Lékař se opil a nutil pacienta dělat dřepy, čeká ho disciplinární řízení

  • 24
Případ opilého kardiologa sloužícího v Domažlické nemocnici bude řešit lékařská komora. Rozhodl tak Okresní soud v Domažlicích. Doktor se během noční služby na interní ambulanci opil a nutil pacienta s podezřením na infarkt dělat kliky a dřepy. Hasiči ho pak našli spícího na střeše nemocnice.

Ošetřil při noční službě na interně Domažlické nemocnice tři pacienty a sloužící čtyřicetiletý lékař Jurij Talanov zmizel. Byla noc na 1. června 2020. Po telefonátu ze záchranky, která od něj přebírala pacienta, se posádce zdál opilý. Doktora hledali v nemocnici policisté, pak se k nim přidal i ředitel a nakonec povolali i hasiče. Právě ti našli opilého a spícího doktora po třech hodinách na střeše budovy v nemocničním areálu.

Podle jednoho ze zasahujících policistů s nimi nechtěl nalezený lékař spolupracovat. „Byl arogantní. Několikrát jsme museli opakovat dechovou zkoušku. Pohyboval se lehce rozevlátě. Co mám zkušenosti s opilými lidmi, on byl opilý,“ uvedl dnes u soudu policista.

Podle spisu lékař nadýchal 1,7 promile. Státní zástupkyně Markéta Michlová  je přesvědčena, že lékař původem z Ukrajiny posledního pacienta vyšetřoval opilý, ve stavu vylučujícím způsobilost k téhle práci. Požadovala proto pro něj podmíněný trest dvou až čtyř měsíců na zkušební dobu 1,5 roku, peněžitý trest 25 000 korun a zákaz lékařské práce na 18 měsíců.

Nelze určit, kolik měl lékař alkoholu v krvi

Za ohrožení pod vlivem návykové látky hrozil lékaři až roční trest. Samosoudce Milan Anderle nakonec rozhodl o předání případu Čestné radě České lékařské komory, která řeší provinění lékařů.

„Znalec opakovaně potvrdil, že nelze spolehlivě určit, zda a jakou hodnotu alkoholu v krvi měl obžalovaný při ošetřování posledního pacienta. Znalec poukázal na značný rozptyl výsledků. Kdyby vycházel z přímky odbourávání alkoholu, lékař by do služby musel nastoupit s hodnotami přesahujícími tři až čtyři promile alkoholu v krvi. Prakticky by nebyl schopen chůze,“ citoval soudce z posudku.

Zdravotní sestry, které tehdy sloužily, ovšem nepoznaly na lékařovo chování nic podezřelého.

Podle spisu byl třetím ošetřovaným pacientem muž s možnými příznaky nastupujícího infarktu. Ten se mu do ordinace dostal před půlnocí.

Lékař po něm chtěl, aby dělal kliky, dřepy nebo vyběhnutí schodů. To pacient odmítl. Nakonec prý jen opakovaně zvedal židli.

Lékař volal dispečerce na krajskou záchranku, že chce zařídit převoz pacienta do Plzně. „Ten hovor si pamatuji, bylo to při mé poslední službě na záchrance.  Na přijetí se musí ale musí dopředu domluvit s lékařem na koronární JIP. Pak jsem se bavila s vedoucím směny, že pan doktor jednal zmateně, že se mi hovor nezdál. Vím, že pak volala ještě lékařka z domažlické záchranky, která zajišťovala převoz, že z něj asi cítila alkohol,“ popisovala u soudu bývalá pracovnice dispečinku.

Doktor řešil alkoholem své problémy v rodině

Při objednávání převozu je domažlický lékař překvapil prohlášením, že přijetí pacienta v Plzni domlouval s doktorem Mengelem.

Kardiolog Talanov dnes řekl, že lékař na JIP v Plzni mu přijetí pacienta předtím odkýval. „Když řeknete dispečinku jméno lékaře, působí to jako kouzelné slovíčko. Někdy se ale stane, že ho zapomenete,“ prohlásil Talanov.

Ten u soudu připustil, že ten večer nebyl v dobrém rozpoložení kvůli problémům v rodině. Alkoholem se je prý rozhodl řešit až po ošetření posledního pacienta.

„Extrémně všeho lituji. Pod žádnou návykovou látkou jsem neošetřoval. Po incidentu jsem chtěl skončit s prací lékaře. Hluboce mě to zasáhlo, styděl jsem se. Mohl jsem odejít do tepla interní ambulance, ale rozhodl jsem se čin odpracovat na covidovém oddělení, kde jsme sloužili pořád. To je moje sebereflexe,“ prohlásil u soudu.

Proti předání případu lékařské komoře se postavila státní zástupkyně. Hned v soudní síni podala stížnost. 

Ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček řekl, že když lékař nebyl v noci k nalezení, okamžitě za něj převzal službu. Do vyšetření případu postavil Talanova mimo službu. „Nyní už slouží. Děláme namátkové kontroly, u něj jsou vždy negativní. Navíc nám na něj chodí od pacientů hodně poděkování a kladných reakcí,“ uvedl u soudu ředitel nemocnice.