Kněžna Libuše zahájí novou divadelní sezonu na brněnském výstavišti

  14:57aktualizováno  14:57
Čtrnáct premiér, mezinárodní festival, návrat velkých oper i otevření zrekonstruovaného Janáčkova divadla si na novou sezonu připravilo Národní divadlo Brno. V týdnu představilo nabídku inscenací na celý rok.

Opera Libuše bude mít premiéru 7. září v pavilonu P na brněnském výstavišti. | foto: Marek Olbrzymek

Jako rok návratů by se dala pojmenovat chystaná sezona brněnského Národního divadla. Kromě otevření Janáčkova divadla se na scénu vrátí i známé a scénicky náročné kusy.

První premiérou bude 7. září opera Libuše od Bedřicha Smetany. „Kvůli zavřenému Janáčkovu divadlu jsme objevili úžasný prostor na výstavišti. Tam také Libuši odehrajeme,“ uvedl šéf opery Jiří Heřman, který se zároveň chopil režie.

Všechny letošní operní premiéry se podle něj propojují v jeden sen. „Sen o budoucnosti českého národa v podání Libuše, sen o člověku, který je spojen s přírodou v podobě Příhod lišky Bystroušky. Sen o svobodě jednotlivce a národa představuje Verdiho opera Don Carlos a sen o světě snů ve Třech fragmentech z Juliette Bohuslava Martinů,“ představil novinky Heřman.

Klíčovým datem bude pro divadelníky 17. listopad, kdy se po rekonstrukci slavnostně otevře Janáčkovo divadlo. Stejně jako v roce 1965, když se otevíralo, se jako první na jeviště podívá Janáčkova mazaná liška z bílovických lesů.

V divadle se bude hrát už před slavnostním otevřením

Představení zároveň zahájí mezinárodní festival Janáček Brno, který nabídne kompletní jevištní dílo slavného skladatele. Ještě předtím ale budova zažije zatěžkávací zkoušku. První diváci sem zamíří už 11. listopadu na Káťu Kabanovou. Spolu s návratem na největší brněnskou scénu se v repertoáru opět objeví i velké tituly, jako je Rusalka, Prodaná nevěsta či La Gioconda.

Stěhování „domů“ čeká i baletní soubor. Ten chystá obnovení nehraných titulů, které pro svou velikost a technickou náročnost nemohly být uvedeny v Mahenově divadle.

„Nespornou událostí sezony bude nová inscenace Prokofjevova Romea a Julie uvedená k 80. výročí světové premiéry. I obnovená premiéra Labutího jezera v nové scénické a kostýmní výpravě bude dozajista magnetem pro diváky,“ pozval šéf baletního souboru Mário Radačovský. Na jevišti se představí i osm nových tanečníků.

Činohře začne šéfovat dramaturg z Národního divadla v Praze

Činohra chystá devět premiér, mezi nimiž nebude chybět Hledání ztraceného času podle slavného románu Marcela Prousta. V plánu je také jevištní zpracování úspěšné knihy Hana od Aleny Mornštajnové. V prosinci pak bude mít premiéru Jánošík v režii Martina Františáka. Toho v pozici uměleckého šéfa činohry od ledna 2019 nahradí Milan Šotek, dramaturg pražské první scény.

Minulou sezonu hodnotí ředitel divadla Martin Glaser jako jednu z nejnáročnějších. „Celý rok jsme byli bez největší scény, což pro nás znamenalo výpadek více než poloviny sedadel. Přesto jsme uvedli 18 premiér,“ upozornil Glaser.

Herci museli využívat náhradní prostory. Hrálo se na výstavišti nebo v cirkusovém šapitó v Lužánkách. „Odehráli jsme o 13 procent představení víc než v předchozí sezoně, což je 80 večerů. Přestože jsme hráli více, Janáčkovo divadlo je svou velikostí nenahraditelné. Tržby divadla za minulý rok poklesly o pět procent,“ uzavřel Glaser.

Takto vypadá Janáčkovo divadlo v Brně necelé tři měsíce před otevřením:

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Snahou je, aby lékaři mohli operaci naplánovat v mobilu, říká biomechanik

Pětatřicetiletý Petr Marcián se biomechanikou na Fakultě strojního inženýrství...

Zkoumají lidské tělo, ale nejsou doktoři. Spíš strojaři, kteří pomocí výpočtového modelování tvoří detailní modely...

Brněnská zoo získala dvě malé lišky, usídlily se vedle výběhu rysů

Novými sousedkami rysů kanadských v brněnské zoo jsou dvě samice korsaka.

Ze dvou nových přírůstků se raduje brněnská zoo. Z německého Heidelbergu totiž získali dvě samice korsaca, které mezi...

Díky trenažéru si medici i lékaři vyzkoušejí zákroky a zkrátí operace

Ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích mají první kardiovaskulární...

Medikům i lékařům těsně po atestaci bude sloužit moderní přístroj, který jim umožní, aby si dopředu natrénovali některé...

Najdete na iDNES.cz