najdete na iDNES.cz