Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Za srážku vlaků dostal strojvůdce podmínku, podle soudu jel příliš rychle

  11:14
Srážku osobního motoráku s protijedoucím měřicím vlakem, která se stala v září 2020 na nádraží ve Kdyni, zavinil podle rozhodnutí domažlického okresního soudu strojvedoucí osobního vlaku Jaroslav Krotký. Podle verdiktu překročil maximální povolenou rychlost o polovinu a nesprávně brzdil, dostal podmíněný trest.

Domažlický okresní soud uznal padesátiletého strojvedoucího vinným z obecného ohrožení z nedbalosti. „Odsuzuje se k trestu odnětí svobody v trvání 30 měsíců, jehož výkon se podmíněně odkládá na zkušební dobu tří let,“ řekl soudce.

Obžalovaný dále nesmí po dobu tří let řídit vlakové soupravy. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozilo až osmileté vězení.

Srážka vlaků ve Kdyni na Domažlicku

Při srážce osobního vlaku s diagnostickou soupravou ve Kdyni na Domažlicku se zranilo 20 lidí. Čtyři z nich vážně. (9. září 2020)

Krotký vinu od počátku odmítá. Uvádí, že si není vědom, že by maximální čtyřicetikilometrovou rychlost při vjezdu do nádraží překročil.

Podle znaleckého posudku, který byl pro rozhodování soudu klíčový, však strojvedoucí jel příliš rychle. Krotký se závěry posudku nesouhlasí, navíc tvrdil, že bylo s údaji pro jeho zpracování manipulováno.

„Soud nemá pochybnosti o závěru znaleckého posudku, vyloučili jsme jakýkoliv zásah do údajů, a je třeba s ním pracovat. Že se s tím obžalovaný nemůže smířit, je jeho věc,“ podotkl soudce. 

„Nikdo nezpochybňuje stav kolejiště, ale důkazy jsou jasné. Pokud by nedošlo k překročení rychlosti, ke srážce by nedošlo,“ uzavřel soudce.

Na to upozorňoval také státní zástupce. „Z mého pohledu je stěžejní rychlost vlaku. Podle znalce i zprávy Drážní inspekce obžalovaný překročil před místem střetu a nájezdem do zastávky maximální povolenou rychlost. Místo 40 km/h jel 60. Dále zvolil nesprávný způsob brždění. To jsou primární příčiny. To, v jakém stavu bylo kolejiště, je sekundární,“ řekl během závěrečné řeči žalobce.

Ve stanici na Domažlicku se srazily vlaky (9. 9. 2020)

Doplnil, že strojvedoucí Jaroslav Krotký řekl, že po stejné koleji, jen v opačném směru, jel ten den už jednou. „Měl proto přizpůsobit rychlost stavu kolejiště,“ domnívá se státní zástupce.

Pro strojvedoucího navrhoval 2,5 až 3 roky vězení podmíněně se zkušební dobou čtyři až pět let, zákaz řízení vlaků až na 14 měsíců a peněžitý trest kolem 30 tisíc. Obhajoba trvala na zproštění viny. 

Dnešní rozsudek není pravomocný. Obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání. 

Krotký se hájil tím, že se snažil brzdit, ale na mokrých kolejnicích zarostlých trávou motorový vůz jen klouzal a nešel zastavit.

Jeho slova potvrdil také Jaromír O., strojvedoucí měřicího vlaku, který předloni 9. září ráno vjížděl do Kdyně z druhé strany, od Domažlic. Návěstidlo mu povolovalo vjet do nádraží. 

„Na kolejích byla ujetá tráva a rosa. Byla tam taková kluzká emulze. Jeden z policistů to zkusil přejet nohou a říkal, že to snad někdo polil olejem,“ uvedl svědek.

Sám vidí chybu ve špatné údržbě kolejiště. „Vyrostla tam tráva, kterou nikdo nesekal. Podle mě kolej nebyla schopná provozu. Proč najednou vysekali trávu dva dny po nehodě? “ poznamenal svědek.

Při střetu vlaků se zranilo 20 lidí, obžalovaný strojvedoucí byl těžce zraněný.

„Šetřením Drážní inspekce bylo prokázáno, že strojvedoucí překročil nejvyšší dovolenou rychlost při jízdě kolem vjezdového návěstidla železniční stanice Kdyně o 20 kilometrů v hodině, do výhybky číslo 1 přestavené do vedlejšího směru o 19 kilometrů v hodině a do výhybky číslo 2 přestavené pro jízdu doleva o 18 kilometrů v hodině. Po vjetí osobního vlaku na staniční kolej číslo 2 pokračoval strojvedoucí v jízdě nedovolenou rychlostí 56 kilometrů v hodině, místo předepsaných 40 kilometrů v hodině. Poté teprve začal rychlost snižovat. Následně skutečně došlo ke smyku kol, aniž však byla strojvedoucím provedena obsluha brzdových zařízení v souladu se stanovenými technologickými postupy,“ popsali inspektoři Drážní inspekce důvod kolize.  

