VIDEO: V Plzni začaly jezdit klimatizované tramvaje, zatím jsou jen tři

  14:13aktualizováno  14:13
Cestujícím v plzeňských tramvajích se uleví. Alespoň některým. Do ulic totiž vyrazily tři nové plně klimatizované vozy. Do konce roku by jich mělo po městě jezdit celkem devět. Nasazovány budou zejména na linku číslo 1.

Jedna tramvaj vyráběná v Krnovských opravnách a strojírnách vyjde na necelých 33 milionů korun. Součástí dohody je i opce na dodání dalších až sedmi kusů do roku 2021.

„Město přihlíželo k průzkumu mezi cestujícími. Ti uváděli, že v horku je pro ně cestování v tramvaji nepříjemné. Důležitá otázka je, jaká teplota bude ve voze nastavená, protože lidé na klimatizaci reagují různě. Ale vzhledem k tomu, jak vysoké panují teploty, jakákoliv regulace teploty ve voze zvýší komfort, což je dobře,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu a životního prostředí Michal Vozobule.

Podotkl, že tramvaj představuje pro město klíčový dopravní prostředek, který dokáže převézt větší množství lidí. „Je proto důležité zajistit, aby kvalita cestování byla co nejlepší,“ dodává.

Město má velmi hustou síť tramvajových zastávek, což znamená, že dveře se často otevírají a zavírají. I na to konstruktéři mysleli. Tepelný komfort by měla zajistit čidla umístěná ve dveřích.

V případě, že nezaznamenají po dobu pěti sekund žádný pohyb, dveře se automaticky zavřou. Pokud je systém aktivovaný, je zajištěno, že vůz nestojí v zastávce zbytečně s otevřenými dveřmi. Systém je navíc nastavitelný tak, aby bylo možné reagovat na venkovní teplotu.

Podle dopravně provozního ředitele Plzeňských městských dopravních podniků Jiřího Ptáčka by náklady na provoz neměly kvůli novým vozům narůstat.

Fotogalerie

„Vzhledem k tomu, že nahradí dvacet let staré tramvaje, u nichž byly zastaralé pohony, samotná klimatizace nezvýší spotřebu vozidel. A myslím si, že ve vztahu k celkovým nákladům provozování veřejné dopravy v Plzni to nepovede k žádnému jejich zvyšování,“ konstatuje.

Nové tramvaje jsou také nízkopodlažní a nabízí i více míst k sezení i stání. Do vozu by se mělo vejít přes dvě stě lidí. Přibyl také prostor pro kočárky a cestující na vozíku.

Důvod, proč se novinka dotkne zejména trasy číslo 1, je jasný. „Na dvojce se používají dvojvozy, kdežto na jedničce stačí ekvivalent jeden a půl vozu, což přesně tato tramvaj nahrazuje. Nevylučuji, že se během provozu neobjeví vozy také na trase dvojky, ale primárně pro ni určeny nejsou,“ vysvětluje Vozobule.

Do starých vozů se zpětně klimatizace montovat nebude

Pro linku číslo 4 pak budou sloužit velkokapacitní vozy, které by během příštího roku měla začít dodávat Škoda Transportation. Podle kontraktu by jich mělo v následujících letech v Plzni vyjet až dvaadvacet.

„Ve spolupráci s městem jsme se rozhodli, že nebudeme klimatizace montovat zpětně do starých vozů, protože by to bylo neekonomické. Veškerá další vozidla, která budeme nakupovat už ale budou klimatizovaná,“ dodává Ptáček.

V Plzni už jezdí klimatizované autobusy a trolejbusy. „Reakce na ně jsou velmi pozitivní, především v horkých dnech nám chodí i pochvaly. Samozřejmě, že se nedokážeme zavděčit všem cestujícím, každý má jiné nároky a zvyky, ale většina z nich klimatizaci oceňuje,“ podotýká Ptáček.

Staré tramvaje typu Astra, které dosud obsluhovaly linku 1, nabídne město k odprodeji, v případě nezájmu je nechá zlikvidovat.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Na Tachovsku se srazilo auto a motorka. Pro motorkáře letěl vrtulník

Na křižovatce u Českého Brodu se srazilo auto s motorkou (3.5.2016).

Vrtulník letecké záchranné služby vzlétl ke srážce osobního auta a motorky k obci Borovany na Tachovsku. Při nehodě se...

Fronty na banány i televize, pořadníky na favorita. To byl socialismus

Za dřívějšího režimu se stály fronty na různé zboží. Nebylo exotické ovoce,...

O frontách za socialismu se vyprávějí legendy. Nebylo to tak, že by lidé čekali vždycky a na všechno, ale k běžnému...

Kvůli strachu ze zlodějů vezla úspory s sebou do lázní, stejně o ně přišla

peníze, ilustrace

Občas člověk tím, že chce něčemu zabránit, způsobí to, čeho se obává. To byl případ Plzeňanky, která chtěla odjet za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz