Divadlo chystá na novou sezonu muzikál Duch i Dobře placenou procházku

  17:46aktualizováno  17:46
Třiadvacet premiér si na nadcházející sezonu připravilo Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Zahrnuje osvědčené tituly, ale i překvapení. Diváci se mohou těšit na muzikálovou adaptaci slavného filmu Duch, Zkrocení zlé ženy v baletní podobě či antické drama Antigona.

Slavný muzikál Donaha měl v plzeňském divadle premiéru v květnu. | foto: Divadlo J. K. Tyla

Soubor baletu připravuje první ze svých čtyř premiér na 8. září. Na Malé scéně uvede představení pro děti U nás to baLETÍ o historii tance a jeho proměnách.

Na publikum ve Velkém divadle pak 17. listopadu čeká dokonce premiéra světová. Shakespearovu legendární komedii Zkrocení zlé ženy zde do baletní podoby převede choreografka a režisérka Alena Pešková ve spolupráci s hudebním skladatelem Janem Kučerou.

Jako třetí novinku sezony uvede soubor baletu 12. ledna na Malé scéně vrcholné dílo španělského dramatika Federica Garcia Lorcy Dům Bernardy Alby. Novou taneční verzi dramatu vytvoří pro šest tanečnic a jednoho tanečníka choreografka a šéfka baletu Mainfranken Theater v bavorském Würzburgu Anna Vita s využitím hudby polských skladatelů Witolda Lutosławského a Krzystofa Pendereckého.

Fotogalerie

Jako poslední pak 16. března na Novou scénu zamíří baletní vize Stendhalova románu Červený a černý na hudbu anglického skladatele Edwarda Elgara.

Soubor muzikálu v nové sezoně uvede pět premiér. Jako první na řadu přijde 29. září na Nové scéně adaptace slavného filmu Duch s Patrickem Swayzem, Demi Mooreovou a Whoopi Goldbergovou v hlavních rolích.

Prvního prosince pak na stejném místě bude znít hudba Andrew Lloyd Webbera z velkolepé muzikálové show Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť.

Třetí novinkou bude 16. února na Malé scéně Dobře placená procházka autorů Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.

Dalším novým muzikálem podle filmového námětu bude 11. května na Nové scéně Billy Elliot. Poslední premiérou muzikálového souboru bude 15. června na Malé scéně dětské představení Plzeňský pověsti.

PREMIÉRY 2018/19

  • Balet - 8. 9. U nás to baLETÍ, 17. 11. Zkrocení zlé ženy, 12. 1. Dům Bernardy Alby, 16. 3. Červený a černý
  • Činohra - 27. 10. Tartuffe, 3. 11. Jenom konec světa, 8. 12. Povídání o pejskovi a kočičce, 15. 12. Modrovous, 9. 2. Král Ubu, 2. 3. Kdo je větší kurva, 4. 5. Antigona, 22. 6. Alenka v říši divů
  • Muzikál - 29. 9. Duch, 1. 12. Josef a jeho úžasný, pestrobarevný plášť, 16. 2. Dobře placená procházka, 11. 5. Billy Elliot, 15. 6. Plzeňský pověsti
  • Opera - 6. 10. Prodáváme nevěstu, 13. 10. Nabucco, 2. 2. Veselá vdova, 9. 3. Idomeneo, 13. 4. Iris, 8. 6. Šelma Sedlák

Soubor opery se chystá na šest premiér. Jako první potěší 6. října na Malé scéně dětské obecenstvo, pro které připravil zkrácenou verzi slavné opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta s názvem Prodáváme nevěstu. Jednu z nejoblíbenějších oper světového repertoáru Nabucca Giuseppe Verdiho soubor uvede ve Velkém divadle 13. října.

O nic méně proslulý je i další titul, tentokráte ze světa klasické operety. Veselá vdova Franze Lehára zamíří 2. února na Novou scénu.

Milovníci díla Wolfganga Amadea Mozarta si na své přijdou 9. března ve Velkém divadle, kam vůbec poprvé zavítá jeho opera Idomeneo. Plzeňskou premiéru zažije 13. dubna ve Velkém divadle i méně známé dílo Pietra Mascagniho Iris.

Poslední premiérou souboru opery bude 8. června ve Velkém divadle Šelma sedlák Antonína Dvořáka, jejíž děj se odehrává na Domažlicku v 18. století.

První z celkem osmi premiér činohry bude 27. října na Nové scéně Molierův Tartuffe. O týden později, 3. listopadu, pak na Malé scéně obecenstvo uvidí komorní hru pro pět herců Jenom konec světa Jean - Luc Lagarceho.

Pro děti je určeno 8. prosince na Malé scéně jevištní zpracování knížky Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce. Na scénu Velkého divadla pak 15. prosince v režii Natálie Deákové zamíří hra belgického dramatika Michela de Ghelderoda Modrovous.

Francouzské drama Král Ubu Alfreda Jarryho uvidí diváci poprvé 9. února ve Velkém divadle. Druhého března se pak na Malé scéně mohou seznámit s koprodukční inscenací činohry DJKT Plzeň a Činoherním studiem Ústí nad Labem Kdo je větší kurva od autorů Jiřího Trnky a Vladimíra Čepka.

Předposlední premiérou souboru činohry bude 4. května ve Velkém divadle antické drama Antigona starořeckého athénského dramatika, kněze a politika Sofokla. Poslední premiérou sezony bude 22. června na Nové scéně Alenka v říši divů podle knihy anglického spisovatele Lewise Carolla.

Autor:

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Do Česka se valí vedra. Na Plzeňsku mají padat teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Pro úterý platí výstraha před vysokými teplotami a mohou padat rekordy. Až přes 34 stupňů by mělo být na jihu Moravy, v...

Kojenec zůstal ochrnutý na polovinu těla. Týrala ho matka, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Plzni stanula dvaadvacetiletá žena, která podle obžaloby týrala svoji dceru. Kojenec zůstal po...

Policisté vypátrali šoféra, který bagrem poškodil železniční most a ujel

Železniční most u Dobřan na Plzeňsku poškodil bagr. (18. 6. 2019)

Policisté vypátrali šoféra, který se v úterý nevešel s bagrem pod železniční most v Dobřanech na Plzeňsku a narušil...

Další z rubriky

Nová lávka pod železničním mostem přes Hracholusky propojila cyklotrasy

Cyklistům a pěším začala sloužit nová lávka pod železničním mostem přes...

Lávka na nově zrekonstruovaném železničním mostu přes přehradu Hracholusky na Plzeňsku začala oficiálně sloužit pěším a...

Divadelní léto odstartuje Švanda dudák, Plzeň vrátí do devadesátek

Švanda dudák zahájí letošní festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. V...

Sobotní premiérou inscenace Švanda dudák začne tradiční festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Adaptace slavné...

Voda je kvůli suchu až hluboko pod zemí, firmy dělají i stometrové vrty

Ilustrační snímek

Přibližně třetina území Plzeňského kraje je postižena suchem. Nejvíce obcí, kde je nedostatkem vody, se nachází na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz