Tvrzení ministra berou odpůrci úložiště z Horažďovicka s rezervou

  18:15aktualizováno  18:15
Prohlášení ministra průmyslu, že se stát při hledání místa pro úložiště jaderného odpadu zaměří jen na dvě místa na Vysočině, příliš nenadchl obyvatele Horažďovicka. Chtějí dál pokračovat v boji proti zvažovanému budování úložiště v lokalitě Březový potok.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Představitelé dotčených obcí na Horažďovicku zdůrazňují, že ministr Jan Mládek svůj záměr zdůvodnil především tím, že obce ze dvou lokalit na Vysočině nepodaly žaloby proti povolení geologických průzkumů, podle kterých se má místo pro úložiště vybírat (psali jsme zde).

To starostové z Horažďovicka pokládají za pochybné zdůvodnění, zejména když ministrův výrok hned vyvolal u zástupců dotčených obcí odmítavé reakce.

Starosta Pačejova Jan Vavřička se domnívá, že ministrovo prohlášení ukazuje, že stát postupuje bez jasné koncepce.

„Zdůvodnění pro zúžení výběru na dvě lokality mi připadalo hodně slabé. Navíc se starostové tamních obcí začali bouřit. Pro nás je tahle situace především varování. Musíme být ještě víc ve střehu než dosud, protože je vidět, že stát je prostřednictvím svých institucí schopen dělat hrozné veletoče. Jeden ministr něco řekl, ale může přijít další ministr a říct něco jiného,“ prohlásil Jan Vavřička.

Starosta tvrdí, že zástupcům obcí chybí jasná představa státu o nakládání s jaderným odpadem. „Chybí nám speciální zákon pro úložiště, který by řešil postavení obcí v rozhodovacím procesu. Chybí nám také lepší komunikace se zástupci státu o celé problematice,“ sdělil Vavřička.

Starosta Chanovic Petr Klásek je přesvědčen, že po ministrově oznámení si obce, které se stavby úložiště obávají, rozhodně nemohou oddechnout.

„Beru to s velkou rezervou. Vzpomněl jsem si na doby, kdy byl premiérem pan Paroubek. Tehdy se mu zdálo, že úložiště není priorita a vyhlásil, že na tři roky se práce na přípravě pozastavují. Ono tomu tak ale vůbec nebylo. Příslušné sekce na ministerstvu na tom pracovaly dál a Správa úložišť radioaktivního odpadu také pokračovala v práci. Za chvilku přišla nová vláda a všechno bylo jinak,“ říká Petr Klásek.

Ministr Jan Mládek nicméně tvrdil, že tam, kde obce nebudou souhlasit, úložiště jaderného odpadu vzniknout nemůže. „Tak to mělo být od počátku, a ne že řeknou: Když to státní instituce rozhodnou, tak to bude a my se vás ptát nebudeme. Snad se začíná víc brát ohled na názor občanů a samospráv v dotčených lokalitách. Ale nemyslím, že se něco zásadního změní. Spíš očekávám ústup od tohoto názoru,“ sdělil Petr Klásek.

Ministr průmyslu Jan Mládek se chce v posledním červencovém týdnu sejít se zástupci obcí ze všech sedmi dosud vytipovaných oblastí.

Koná se další protestní akce

Klásek upozornil, že šest obcí přímo dotčených na Horažďovicku problematikou plánu na budování úložiště v lokalitě Březový potok, od roku 2003 spolupracuje. „Scházíme se, když je potřeba, a postupujeme společně. Počítám, že se nyní znovu sejdeme a do Prahy pojedeme opět se společným názorem a požadavkem.“

V sobotu 23. července se na Horažďovicku znovu koná tradiční protestní akce zaměřená proti plánu na vybudování úložiště. Start pochodu a cyklojízdy je plánovaný na 13.30 hodin od kulturního domu v Pačejově. Cíl bude v Maňovicích, kde se bude konat zábava.

Starosta Chanovic tvrdí, že aktivita obcí související s úložištěm bude pokračovat. „Zatím sice ministr něco prohlásil, ale vládou schválený postup je pořád stejný. Názor pana ministra neprojednávala. Za měsíc, až bude mít kabinet zasedání, může být všechno jinak,“ konstatoval Klásek.

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Stavbou roku kraje je podle veřejnosti oprava budovy u Seneckého rybníka

Cenu veřejnosti a zároveň Cenu primátora Plzně získala rekonstrukce budovy u...

Přístavba školní družiny v Plzni - Újezdě, modernizace železniční trati Rokycany – Plzeň a obnova Lobezského parku v...

Ošetřovatelka opět řídila zdrogovaná, porušila dvouletou zkušební dobu

Ilustrační snímek

Pečovatelka z Plzeňska, která už jednou usedla za volant pod vlivem pervitinu, udělala stejný prohřešek znovu. Soud...

VIDEO: Další kolony v Plzni, tentokrát kvůli uzavírce Malostranské ulice

Řidiče v Plzni potrápí další nová uzavírka. Kvůli opravám tramvajové trati je...

Projet Plzní je pro řidiče v posledních týdnech zkouškou nervů. K několika uzavírkám silnic přibyla další komplikace na...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz