Panasonic v Plzni se rozšiřuje, bude třikrát větší. Nabírá i pracovníky

  • 5
Ještě v březnu 2022 se psalo o tom, že firma Panasonic v Plzni v průmyslové zóně Borská pole končí s výrobou televizorů a propouští 900 lidí, dnes je trend opačný. Nutně potřebuje nabrat další pracovníky. Důvodem je fakt, že na trhu tepelných čerpadel panuje poptávkový boom. Polovina firmy tedy nyní padá k zemi a na jejím místě by měla vzniknout třikrát větší hala než ta původní.

„Na začátku září jsme předali budovu stavební firmě, letos na začátku prosince bude srovnaná se zemí a na jaře 2025 bychom si rádi na stejném místě převzali novou, ne jednopodlažní jako dosud, ale třípodlažní budovu s plochou 100 tisíc metrů čtverečních,“ popsal Radek Vach z vedení firmy Panasonic.

A protože se poptávka po čerpadlech stále zvedá, musela firma zajistit namísto bourané haly náhradní prostory, takže obsadila část skladových prostor, které nedávno dobudovala v průmyslové zóně v Nýřanech. Zde je k dispozici plocha 24 600 čtverečních metrů. „Část skladové haly v Nýřanech máme totiž zkolaudovanou jako výrobní halu,“ uvedl Vach.

Upřesnil, že do roku 2025 chce firma v Plzni vyrábět půl milionu tepelných čerpadel za rok a do roku 2030 milion. „V té době budeme potřebovat celkem 3000 zaměstnanců,“ sdělil Vach. Dnes jich v Plzni pracuje zhruba 800.

V Plzni vznikne centrála pro Evropu

Vach nastínil, že Panasonic chce být leader na trhu tepelných čerpadel vzduch voda, takže personální oddělení pracuje na plné obrátky. Jednou ze strategií je pozvolna nabírat zpět původní zaměstnance, ale i oslovovat další potenciální pracovníky nebo dovážet odborníky i ze zahraničí. „V Plzni vznikne centrála pro Evropu, jiná továrna v Evropě nebude,“ popsal Vach s tím, že svými výrobky hodlá plzeňská továrna primárně zásobovat evropský trh. „Jen něco málo vyvážíme,“ uvedl Vach.

Když firma vyráběla televizory, dala se podle něj nazvat montovnou. „Dovezli jsme totiž komponenty a smontovali z nich televize, teď si ale drtivou většinu komponentů pro tepelná čerpadla vyrábíme uvnitř továrny. Už tedy nejme montážní, ale výrobní závod,“ popsal Vach. Nově se tedy na Borských polích lisuje, řeže či ohýbá. „Trvalo rok, než jsme získali nové odborníky, kteří namísto televizí vyrábějí tepelná čerpadla,“ doplnil.

Důvodem přechodu z montážního na výrobní model je podle něj větší efektivita výroby, než když se komponenty dovážely z Asie. Navíc se firmě nemůže stát to, co některým společnostem v době covidu, kdy se kvůli přerušení dodavatelských řetězců musela výroba přerušit.

Už ne montážní, ale výrobní závod

Firma na Borských polích, kde Panasonic působí od roku 1996, plánuje vybudovat i výzkumné středisko. „Kolik tam bude pracovat lidí, je obchodním tajemstvím,“ sdělil Vach.

Petr Bareš z Asociace pro využití tepelných čerpadel uvedl, že boom v poptávce po tepelných čerpadlech se očekával, protože tepelné čerpadlo je v oblasti dekarbonizace jedno z nejvíce ekonomických řešení a zároveň s velkou úsporou emisí oxidu uhličitého. „Týká se to rodinných i bytových domů,“ dodal Bareš s tím, že boom poptávky se sice očekával, ale ne tak velký.

Vše podle Bareše nastartoval krach firmy Bohemia Energy a následně válka na Ukrajině, což provázelo zdražení elektřiny, ropy i plynu. „Standardně trh s tepelnými čerpadly roste o 20 až 30 procent za rok, což je i tak velice dynamické, ale mezi roky 2021 a 2022 poskočil o 105 procent a bylo by to daleko víc, kdyby výrobní kapacity evropských výrobců zvládly poptávku uspokojit,“ dodal Bareš.