„Když jsme vyjeli z oblouku, zahlédli jsme motorový vlak. Ten ale nezastavil, pořád jel. Křikl jsem na kolegu v kabině: Houkej a brzdi! Motoráček pořád jel proti nám. Nepřipadalo mi, že by jel rychle. Ten motorák jsem brzdil i očima. Viděl jsem, že se prášilo od osy motorového vlaku, strojvedoucí ve snaze zastavit použil i pískování. Když jsem viděl, že srážka bude nevyhnutelná, začalo mi to ve hlavě šrotovat. Najednou nevíte, co udělat. Vyskočit z lokomotivy?“ líčil u soudu svědek okamžiky těsně před srážkou vlaků.

Potvrdil, že strojvedoucí v motorovém vlaku byl i těsně před srážkou pořád na řídicím stanovišti. „Byl jako kapitán na lodi. V duchu jsem si říkal: Uteč!“ uvedl svědek.

S kolegou v kabině měřicího vlaku se zapřeli rukama. „V tom přišel šílený náraz. Byly to dvě rány. Motorák jsme nabrali a ten odlétl deset metrů. Otevřeli jsme ho jak plechovku rybiček. Byla to hrůza. Než jsme zastavili, minuli jsme půl motoráku,“ popsal druhý strojvedoucí z měřicího vlaku, který měl po nárazu poraněné oko. S následky tohoto poranění se potýká dodnes.

On i jeho kolega z lokomotivy měřicího vlaku běželi na pomoc lidem ve zdemolovaném osobním vlaku. „Dveře nešly otevřít. Myslím, že za nimi byl vlakvedoucí. Lomcovali jsme s nimi tak dlouho, až jsme je vylomili. Lidi ve vlaku byli v šoku,“ uvedl Jaromír O. 

Instruktor Antonín J. uvedl, že při kontrolních jízdách souzený strojvedoucí nikdy neměl problémy s dodržováním rychlosti. I on si všiml vysoké trávy v koleji, na které osobní vlak nezastavil.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zlatý bod. Sparta slaví po devíti letech fotbalový titul, Slavii obrat nestačil

Fotbalová Sparta je po dlouhých devíti letech opět českým šampionem. Definitivní krok k historicky sedmatřicátému...

Zubařka z Plzeňska se stala třetí Češkou, která zdolala nejvyšší horu světa

Eva Perglerová, zubařka z Přeštic na Plzeňsku, se stala třetí Češkou, která vystoupala na nejvyšší horu světa Mount...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Labuťák se postavil vlaku, aby ochránil svoji rodinu. Přišel o křídlo

Velkou míru odvahy prokázal samec labutě, který se rozhodl uchránit svoji družku a mláďata před jistou smrtí. Postavil...

Zubožený pes měl obojek ze řetězu zarostlý do krku, případ řeší policie

V záchranné stanici živočichů na Tachovsku se zotavuje pes, který žil v otřesných podmínkách v Černošíně. Byl uvázaný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štve mě, jak tady končím. Teď někde jinde trénovat neplánuju, řekl Bílek

Před rokem prožíval euforii, slavil titul. Letošní sezonu, svou poslední v Plzni, končí porážkami. „Vyloženě mě štve,...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

KOMENTÁŘ: Příliš vlažný přístup některých institucí k týrání zvířat

Případ, který dobře ilustruje dosavadní příliš vlažný přístup některých českých institucí k týrání zvířat, se minulý...

Zubařka z Plzeňska se stala třetí Češkou, která zdolala nejvyšší horu světa

Eva Perglerová, zubařka z Přeštic na Plzeňsku, se stala třetí Češkou, která vystoupala na nejvyšší horu světa Mount...

Při čelní srážce dvou aut na Klatovsku se zranilo šest lidí, včetně dětí

Zraněním šesti osob včetně dětí skončila čelní srážka dvou osobních aut, k níž došlo v sobotu odpoledne u Štěpánovic na...

Řidičům se otevřel nový úsek přivaděče u Vysoké, zatím slouží jeden pás

Řidiči už jezdí po první čtvrtině prodlužovaného dálničního přivaděče od Plzně k Přešticím. Zatím ale je jim k...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...