O zkrachovalé hutě a kovárny má zájem několik firem. Jsou z Česka a ze...

O zkrachovalé hutě a kovárny má zájem několik firem. Jsou z Česka a ze zahraničí. (25. 10. 2019) | foto: Martin Polívka, MF DNES

O zkrachovalý podnik Pilsen Steel mají zájem firmy z Česka i zahraničí

  • 5
O plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou od června v konkurzu, má zájem několik firem. Pro 544 zaměstnanců, kteří v podniku zbyli a dostávají jen část mzdy, se rýsuje možnost, že ve firmě budou moci zůstat. Rozhodne se v listopadu, kdy už budou na stole ležet závazné nabídky na odkup firmy.

Vyplynulo to ze čtvrtečního jednání věřitelského výboru, který má nad podnikem vládu. Případný prodej by mohl vyrovnat část nebo možná všechny pohledávky.

„Na pořad jednání jsme nezařadili ukončení provozu a hromadné propouštění. Máme totiž několik zájemců o celý podnik včetně zaměstnanců, máme i nabídky na části podniku včetně zaměstnanců a máme i zájemce o jednotlivé části majetku, třeba na jednotlivé stroje,“ sdělil insolvenční správce Jaroslav Brož.

Jednou z hlavních činností jeho týmu je nyní shánění peněz na pokrytí mezd zaměstnanců, z nichž většina nechodí do práce a dostává zhruba tři čtvrtiny mzdy. Každý měsíc se jedná o částku kolem deseti milionů korun.

„Mzdy zaměstnanci dostávají se zpožděním podle toho, jak se nám daří získat prostředky zpeněžením zbytného majetku. Je to složité, ale snažíme se učinit vše pro to, aby zbylé mzdy za srpen byly vyplaceny,“ informoval Brož s tím, že hodně pomohl prodej emisních povolenek.

Připomněl, že podnik bez zaměstnanců je podnik bez srdce a duše. „Pokud zaměstnanci nevydrží, přispějí k zániku 160 let historie a jednoho z nejvýznamnějších podniků v České republice,“ podotkl Brož.

Zároveň apeloval na zaměstnance, aby vydrželi, protože on i věřitelský výbor zájemce vyhodnotil jako seriózní.

„Máme zájemce z České republiky i ze zahraničí, upřesnit mohu jen to, že jsou z Evropy. Vyhodnotili jsme, že všichni by měli mít dostatek finančních prostředků nejen na koupi podniku, ale i na obnovu provozu. Stanovili jsme mezní termín 21. listopadu pro zaslání finální nabídky,“ prozradil Brož.

Potenciální kupci nyní budou provádět audit, aby získali informace pro zpracování nabídky. Jednání věřitelského výboru je svoláno na 26. listopadu, kdy by se mělo o kupci rozhodovat.

Šéfka odborů Ivanka Smolková, která před prohlášením konkurzu dlouhodobě upozorňovala státní instituce, že má podezření na tunelování podniku, uvedla, že správci a věřitelskému výboru důvěřuje.

Věří, že vše směřuje k prodeji podniku serióznímu zájemci, k zachování míst pro zaměstnance a hlavně k opětovnému obnovení výroby.

Předběžnou nabídku podala firma Trojek a.s. Potvrdil to ředitel společnosti Martin Žák. „Nabídku komentovat nechceme,“ uvedl. Společnost Trojek je nejvýznamnější tuzemskou firmou, která se zabývá obchodováním s ocelovými odpady, barevnými kovy a likvidací automobilů.

Zájem deklarovala již dříve firma BR Group, což je skupina výrobních společností s českým kapitálem, které působí na mezinárodním trhu především v oblasti textilního průmyslu, výroby dílů pro automotive a strojírenství. Mluvčí firmy Ivana Gračková sdělila, že nakonec firma předběžnou nabídku nepodala.

Soud projednává konkurz hutí a kováren Pilsen Steel (19. 6. 2019)

19. června 2019