Západočeské skiareály chtějí utnout kupčení lyžařů s jízdenkami

  10:01aktualizováno  10:01
Majitelé šumavských lyžařských areálů se chtějí bránit zneužívání skipasů. Hodlají proto investovat do moderních odbavovacích systémů, které jsou schopné rozeznávat totožnost lyžaře. Letos to však ještě nebude.

Na šumavském Špičáku v budoucnu chtějí mít moderní odbavovací systém, který rozezná totožnost lyžařů. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Pětadvacetiletá lyžařka Lenka, která na Špičák jezdí pravidelně, je studentka a nemá peněz nazbyt, tak se snaží uspořit, kde může. Je zvyklá, že ráno koupí na Špičáku celodenní jízdenku, která loni stála 520 korun a letos 540 korun. Jezdí na ní od půl deváté ráno do 11 hodin a pak ji někomu přeprodá za 400 a odchází na běžky.

"Jízdenky jsou pro mě drahé, nemůžu si lyžování jinak dovolit," říká Lenka.

Podle Vladimíra Kasíka, spolumajitele sportovního areálu na šumavském Špičáku, záleží na morálce lyžařů. "V alpských střediscích si to nedovolí, u nás bohužel ano," postěžoval si Kasík.

Zneužívání jízdenek potvrzuje i majitel areálu Nad nádražím v Železné Rudě Ladislav Zísler.

Špičácký areál v budoucnu hodlá investovat do nového odbavovacího systému, který dokáže rozeznat majitele permanentky. "Zneužívání jízdenek je nešvar českých hor a nám unikají velké tržby, což je špatně," uvedl Kasík, který ovšem nedokáže odhadnout, o kolik areál přichází peněz.

Kasík upřesnil, že nové odbavovací systémy umí rozlišit majitele permanentky tak, že při prvním průchodu turniketem kamera sejme asi sedm nebo deset základních znaků lyžaře, který projíždí, a tyto znaky konfrontuje při každé další jízdě.

Nový odbavovací systém podle Kasíka stojí kolem pěti milionů korun, které by se areálu měly vrátit. "Zatím jsme ovšem nový odbavovací systém do investic nezařadili, máme jiné priority," podotkl Kasík.

Na Špičáku se totiž v nejbližší době bude stavět nový vlek, parkoviště, rozhledna, a až pak možná přijde na řadu nové odbavování.

A jak je tomu v areálu Nad nádražím v Železné Rudě? "Naše odbavovací zařízení neumožňuje vizuální kontrolu," uvedl Zísler. Zneužívání se brání tím, že dělají pravidelné kontroly návštěvníků.

Kontrolují vícedenní a celoroční jízdenky na čip, a pokud fotografie na ní neodpovídá, bez náhrady ji odeberou. U krátkodobých jízdenek se totožnost zkontrolovat nedá, ale tam ke zneužívání podle Zíslera tak často nedochází.

"Protože lyžař si u nás kupuje deseti nebo dvacetijízdný skipas, a ten je přenositelný. Nad nádražím si může návštěvník koupit i dvouhodinovou nebo tříhodinovou jízdenku. U té se ale předávání nevyplatí," uvedl Zísler, který také plánuje investovat do moderního odbavovacího systému.

V Krušných horách na Klínovci lyžaře fotí kamera

Naopak v Krušných horách už provozovatelům sjezdovek kamery pomáhají. Například Skiareál Klínovec je jedním z prvním českých středisek, která si začala lyžaře při prvním použití permanentky nenápadnou kamerou fotit. Pokud dopoledne jezdí na skipas malá slečna a odpoledne se s ním pokouší na vlek dostat vysoký muž, kontrolor jízdenku zablokuje.

"Tohle je likvidace lyžařů. Vždyť si vemte, že teď budou chtít za celodenní permanentku na Klínovci 590 korun. To je strašně moc. Když jsou u vleků fronty a člověk, místo aby jezdil, většinu času pročeká, taky mu vlekaři nevrátí část peněz," zlobí se pětatřicetiletý Martin. Proto prý letos vyrazí na Klínovec jen jednou - aby se podíval na novou lanovku Suzuki.

Novinku v podobě turniketů, které si lyžaře fotí, si na Klínovci nemohou vynachválit. Podle manažera skiareálu Adama Svačiny, klesl od jejich zavedení počet přeprodaných lístků během jednoho dne ze 120 na 30.

Na Bublavě koupili bezkontaktní zařízení na čipové karty. "Umí i to, že si lyžaře vyfotí. Tuto službu však budeme zatím používat jen při nákupu vícedenních skipasů," podotkl Jiří Lhota ze sdružení Ski Bublava.

Autoři: ,

Nejčtenější

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Nepohodlného svědka hodil do septiku, za vraždu dostal muž 28 let

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Krajský soud v Plzni poslal na 28 let do vězení Jaromíra Šmídka ze Sokolovska. Ten je obžalovaný, že loni v lednu hodil...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Bolelo mě, že se na něj zapomínalo, říká neteř upáleného dělníka

Pietní setkání k uctění památky Josefa Hlavatého, který se v roce 1969 upálil...

Josef Hlavatý, dělník plzeňského pivovaru, byl v lednu 1969 po studentovi Janu Palachovi druhým člověkem, který se v...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Další z rubriky

Nepohodlného svědka hodil do septiku, za vraždu dostal muž 28 let

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Krajský soud v Plzni poslal na 28 let do vězení Jaromíra Šmídka ze Sokolovska. Ten je obžalovaný, že loni v lednu hodil...

Nemocnice musí zdravotníkům zaplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

Nová výjezdová stanice záchranné služby na šumavské Modravě.

Sušická nemocnice musí řidičům, záchranářům a zdravotním sestrám ze záchranné služby v Sušici a na Modravě proplatit...

Kovárny Pilsen Steel dluží pět miliard, o práci může přijít až 700 lidí

Odborníci ze slovinské firmy nyní finišují výrobu čtyřicetitunového oběžného...

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel na sebe podaly návrh na insolvenci. Krajský soud v Plzni s nimi v pondělí zahájil...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz