Úložiště jaderného odpadu nás ohrozí, bojí se biofarma na Plzeňsku

  18:01aktualizováno  18:01
Biofarma Habří na Plzeňsku se chystá k růstu, rozšiřuje výrobu mléka i masa. Majitelé se ale bojí, že jim dobře nastartované podnikání poškodí úložiště jaderného odpadu, které má vzniknout hned v sousedství. Podnikatelé i obce z okolí jsou připraveni jít i do právního sporu.

Biofarma OK Productions nedávno získala povolení ke stavbě nové produkční stáje pro padesát krav (ilustrační snímek) | foto: LUMÍR SCHULZMF DNES

Firma OK Productions, která podniká na místě bývalého zemědělského areálu „Dvůr Habří“ asi 2,5 kilometru východně od města Blovice na Plzeňsku, rozšiřuje ekologickou výrobu masa a mléka. Nedávno získala povolení ke stavbě nové produkční stáje pro padesát krav.

Kousek od místa, kde má stáj vyrůst, ale stát zvažuje stavbu jaderného úložiště Březový potok. Lokalita je jednou ze sedmi vytipovaných pro stavbu budoucího skladu radioaktivního odpadu, definitivní místo pro něj má být vybráno do konce roku 2018.

Farmáři mají strach, že by je sklad v jejich těsném sousedství mohl připravit o důvěru zákazníků. „Problémem je, že nás nikdo kompetentní na eventuální projekt jaderného úložiště předem neupozornil,“ říká zástupce OK Productions Zdeněk Calta.

„Průzkumem a vyhledáváním možných lokalit pro budování úložiště jaderného odpadu a jeho následnou výstavbou byla pověřena Správa úložišť radioaktivních odpadů, která je žadatelem ve všech schvalovacích procesech. Ministerstvo životního prostředí do procesu vstupuje skrze určitá správní řízení, která s sebou celý proces nese. V loňském roce schválilo ve všech sedmi zvažovaných lokalitách neinvazivní geologické průzkumy, které nemají vliv na životní prostředí,“ řekla iDNES.cz tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Jana Taušová.

Průzkum protestům navzdory

Zahájení průzkumných prací na území je plánováno na jaro 2016. Průzkumy mají zjistit, zda je půda v oblasti pro stavbu jaderného úložiště vhodná. Ministerstvo povolilo průzkum lokalit navzdory protestům místních samospráv.

Žalobu kvůli nechtěnému úložišti už podali zastupitelé sedmi obcí z blízkosti zóny Březový potok. „Zúčastněné obce mají dohodu, že budou postupovat koordinovaně,“ zdůvodnil starosta Chanovic Petr Klásek.

Žaloby míří hlavně na skutečnost, že ministr životního prostředí zamítl námitky proti rozhodnutí o stanovení průzkumného území Březový potok pro geologické práce směřující k přípravě hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Žalobci ve dvou žalobách ze srpna a konce listopadu označují rozhodnutí ministerstva za nezákonné, a to zejména z důvodu neakceptování připomínek dotčených samospráv.

Místní úložiště nechtějí

Podle sousedících obcí stát neakceptoval námitky místních obyvatel, podnikatelů, ani oficiálních zástupců dotčených území.

„Závažnost rozhodnutí ministerstva životního prostředí, respektive ministra, může ovlivnit stav v území obcí lokality Březový potok na stovky let dopředu. Tak uvidíme, jak to s námi a našimi potomky bude dál,“ dodal Klásek.

Jak doplnil předseda a mluvčí občanského sdružení „Nechceme úložiště Kraví hora“ Martin Schenk, zákon v současnosti neumožňuje samosprávám kroky státu vetovat. Zastupitelé aktivistů a dotčených obcí proto činí pouze kroky směřující k zesílení veřejného tlaku.

Ministerstvo trvá na tom, že jedna ze zkoumaných lokalit – Březový potok, Kraví hora, Čertovka, Čihadlo, Horka, Hrádek, nebo Magdaléna – bude muset projekt jaderného úložiště nejpozději do konce roku 2025 přijmout. Jak uvedla správa úložišť, v roce 2018 umožní výsledky první etapy průzkumů snížit počet vytipovaných lokalit ze stávajících sedmi na čtyři.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Obce v Česku hospodaří velmi dobře, excesy jsou minulostí, tvrdí analýza

Na opraveném náměstí ve Dvoře Králové nad Labem se podle pravidel Evropské unie

Ministerstvo financí si letos poprvé posvítilo na obce, které nehospodaří odpovědně. Ze tří, které formálně neplnily...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy. Končí české Palermo, jásá Michálek

ČEZ aktuálně nabízí pět modelů elektromobilů od tří značek: Volkswagen (na...

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, které se obchodují na burze, přijdou o dosavadní...

Najdete na iDNES.cz