Prodaná nevěsta zaplnila centrum Plzně, přišlo se podívat deset tisíc lidí

  11:31aktualizováno  11:31
Přes dvě stovky účinkujících, živá zvířata a největší divadelní jeviště v historii Plzně, taková byla páteční inscenace opery Prodaná nevěsta na náměstí Republiky v Plzni. „Příprava představení byla jako sestavování mozaiky,“ říká ředitel plzeňské opery Tomáš Pilař.

„Příprava představení pro nás byla velká výzva. Na akci takového rozsahu se Divadlo Josefa Kajetána Tyla ještě nikdy nepodílelo,“ sdělil šéf plzeňské opery a režisér inscenace Tomáš Pilař, který příběh o chytrém Jeníkovi, úlisném Kecalovi, koktajícím Vaškovi a dalších postavách zasadil tradičně do kulis české vesnice a plzeňských krojů.

Fotogalerie

Na přípravě taneční složky se vedle členů baletu DJKT podíleli folklorní soubory Mladina, Jiskra, Úsměv a Rokytka, které pro představení nastudovaly společnou choreografii. 

Na jevišti se kromě toho objevili tradiční řemeslníci, živá zvířata i osobností plzeňského veřejného a kulturního života. „Biskup Tomáš Holub se představil v roli kněze, vrchní sládek Prazdroje Václav Berka jako hospodský. Diváci ale mohli vidět například i plzeňského primátora či hejtmana Plzeňského kraje,“ vyjmenovává Pilař.

Titulní postavy Mařenky a Jeníka ztvárnili Ivana Veberová a Aleš Briscein. Jako Kecal se představil Jevhen Šokalo, v roli Vaška pak Tomáš Kořínek. Za hudebním nastudováním stál šéfdirigent plzeňské opery Norbert Baxa. Slavnou scénu, příchod a vystoupení komediantů na začátku třetího dějství obstaral plzeňský spolek Žonglér.

Představení se připravovalo téměř rok. „Bylo to jako sestavit mozaiku. Každý její dílek představovaly desítky i stovky hodin práce jednotlivých souborů na zkušebnách, výroba kulis a kostýmů v divadelních dílnách a podobně. Na náměstí jsme měli tři dny na to, abychom tyto jednotlivé dílky dali dohromady,“ uzavírá Pilař.

Spojení Prodané nevěsty a plzeňského kroje se datuje od premiéry její čtvrté a definitivní verze 25. září 1870 v Prozatímním divadle v Praze. V oblečení typickém pro plzeňský venkov tehdy vystoupil Václav Soukup, představitel Jeníka. O dvanáct let později Národnímu divadlu, které na činnost divadla Prozatímního navázalo, věnoval 22 plzeňských krojů jeho tehdejší intedant a rodák z plzeňských Skvrňan Josef Škarda.

Autor:

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Muž vyhrožoval školce kvůli panence tmavé pleti, u soudů nepochodil

Každá panenka má nějaký rys, který ve společnosti vede k diskriminaci.

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který byl stíhaný za to, že napsal anonymní e-mail ředitelce školky kvůli panence v...

Další z rubriky

Sdílená auta jdou v Plzni na dračku. Karkulky jezdí i do ciziny

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

Po Plzni jezdí osm aut městských dopravních podniků a tři vozy společnosti Auto napůl, které si zájemci mohou půjčovat....

Obyvatelé Radčic půjdou k referendu kvůli silničnímu napojení na okruh

Obyvatelé Radčic se budou 9. března v referendu vyjadřovat k plánované stavbě...

Lidé žijící v městském obvodu Plzeň-Radčice dostanou 9. března příležitost vyjádřit se k plánované stavbě komunikace,...

Lupič na Plzeňsku přepadl čtyři pošty, dříve byl za to samé odsouzen

Muže obviněného z přepadení čtyř pošt hlídají policisté v budově soudu před...

Kriminalisté dopadli lupiče, který od loňského října přepadl na Plzeňsku a Domažlicku čtyři pošty. Odnesl si desítky...

Najdete na iDNES.cz